Prof. Dr. Duygu Perçin Renders: "Kütahya İçin Korona Virüs Enfeksiyonu Tehdidi Bulunmuyor"

Videoyu Aç Prof. Dr. Duygu Perçin Renders: "Kütahya İçin Korona Virüs Enfeksiyonu Tehdidi Bulunmuyor"
A
a

Prof. Dr. Duygu Perçin Renders

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı (AD) Başkanı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, Kütahya için koronavirüs enfeksiyon tehdidinin bulunmadığını belirtti.
Türkiye’nin Çin’de ortaya çıkan korona virüsüne karşı etkili tedbirler aldığını ifade eden Prof. Dr. Duygu Perçin Renders,” Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan korona virüs şimdiye kadar o ülkede birçok can aldı. Hızla yayılan virüse karşı dünya alarma geçti. Salgın Çin’de başlamış olmakla birlikte; Tayland, Singapur, Güney Kore, Tayvan, Vietnam ve Amerika Birleşik Devletleri’nden de vakalar bildirilmiştir. Bu nedenle, Çin’de ve bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir halk sağlığı problemi olarak değerlendirilip önleyici tedbirler alınmaya başlanmıştır. Wuhan-Türkiye uçuşları durdurulmuş, Çin’den gelen tüm uçakların yolcuları termal kameralarla taranmaya başlanmış, havalimanlarında karantina odaları hazırlanmıştır. Bu tedbirler, henüz Türkiye’de görülmemiş olan yeni korona virüsünün ülkemizde tehdit olmasını engellemek adına çok önemlidir” dedi.
Şu an Kütahya için korona virüs enfeksiyon tehdidinin bulunmadığını söyleyen Duygu Perçin Renders,” “Bugünlerde grip vakaları yoğun görülmektedir ancak bunlar koronavirüs değil, grip aşısı ile korunulabilen grip enfeksiyonlarıdır” diye konuştu.


“Enfeksiyonlara karşı korunma önerileri”

Enfeksiyonlara karşı korunmak için öneriler sunan Prof. Dr. Renders, ” Kalabalık ortamlardan (otobüs, alışveriş merkezleri, marketler vb) ayrıldıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye su ve sabunla yıkayın ya da alkollü el antiseptikleri ile ellerinizi ovuşturun. Kirli ellerinizle yüzünüze, gözünüze, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın. Hapşıran, öksüren insanlardan uzak durmaya çalışın. Hapşırık ve öksürüğünüz varsa evinizde kalın, dışarıdaki insanları koruyun. Çıkmak zorundaysanız maske takın. Hapşırırken veya öksürürken ağzınızı bir kağıt mendille kapatın ve sonrasında mendili çöpe atın ve ellerinizi yıkayın. Yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı bulgularınız varsa hastaneye başvurun” ifadelerine yer verdi.
Kaynak : Kütahya Haberleri - İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi