Pazar arabası dolmuyor!

Videoyu Aç Pazar arabası dolmuyor!
A
a

Cuma pazarına alışverişe çıkan vatandaşlar fiyatların yüksek olmasından şikâyetçi. Her şeyden yarımşar kilo aldıklarını söyleyen Semra Baysal, “100 liraya yaklaşıyor harcadığımız ama dolmuyor pazar arabamız. İstediğimizi pişiremiyoruz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Cuma pazarına alışverişe çıkan vatandaşlar, fiyatların yüksek olmasından şikayetçi. Pandemi öncesine göre fiyatların yüksek olduğunu belirten Eskişehirli vatandaşlar, 100 liraya pazar arabasını dolduramadıklarını söyledi.  Pazarda uzun uzun dolaştıklarını anlatan vatandaşlar, en ucuzunu bulup yarımşar kilo aldıklarını anlattı. Fiyatların yüksek olmasının sebebinin giderlerdeki artıştan kaynaklı olduğunu kaydeden pazarcı esnafı ise, girdi maliyetlerine gelen zamların tezgahlara yansıdığını ifade etti.

HER ŞEYİ ALAMIYORUZ

Mecburiyetten aldıklarını söyleyen Mukaddes Sakin, “Fena değil. Fiyatlar pahalı ama mecbur alacağız. Her şeyi alamıyoruz. 100 lira harcıyoruz haftalık. Yetmiyor ama. Eksik kalıyor alacaklarımız” dedi. Pazarda ucuzları bulmaya çalıştıklarını anlatan diğer bir vatandaş ise, “Fiyatlar çok yüksek. Rahatlıkla 1 kilo şeftali, incir alamıyoruz. Dolaşıyoruz dolaşıyoruz birkaç tur atıp ucuzları bulmaya çalışıyoruz. Çok üzülüyorum. Tarım ülkesi olmamız lazım ama her şey pahalı. Emekliyim ben. Bir şey alamıyoruz. Üzümün tanesini aldım az önce” diye konuştu.

İSTEDİĞİMİZİ PİŞİREMİYORUZ

Lahananın, pırasanın, brokolinin yanına yaklaşılmadığına dikkat çeken Semra Baysal, “Her zamanki gibi çok pahalı. İstediğimizi alamıyoruz. Azıcık, yarımşar kilo veya hiç alamıyoruz bazılarını. Meyve hiç alamıyoruz zaten meyve çok pahalı. Kış hazırlığı için sosluk alalım dedik ama her hafta daha çok artıyor fiyatları. Hiç ucuz bir şey yok artık. 100 liraya yaklaşıyor harcadığımız ama dolmuyor pazar arabamız. Eskiden daha ucuzdu. Lahana, pırasa, brokoli hiç yanına varılmıyor. İstediğimizi pişiremiyoruz. Olduğu kadar karın doyuruyoruz sadece” şeklinde konuştu.

BİRİNİ ALIP DİĞERİNİ ALMIYORUM

“Birini alıp diğerini almıyorum” diyen Münevver Şen, “Fiyatlar çok pahalı. Turşuluklar 10 lira. Nasıl alıp kuracağız? Konserve yapamıyoruz. Fiyatlar yüksek. Birini alıp diğerini almıyorum. Yarım kilo alıyorum. Çoluk çocuk olmayınca… Çocuğu olan ne yapsın? En az 50 lira harcıyorum ama hiçbir şey almadan eve gidiyorsun. Meyveye zaten yaklaşamıyorsun” dedi.

KIŞ GELDİ FİYATLAR YÜKSELDİ

Pazarcının da giderlerinin arttığını söyleyen pazarcı Abdurrahman Çınar, “İşler normal. Kış şartları geldiği için fiyatlar biraz yükseldi. Bu halkı etkiledi ama biz de üretici olarak verim azaldığı için ona göre fiyatlar uygulanıyor. Fiyatlar yüksek olunca satışlar da düşüyor. Zor. Elektrik, su doğalgaz hepsine zam gelince etkileniyor. Pandemi öncesine göre fiyatlar yüksek olduğu için satışları etkiliyor. Kış geliyor fiyatların düşmesi zor şu an” diye konuştu.

ÇİFTÇİNİN İŞİ ZOR

İşlerin kötü gittiğini söyleyen pazarcı Bekir Özkan, “Hareketlilik yok. Fiyatlar yüksek. Zor üretiyoruz. Masraf çok. Mazot pahalı. Gübre pahalı. İşçilik masrafı. Fiyatlara da yansıyor bu. Akşama kadar pazardayız. Tezgâhtaki ürün bitmiyor. Yarısı anca gidiyor. Pandemi öncesi daha iyiydi. Önümüz kış artık fiyatlar düşmez. Böyle gider. Çiftçinin işi zor” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi