SAĞLIKÇILAR TÜKENDİ!

Videoyu Aç SAĞLIKÇILAR TÜKENDİ!
A
a

Covid-19 vaka sayıları arttıkça sağlık çalışanlarının psikolojik olarak yıprandığını söyleyen Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Nesrin Aksoy Ekici, “Arkadaşlarımız tamamen bir tükenmişlik sendromu yaşıyorlar” dedi.

Eskişehir Bilecik Tabip Odası (EBTO) Başkanı Doktor Nesrin Aksoy Ekici, Covid-19 vaka sayılarının artışa geçmesinin sağlık çalışanlarında psikolojik olarak yıpranmaya sebep olduğunu belirtti.
PSİKOLOJİK YIPRANMA
Sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu yaşadığına dikkat çeken Ekici, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi bölgemizde de vaka sayıları artmakta. Beşinci ayını doldurduk pandeminin. Maalesef sağlık personeli başta hekimler olmak üzere gerçekten çok büyük sıkıntıda. Tamamen bir tükenmişlik sendromu yaşıyorlar. Hem hastanelerindeki bu pandemiyle mücadelenin stresi, hastalığı eve bulaş korkusuyla götürmemek için başka yerlerde kalmaları, hastanelerindeki çalışma düzenlerinin tamamen değişmesi tüm sağlık çalışanlarında psikolojik olarak yıpranmaya neden oldu. Uykusuzluk problemleri, ağlama nöbetleri gibi sıkıntılar yaşıyor arkadaşlarımız. Bunların ortadan kalkması için tüm halkımızın dikkat etmesi gerekiyor. Başta bulaşıcılığı önlemek için mesafeye, maskeye ve tüm sağlık çalışanlarına saygılı davranmaya davet ediyoruz halkımızı. Kendileri için mücadele eden sağlık çalışanlarına daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz” diye konuştu.
SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ
Bazı illerde istifa eden ya da emeklilik dilekçesini veren hekimlerin olduğunu hatırlatan Ekici, “Eskişehir’de şu an için istifa yok ama Türkiye’nin pek çok ilinde istifa eden arkadaşlarımız var ya da emekliye ayrılan. Bu sadece pandemiyle ilgili değil. İdarelerin kurumlarda farklı davranışlarıyla da ilgili. Bir yanda tükenmişlik sendromu, pandeminin getirdiği zorluklar ve idarenin farklı farklı yaklaşımları, döner sermayelerin tavandan ödeneceği söylenip şu anda arkadaşlarımızın çoğu bu ek ödemeleri alamadılar. En başta tüm halkımız ve sağlık idarecileri ile birlikte ortak kararlar alınmalı. Birçok sağlık çalışanın sorunları var özellikle birinci basamakta çalışanların. Ortak bir akılla bu sorunların çözülmesi gerekiyor. Bizler Eskişehir Bilecik Tabip Odası olarak il pandemi kurulunda yer almak için müracaatlarımız oldu valiliğe. Bu müracaata cevap bekliyoruz” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi