Pazar arabası yarım doluyor

Videoyu Aç Pazar arabası yarım doluyor
A
a

Yüksek fiyatlar nedeniyle sebzelerin gramla satılmaya başladığı pazarlarda, vatandaşların alım gücü azaldı. Koştur koştur ucuz ürün aradıklarını anlatan Burcu Köse, “Herkesin pazar arabası yarım yarım zaten. 3 tane patlıcan, 10 liralık biber ve kabak 30 lira” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Pazardaki yüksek fiyatlar vatandaşı isyan ettirdi. Daha önceki haftalarda ürünlerin kilo fiyatı yazılırken, artık 400 gram üzerinden fiyatlar belirlenmeye başladı. Yüksek fiyatlara tepki gösteren vatandaşlar ise, pazar arabasını doldurmadan eve dönmek zorunda kaldıklarını söyledi. Asgari ücretle ve emekli maaşıyla geçinenlerin pazardan alışveriş yapmasının her geçen gün zorlaştığını ifade eden vatandaşlar, fiyatların düşmesini istediklerini belirtti.

“SATIŞLARIMIZ AZALDI”

Satışların azaldığını söyleyen Nurettin Deveci, “Fiyatlar yüksek. Üretici yok şimdi. Köylerde üretim yok yalan değil. Göç başladığı için şimdi Eskişehir’e köylerde üretilmiyor bu sebze meyve. O yüzden biraz daha pahalı. Akaryakıt zamları da yansıyor. Eskiden köye 200 lirayla giderdik şimdi 600 lirayla gidiyoruz. Vatandaş tepki gösteriyor fiyatlara. Satışlar biraz azaldı. Fiyatlar yüksek çünkü. Düşüş de olmaz bundan sonra pek” diye konuştu.

BU DÖNGÜ KIRILMALI

Pazarları Teksas’a benzeten Nail Koçak, “Emekli adamım yetişemiyoruz. Markette 12.5 lira dedik almadık ama burada 15 lira. Çekilecek iş değil. Gelirle gider arasında çok uçurum var. Bu 10 senede düzelmez. Teksas gibi biri 5 lira diyor, diğeri25 lira diyor. Asıl bu döngüyü kırmak lazım” dedi.


“KOŞTUR KOŞTUR UCUZU ARA”

“Market koşturup fiyat kıyaslıyorum” diyen Burcu Köse, “Fiyatlar çok yüksek. Gördüğünüz gibi az bir şey aldım 30 lira tuttu. Ve bu sadece bir öğün olan yemek. Alamayan asgari ücretli o kadar insan var. Hiç alma şansı yok ve herkesin pazar arabası yarım yarım zaten. 3 tane patlıcan, 10 liralık biber ve kabak 30 lira. Bugünü kurtardık. Yarın ne olacak bilmiyorum. Çocuk var evde. Salata yok, meyve yok. Bunları alsam para kalmaz. Çocuk gelişim çağında. Bugün kızartma istedi çocuk. Market koşturup fiyat kıyaslıyorum. Koştur koştur dur ucuzu ara” şeklinde konuştu.

BAĞ-KURUMU ÖDEYEMİYORUM

İki aydır bağ-kurunu ödeyemediğini söyleyen pazarcı Gökhan Taktak, “Kasımda mazot 6.5 liraydı. Şu anda mazot 21.5 lira. Ne oldu da mazot 21.5 lira oldu? Domatesi 18 liraya alıyoruz, 20 liraya satıyoruz. Bu ülke böyle yönetilmez. Bundan 4-5 ay önce karımız 2 liraydı. Hala karımız 2 lira. 2 aydır bağ-kuru ödeyemiyorum. Bu fiyatlar aşağı düşmez artık. Vatandaş 1 kilo domates alamadı” dedi.

EMEKLİLER EZİLİYOR

Emeklilerin asgari ücret altında ezildiğini belirten Seyyar Canlı, “Bu nasıl bir şey? Salatalık 15 lira. Asgari ücreti iyileştireceklermiş. Nasıl olacak bu? Ben 3 seneden beri asgari ücretin altında eziliyorum. Emeklileri iyileştirsinler. Emekliler ezik zaten. İstediğini alamıyor. Portakalı nasıl alacağım? 10 lira olmuş. Gıda tüketmek lüks oldu. Asgari ücrete iyileştirme yaparsa bizi daha çok ezecekler” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
FİYATLAR:
  • 400 gram biber: 10 lira
  • 500 gram taze soğan: 12 lira
  • Marul: 10 lira
  • 500 gram patlıcan: 15 lira
  • 1 kilo domates: 20 lira
  • 500 gram bakla: 12.5 lira
  • 500 gram salatalık: 7.5 lira
  • 1 kilo mandalina:7.5 lira
  • 1 kilo portakal: 6 lira
 


 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir