PROJE DEĞİL İHALE İPTAL

Videoyu Aç PROJE DEĞİL İHALE İPTAL
A
a

CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, Alpu Ovasında süren sondaj çalışmaları ile ilgili 5 ay önce verdiği soru önergesine, Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen itiraf yanıtla “Termik santral projesinin iptal edilmediği, sadece ihalenin iptal edildiği” söyledi.

Süllü, Alpu’da gerçekleştirilen kömür arama sondajlarını yerinde tespit etmelerinin ardından Mayıs ayında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a soru önergeleri ile sondajların nedenini sorduklarını Bakanlıktan yanıtın 12 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı’ndan yanıtın ise 5 ay sonra geldiğini söyledi.
YANITI PAYLAŞTI
CHP’li Süllü Cumhurbaşkanlığı’ndan soru önergesine gelen yanıtı kamuoyuyla paylaştı. Süllü, Cumhurbaşkanlığı cevabında, “Eskişehir Alpu Sahası’nda yapılması planlanan Termik Santral İhalesi’ne teklif gelmediğinden bahse konu ihale iptal edilmiştir” cümlesinin ardından, Bakanlıkla kelimesi kelimesine aynı cümlelerin yer aldığını belirtti. Süllü açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yerel seçimlerden önce, Eskişehir mitinginde Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Alpu Ovası Tarımsal SİT ilan edildi’ demesine karşın, yeni ÇED raporu hazırladıkları ve termik santral projesini yatırımcı için daha cazip hale getirmeye çalıştıkları ve uygulamada kararlı oldukları, Bakanlığının ardından,  Cumhurbaşkanlığınca da bir kez daha itiraf edilmiştir.”
ESKİŞEHİRLİLERİ UYARDI
“Kömürlü termik santral tehlikesi geçmemiştir” diyen Süllü, Eskişehir halkının Alpu Kömürlü Termik Santral Projesi mücadelesinde tetikte olması gerektiğini söyleyerek Eskişehir kamuoyunu uyardı:  “Alpu’yu ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi ‘Alpu kömür tozuna bürünmeyecek’ Eskişehirliler olarak, güçlü bir şekilde verdiğimiz mücadeleyi proje iptal edilene kadar, kararlılıkla sürdüreceğiz. Ancak, bunun için, ‘uyanık kalmamız’ gerekiyor.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi