Petrole çalışır hale geldik!

Videoyu Aç Petrole çalışır hale geldik!
A
a

Akaryakıta gelen zamlar nedeniyle dolmuş ve minibüs ücretlerinin 6 lira olmasıyla ilgili konuşan dolmuş şoförü Mesut Aydoğdu, “Çalışıyoruz çalışıyoruz akşamleyin petrole götürüp veriyoruz. Yakıt fiyatları yükselmezse, yolcu sayısı düşmezse 6 lira bizi kurtarır” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Akaryakıta gelen zamlar nedeniyle UKOME tarafından toplu taşımaya zam yapıldı. 20 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olan zamlar neticesinde minibüs ve dolmuş ücreti 6 lira, tam Eskart: 6 lira, indirimli Eskart: 3,5 lira, taksi tarife ilk kalkış 10 lira oldu. Zamlarla ilgili konuşan dolmuş şoförleri, akaryakıt zamları nedeniyle tüm gün kazandıkları parayı akşam petrole yatırdıklarını ifade etti. Zamların kendilerini de vatandaşı da zorladığını söyleyen şoförler, akaryakıt zamlarının artık durması gerektiğini belirtti.

ZAM GELİRSE YİNE ZARAR EDERİZ

“Bundan sonra yakıt zamları durmazsa yine zarar etmeye başlayacağız” diyen Adem Karataş, “Akaryakıt fiyatlarının durduğu nokta önemli bizim için. Ama şu andaki zamlar tabi kafa kafaya geliyor. Nereye nasıl varacak hiç birimiz bilmiyoruz. Şu anda yakıtlarla zamlar kafa kafaya. Ama bundan sonra yakıt zamları durmazsa yine zarar etmeye başlayacağız. 6 lira biraz rahatlatacak gibi. 1.5 lira zam az bir zam değil ama vatandaş da haklı. Günde iki ya da üç kere arabaya binenler var. Bunları da düşünmek lazım ama bizlerde zarar ediyoruz ve kazanamıyoruz. Kar etmeden
sadece mazot ve giderlerimizi ancak karşılıyoruz şu anda. İster isteme yolcu sayısı düşecek. Kısa mesafede binen yolcularımız binmeyecek, yürüyecek. İster istemez bir düşüş yaşamaya başladık. Mazot zamlarının durmasını bekliyoruz” diye konuştu.

AKARYAKITA ÇALIŞIYORUZ

Akaryakıta çalışır hale geldiklerini söyleyen Mesut Aydoğdu, “Yüzde 220’nin üzerinde zam geldi. Çalışıyoruz çalışıyoruz akşamleyin petrole götürüp veriyoruz. Elimize pek bir şey kalmıyor. Kar oranımız düştü. Geçinmeye çalışıyoruz. Yakıt fiyatları yükselmezse, yolcu sayısı düşmezse 6 lira bizi kurtarır. 6 lira şimdilik yeter. Yolcu sayısında düşme biraz olur. Ekonomi genel olarak sıkıntılı. Herkes gezmeden tozmadan kendini çekiyor. İşine, okuluna gidecek. Sadece zorunlu olanlar dolmuş kullanacak. Haliyle bir düşüş olacak” şeklinde konuştu.

“HASILATLARIMIZ DÜŞÜYOR”

Hasılatlarının düştüğünü belirten İsmail Altıntaş, “Sadece akaryakıt değil bunun diğer giderleri de var. Sanayi gideri, lastiği var, sigortası, kaskosu bütün giderler yükseldi. Haliyle akşama kadar çalışıp hemen hemen hepsine yakınını petrole veriyoruz. Şoför giderleri var. Bunları karşılamak zor bu devirde. Herkesin ekonomik gücü belli. Herkes eskisi gibi minibüslere binip sağa sola gidemiyor. Çok büyük ihtiyaç olmadığı sürece binmiyor. Öyle olunca yolcu sayısı da azalıyor. Hasılatlarımız düşüyor. İlerde bu yakıt fiyatları daha da artarsa Ankara’daki gibi biz de kontak kapatabiliriz. 6 lira olması şu an için kurtarıyor ama 20 lirayı geçtiği sürece mazot zamları kurtarması zor. Tek talebimiz bu zamlara bir dur desinler artık” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir