SAĞLIKÇILAR ÇOK KAYGILI

Videoyu Aç SAĞLIKÇILAR ÇOK KAYGILI
A
a

Eskişehir Sağlık Emek ve Meslek örgütleri, son yayınladıkları deklarasyon sonrasında değişen koşullar ve COVİD ile mücadelede nerede olunduğunun değerlendirilmesinin zorunlu olduğunu belirterek yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada yapılan tespitler ve önerilere yer verildi. Sağlık Müdürlüğünün ve Valiliğin bilgilendirmediği ileri sürülen açıklamada tespitler şöyle sıralandı: “Aile Sağlığı Merkezleri: Hasta sayıları oldukça azalmakla birlikte poliklinik çalışmaları devam etmektedir. Yeterli koruyucu donanım temininde zorluk devam etmekte, hekim ve sağlık çalışanlarımızın riski artarak devam etmektedir. Yoğun iş yükü altında çalışan hekimlerin birçoğu tedirginlikle evine gitmekte, ailesine hastalığı bulaştırma kaygısı yaşamaktadır. Ayrıca evde küçük çocuğu olan kadın hekimlerin iş yükleri artmış, tükenmişlik ve demoralizasyon hızla artmaktadır. Şehir Hastanesinin bazı polikliniklerin kapatılmış veya azaltılmış olması ve hastanenin bir kısmının günlük hasta polikliniğine ayrılarak bulaşma riskinin azaltılması olumludur. Kişisel koruyucu donanım konusu çözülememiş, özellikle COVİD-19 şüpheli hastalarla temas eden kişilerin N95 maske sayısı yetersizdir. Personel aynı maskeyi defalarca kullanmak zorunda kalmaktadır. Oysa bir şüpheli ile temas eden sağlık personelinin o maskeyi derhal çıkartıp tıbbi atığa atması ve yenisini kullanması gerekir, aksi takdirde kendisi hastalığı yaygınlaştıran durumuna gelir.”
HALK BİLGİLENDİRİLMELİ
Açıklamada ayrıca önerilere de yer verildi. Sağlıkçıların önerileri ise şöyle: “Süreç şeffaf yürütülmeli ve Sağlık Müdürlüğü halkı günlük olarak bilgilendirmelidir. En önemli konu “Hızlı Test Taraması” konusudur. Sağlık müdürlüğü hızlı testlerin ne zaman geleceği, nerede yapılacağı, kimlere yapılacağı hastanelere gelmeleri gerekiyor mu yoksa şüpheli, şüpheli ve kesinleşmiş kişilerle temaslı kişilere evde mi test uygulanacaktır. ASM’lerde test olacak mı? Gibi hem sağlık çalışanlarının hem halkımızın kafasında sorulara cevap verilmesini beklemektedir. Çünkü öncelikli olarak sağlık çalışanlarına(kamu-özel ayrımı yapılmadan) ve şüpheli /şüpheli temaslı vakaların test yapılması ve evde istirahate alınması hastalığın yayılmasını önlemek açısından çok önemlidir. 2-Hekimlerin çalışma şartlarının, vardiyaların, izinli sayılacakların, COVİD hasta/şüpheli temaslı personelin eve gönderilmeden kalacağı yerlerin belirlenmesi gibi kompleks organizasyonun şimdiden yapılarak bir süre sonra iş yükü çok arttığında sağlık çalışanında tükenmişliği ve dolayısı ile sağlık sisteminin çökmesini önlemek açısından çok önemlidir 2-Koruyucu donanım sorunu bir an önce çözülmeli, tüm sağlık çalışanları kaygılanmadan donanıma ulaşacağını bilmelidir.”
ZARAR GÖRECEK
Açıklamada Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan personelin koruyucu ve girişimsel donanım konusunda ciddi sıkıntılar çektiğine dikkat çekilerek “Çünkü hastane ciddi olarak piyasaya borçlanmış ve tedarikçi firmalardan bu donanımın karşılanmasında güçlükler yaşanmaktadır. Öncelikli olarak örneğin köprü-otoyol geçişi ücretlerinin bu yıl ödemesi askıya alınarak bu kaynak hastanelerimize aktarılarak borçlarının kapatılması ve nefes almaları sağlanabilir. 4-Pandemi hastanesi olarak kabul edilen özel hastanelerin yoğun bakımlarının ortak bir merkezden yönetilmesi, sağlık personeli ihtiyacının bu merkezden organize edilmesi önemlidir. Aksi takdirde az sayıda hekimle yoğun bakımın yürütülmesi çok zor olacak hem hasta hem hekim zarar görecektir. 5-Emekli olmuş aktif çalışmayan veya işyeri hekimliği gibi partime çalışan hekim ve sağlık çalışanlarımızdan gönüllü olanların görev alacağı, vatandaşlarımızın 24 saat arayabileceği bir telefon merkezinde sağlık durumlarına ait bilgilendirme alabilecekleri bir çağrı merkezine ihtiyaç vardır” İfadelerine yer verildi.
Açıklamada isimleri bulunan sivil toplum örgütleri: Eskişehir-Bilecik Tabip Odası, Eskişehir-Bilecik Diş Hekimleri Odası, Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası, Eskişehir- Bilecik Veteriner Hekimler Odası, Eskişehir Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi