SAĞLIKÇILAR RİSK ALTINDA

Videoyu Aç SAĞLIKÇILAR RİSK ALTINDA
A
a

Türk Tabipleri Birliği tarafından koronavirüs salgınıyla ilgili yapılan anketi paylaşan Tabip Odası Şube Başkanı Mehmet Akif Aladağ, “Sağlık çalışanları büyük bir risk altında sağlık hizmeti sunmakta” dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) hekimlerin ve sağlık çalışanlarının COVID-19 virüsüne maruz kalımına ilişkin bir risk değerlendirmesi çalışması başlattı. Web tabanlı yapılan çalışma hakkında değerlendirmelerde bulunan Tabip Odası Şube Başkanı Mehmet Akif Aladağ, “Sağlık çalışanlarının salgın etkeni virüs ile enfekte olması sağlık hizmetlerinin salgına yanıt kapasitesini olumsuz etkilemekte ve hastalığın yayılımına ve sorunun büyümesine yol açmaktadır. Bu nedenle sağlık çalışanlarının virüsten korunması ve virüs bulaşı ile ilgili bir izleme ve değerlendirme programı oluşturulması hayati önemdedir” diye kaydetti.
MATERYAL YOK
“Sağlık çalışanlarının meslekleri yanıt verenlerin büyük çoğunluğunu yüzde 76 ile hekimler oluşturmaktadır” diyen Aladağ, “Hekimlerin yüzde 59’u uzman, yüzde 31’i pratisyen, yüzde 10’u ise asistan hekimdir. Hekimleri yüzde 15 ile hemşire veya ebeler izlemektedir. Ayrıca diyetisyen, diş hekimi, eczacı/eczacı kalfası, laboratuvar teknisyeni, psikolog, radyoloji teknisyeni, sağlık teknisyeni, tıbbi sekreterler de yanıt vermiştir. Sağlık çalışanlarının görev yaptıkları iller risk değerlendirmesi çalışmasına 74 ilden sağlık çalışanları yanıt vermiştir. Sonuç bu çalışmaya yanıt veren 74 ilden bin 820 sağlık çalışanının yüzde 70’i çalıştığı sağlık kurumunda birden fazla COVID-19 hastası olduğunu, yüzde 6’sı bir sağlık kurumunda teyitli COVID-19 hastasıyla yüz yüze (1 metre mesafede) teması olduğunu belirtmiştir. Yanıt verenlerin yüzde 48’i çalıştığı kurumda COVID-19 için ayrı bir triaj mekânı sağlanmadığını, yüzde 44’ü COVID 19 salgınında nasıl korunacağına dair çalıştığı kurum tarafından bir eğitim verilmediğini, yüzde 53’ü COVID 19 salgınında iş organizasyonuyla ilgili yapılacak değişiklikler konusunda bilgi verilmediğini, yüzde 50’si COVID 19 ile ilgili birimine özel tanı, tedavi şemalarıyla ilgili rehber vb. eğitim materyali verilmediğini ifade etmiştir” ifadelerini kullandı.
YETERSİZLİK VAR
Aladağ, ayrıca şunları söyledi: “Sağlık çalışanları büyük bir risk altında sağlık hizmeti sunmaktadır. Risk değerlendirmesi çalışmasının ilk verileri kişisel koruyucu donanım ve çalışma koşulları konusunda ciddi yetersizlikleri ve sorunları işaret etmektedir. Bu koşullar meslek hastalığı ve iş kazası yönünden yüksek risk oluşturmakta, sağlık çalışanlarında kaygı ve korkuya neden olmaktadır. Türk Tabipleri Birliği olarak pandemi ile mücadelede yaşamsal öneme sahip hekimlerin ve sağlık çalışanlarının özveriyle çalıştıklarını vurguluyor, sağlık kurumlarında çalışma koşullarının iyileştirilmesinin ve Kişisel Koruyucu Donanımların eksiksiz sağlanmasının gerektiğini verilerin ışığında bir kez daha belirtiyoruz.” HM
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi