Pandemide veresiye defteri kapardı!

Videoyu Aç Pandemide veresiye defteri kapardı!
A
a

Pandemi sebebiyle bakkalların veresiye defteri kabardı. Bakkal dükkânı olan Hüseyin Özkan, vatandaşın eskiye oranla daha çok veresiye yazdırdığını fakat ödemekte zorlandıklarını söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Pandemi sebebiyle birçok vatandaşın geliri düştü. İşsizliğin artması ve gıda ürünlerine gelen yüksek zamlar nedeniyle vatandaş çareyi aldıklarını mahallesindeki bakkal dükkânına veresiye yazdırmakta buldu. Fakat son dönemde veresiye defterleri kabarınca, vatandaşlar borcunu ödeyemedi. Eskiye oranla veresiye yazdıranların sayısının arttığını ifade eden Hüseyin Özkan, “İnsanlar veresiye defterine çok yazdırıyor. Borçlar bayağı yükseldi. Ama biz de veremiyoruz zamlardan dolayı. Müşterimizi maalesef geri çevirmek zorunda kalıyoruz. Vatandaş eskiden de yazdırıyordu ama bu kadar değildi yani. Şimdi daha çok ödemelerde sıkıntı olduğu için ödeyemiyor millet. Biz de vermemeye çalışıyoruz ama elimizden geldiği kadar da veriyoruz. Mahallede vatandaş yazdırıyor ama ödeme yok. Ödemeyen, ödeyemeyen daha doğrusu çok insan var. O yüzden bizde vermek istemiyoruz. Veresiye defteri eskiye göre kabardı. Vatandaş ödeyemiyor ama çok işsiz vatandaşımız var. Mecburen ekmeği veriyoruz. Ama onun dışında ürünleri vermiyoruz. Ürünlere de çok zam var. Sattığımız fiyata yerine koyamıyoruz. Mesela defterde borcu 1000 lira olan var, 1500 lira olan var. Geçen ay getirecekler vardı ama getirmeyenler var daha. Peynir, yumurta gıda üzerine yazdırıyorlar zaten hep. Vatandaşımızın da işi zor. Bizim de işler durgun. Bizi de vurdu pandemi. Zamlar bizi de etkiledi. 2020’deki satışlar düşük. 2019 daha iyiydi. Sıvı yağ çok yüksek mesela. Her aldığımda fiyat değişiyor. Vatandaş da şaşırıyor ama yapacak bir şey yok” dedi.
“BİR ŞEY ALAMIYORUM”
Veresiye defterinde borcunun çok olduğunu ve bu sebeple bir şey alamadığını anlatan Hatice Işık, “Bu sıra hele çok zor. Ben bayağı bir limiti aştım yazdırmada, veresiyede. Şimdi bir şey alamıyorum maaşa kadar. Durdurdum. Ekmek dışında bir şey alamıyorum. 1 milyar küsuru buldu. O yüzden daha fazla olmaması için almıyorum. Bu sıra çok kötü. Pandemiden önce de yazdırıyorduk ama rahat ödüyorduk. Ben mesela yağımı, ekmeğimi, kuru malzememi her şeyimi bakkaldan alıyorum. Ama bu bir, iki ay gerçekten çok sıkışık. Zamlar yüzünden hep. Mesela sıvı yağ 50-60 lira oldu. Eskiden bu kadar değildi şimdi yazdırınca bunları veresiye defteri çok kabardı” diye konuştu.
MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi