PLANLAMA YAPIN GÖZ BOYAMAYIN!

Videoyu Aç PLANLAMA YAPIN GÖZ BOYAMAYIN!
A
a

Eskişehir’e verilen 4’üncü üniversite müjdesiyle ilgili konuşan İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, “Önce iyi bir planlama yapmak lazım, milletin gözünü boyamamak lazım. Üniversitelerin kalitesini arttırmak lazım. Dünyada ilk 500 üniversite arasında bir tane üniversitemiz yok” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ülkede tarımın geldiği noktayı sert bir dille eleştiren Kabukcuoğlu, “Çiftçilerimiz çok daha fakirleştiler. Girdileri çok fazla oldu. Bunları istedikleri fiyatlara satamadılar. Pandemi döneminde ve pandemiden sonra yaşadığımız ekonominin rayına oturmadığı, dövizin çok yükseldiği, enflasyonun çok yükseldiği ülkemizde buradan zararlı çıkan iki kesim var. Birincisi üreticiler, ikincisi tüketiciler. Kaliteli gıdaya ulaşamıyoruz” dedi.
BİR ARAYA GELMİYORUZ
Son günlerde kent özelinde konuşulan ‘Eskişehir milletvekilleri birlik olamıyor’ eleştirilerini değerlendiren Kabukcuoğlu, “Son zamanlarda milletvekillerinin birlik beraber olmadığı, bir araya gelmedikleri söyleniyor. Bunda haklı mı vatandaş, haklı… Geliyor muyuz, gelmiyoruz. Bazı milletvekillerini, genel kurula en devamlı milletvekillerinden birisi olarak söylüyorum, genel kurulda görmek bile mümkün olmuyor. Mutlaka işleri vardır, uğraşıyorlardır ama o ortamda bile buluşamadığınız milletvekilleriyle Eskişehir ortamında ya da Eskişehir siyasetinde bir araya gelmek çok zor oluyor. Bunun yanında İYİ Parti’nin 1 milletvekili var, tabii burada böyle bir sorun yok ama çok milletvekili olan partiler için söylüyorum; milletvekillerinin birbiriyle görüşmediği dahi söyleniyor. Böyle midir, değil midir tam bilemiyorum. Ama kamuoyunda bu şekilde yaygın bir kanı var. Önce bunların sağlanması lazım” ifadelerini kullandı. Milletvekillerinin öncelikle şehrinin sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiğini vurgulayan Kabukcuoğlu, sandık geldiğin vatandaşın oy kriterleri belirleyip hizmet eden kişilere oy vermesi gerektiğini söyledi.
DEVLET İLGİLENMİYOR
“Eskişehir termal su bakımından zengin bir ilimiz” diyen Kabukcuoğlu, “Bunlarla ilgili tesisler kurulabilir, daha değişik yatırımlar yapılabilir. Örneğin; seracılığa ağırlık verilebilir. Bu termal sular hem tarımda hem de turizmde kullanılabilir. Biz de çok güzel tesisler yapabiliriz. Eskişehir’in buna imkanları var. Bunu yapabilecek çok iş adamı da var. Bunun önünü açmak lazım, desteğini sağlamak lazım, teşvikini yapmak lazım. Burada devlete düşen yol gösterici olmak. Devlet de bu işlerle çok ilgilenmiyor” ifadelerini kullandı.
YOLLAR YAPILMALI
Kamu özel iştiraki olmayınca yoların da gündeme alınmadığını ifade eden Kabukcuoğlu, “Maalesef yıllardır söylenen bir Alpu yolumuz var. İki gün önce oradan geçtik. 4-5 kilometre yol yapılmış, kilometrelerce yol boş duruyor. Kazalar oluyor, insanlar can kaybına uğruyorlar. Seyitgazi yolu çok enteresandır; Eskişehir-Afyon arası 135 kilometre. Aşağı yukarı orada bir 40 kilometre kadar Afyon yolu var. Bu yol mükemmel, bölünmüş, standartları yüksek bir yol. Ama Eskişehir yoluna geçtiğiniz zaman sanki köy yoluna girmiş gibi bu derece kalitesi düşük ve bakımsız bir yol. Hükümet Eskişehirlilere bunu yapmıyor, anlaşılır gibi değil. Bu yolu değerlendirse Eskişehir-Kütahya-Afyon’un trafiği düşer. Derhal Eskişehir’in yolları hallolmalı” dedi.
PLANLAMA YAPMALIYIZ
Eskişehir’e verilen 4’üncü üniversite müjdesiyle ilgili konuşan Kabukcuoğlu, “Eskişehir’e bir üniversitenin daha yapılacağını duyduk. Tabii ki yatırım iyi bir şeydir, sevinç duyulacak bir şeydir ama şu daha güzel bir şey; dünyanın herhangi bir yerindeki vatandaş diyebilmeli ki Türkiye’de şöyle bir üniversite var, ben çocuğumu göndereyim orada eğitim görsün. Sayı arttı, 200 oldu, 300 oldu, 400 oldu neye yaradı? Lise seviyesinde olursa, sen bunlarla ilgili gerekli bir planlama yapmazsan, örneğin 130 bin tane avukatın olursa, 700 bin tane atamayı bekleyen öğretmenin olursa bu çocuk okusa ne olur okumasa ne olur? Gidin pazarlara, orada atanamayan öğretmenler pazarcılık yapıyor. Siz bu insanları pazarcılık yapsın diye mi okutuyorsunuz? Önce iyi bir planlama yapmak lazım, milletin gözünü boyamamak lazım. Üniversitelerin kalitesini arttırmak lazım. Dünyada ilk 500 üniversite arasında bir tane üniversitemiz yok. Bizde eğitim, hizmet denince anlaşılan sadece kantitatif sayı…” ifadelerini kullandı.
İLK 500’E GİRELİM
Yükseköğretim sınav sonuçlarını ‘facia’ olarak nitelendiren Kabukcuoğlu, “90 bin küsurdan fazla gencimiz sıfır çekti. Önce bunlara eğilmemiz lazım. Eskişehir’e bir üniversite daha kuralım ama önce şunu yapalım; Eskişehir’de mevcut 3 tane üniversiteyi diyelim ki biz dünyanın ilk 500 üniversitesi içine sokacağız. Daha iddialıysanız ilk 100 üniversitesi içine sokacağız. Biz sizden bunu bekleyelim. Ama bunu yapmak zor. Binayı dikiyorsunuz, içine yeterince öğretim üyesi koymuyorsunuz. Diyelim ki Eskişehir’de 3 tane üniversite vardı, bunlar ilk 500’ün içindeydi, bir tane daha yapılıyor, ilk 500’e bizim bir tane daha üniversitemiz girecek… Biz bununla iftihar edelim. Yoksa bunlar burada okusun, elleri boş çıksın, bir şeye faydası olmasın, çocuklar bedbaht, aileler mutsuz, bambaşka bir sosyal problem…” dedi.
EKSİKLERİ BİLİYORUZ ÇÖZÜM HAZIRLADIK
“AK Parti hükümeti maalesef 20 yıl milletin gözünü boyadı” diyen Kabukcuoğlu, “Biz İYİ Parti olarak bu eksikliklerin farkındayız. Bu planlamaları hazırladık, bu çözümleri hazırladık. Gençlerin layık olduğu eğitimi vereceğiz. Onları dünya çapında insanlar olarak yetiştireceğiz. 20 yılın sonunda AK Parti maalesef Türkiye’yi enkaz haline getirdi. Bunların hepsinin düzeltilmesi lazım. Biz dev bir ülkeyiz bizim problemimiz; kaynakların yerli yerince harcanmaması ve israf, yolsuzluk… Bunlar düzeltildiği zaman kısa bir süre içerisinde, 1-1 buçuk yılda Türkiye arzu ettiğimiz seviyeye gelir ve dünyada hak ettiği yeri alır. Biz de başı dik alnı açık bir ülke olarak devam ederiz” şeklinde konuştu. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi