RİSKLİ BÖLGEDEYİZ

Videoyu Aç RİSKLİ BÖLGEDEYİZ
A
a

Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremi ve deprem konusunda Eskişehir’i nelerin beklediğini anlattı.

Elazığ depreminde hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı dileyerek sözlerine başlayan Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, yaralanan vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
DİKKET EDİN
Ayday, “Bu olay yaşanacak. Biz bunları hep söylüyoruz. Maalesef Eskişehir de riskli deprem bölgeleri arasında. Türkiye’de 18 tane büyük il, ki bunların içinde Eskişehir var, Kütahya var. Türkiye’nin her yeri bizim ama bizim Eskişehir şube olarak bağlı olduğumuz yer Eskişehir ve Kütahya. Buralarda önlem alınması gerekiyor. Sorumluların dilerim; dilimizde tüy bitti, tüy değil aslında ağaç bitti diyebilirim, söylediklerimize bugüne kadar hiç önem vermediler. Dikkate almadılar. Dilerim bundan sonra alınır” dedi.
ÖNLEM ALIN
Eskişehir’in deprem riskli alanda olduğunu hatırlatan Ayday, “Deprem olma olasılığı zamanı geldi. 70 yılla 90 yıl arasında yaptığımız çalışmalarda biz bulduk. Lütfen bunu okuyanlar önlerine kalem kağıt alsınlar. 1956 yazsınlar. 1956’dan sonra 70 eklesinler buna, bir de 90 eklesinler. En yakın 70, en sonra da 90 yıl içinde bunun olma olasılığını kendileri bulsunlar. Vatandaşlar da bu hesaplama sonucunda sorumlular kimlerse onlara gitsinler. Onlara desinler ki; bize önlem alın” ifadelerini kullandı.
ÇALIŞTAY OLACAK
Tepebaşı Belediyesi ile birlikte 18 Mart’ta Deprem Çalıştayı yapacaklarını duyuran Ayday, “Bunun çalışmasını yaklaşık 2-2 buçuk ay öncesinden başlatmıştık. Sanılmasın ki Elazığ ya da Akhisar depreminden sonra oldu, hayır. Biz bunu Eskişehir’in riskli olduğunu bildiğimiz için 2 buçuk ay öncesinden başlattığımız çok güzel ve bugüne kadar hiç olmamış bir Eskişehir Deprem Çalıştayı yapacağız” şeklinde konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi