Sahte ürünlere dikkat!

Videoyu Aç Sahte ürünlere dikkat!
A
a

Sahte parfüm ve güneş kremlerinin kullanılmaması konusunda vatandaşları uyaran Deri Hastalıkları Uzmanı Doktor Ünsal Tank, sahte ürünlerin çeşitli cilt hastalıklarına ve uzun süreli kullanımda kansere neden olabileceğini belirtti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Yaz mevsiminin gelmesiyle parfüm ve güneş kremi kullanımı arttı. Deri Hastalıkları Uzmanı Doktor Ünsal Tank, sahte parfüm ve güneş kremlerine karşı vatandaşları uyardı. Piyasada çok ucuza satılan ürünlerin çoğunlukla sahte olduğunu ifade eden Tank, özellikle sahte parfümlerin renginin bulanık ve çok koyu olduğunu söyledi.
KALİTELİ PARFÜM AÇIK RENK OLUR
Kaliteli parfümlerin saydam ve renginin daha açık olduğuna dikkat çeken Tank, “Kozmetik amaçlı, parfüm amaçlı kullanılan bir ürünün sahte olup olmadığını en basit şekliyle fiyatından anlarız. Ona dikkat edilmesi gerekiyor. Bunları almamak lazım. Aldıysa da rengine bakılması lazım. Bulanık gözüküyorsa, çok koyu renkte gözüküyorsa bunlar sahtelik belirtileridir. Ya da kullandıktan bir müddet sonra koku gidiyorsa bu da kalitesiz ve sahte olduğunu gösterir. Kaliteli ürünler saydam olur. Rengi daha açık olur. Ve uygulandığında da daha kalıcı olur kokusu. Fiyatı daha yüksek olur diğerlerine göre. O yüzden internet üzerinden, pazar yerlerinden, sokaklardan ya da pazarlama yapan kişilerden bu tip ürünleri almamakta yarar vardır” diye konuştu.
CİLTTE KIZARIKLIK, KAŞINTI YAPAR
Sahte ürünlerin ciltte kızarıklık, kaşıntı ve yaralara neden olabileceğini söyleyen Tank, bu tarz belirtilerde ürünün kullanılmasının hemen bırakılması gerektiğini belirtti. Tank, “İnsanlar olan zararı maliyetine göre çok daha fazla önem taşımaktadır. Zararı uygulanan yerden başlayıp vücudumuza yayıldığında sistemik bir etki göstermektedir. İlk başta cilt üzerinde tahriş yapabilir. Bu 15 gün içerisinde de olabilir hemen uygulanır uygulanmaz da olabilir. Yapılan yerlerde kaşıntı, kızarıklık, kızartılı yaralar oluyorsa onu kullanmamak gerekir. Koku yoluyla alındığı için zamanla vücuda da yayılır. Solunum yollarına da zarar verir. Boğazda tahriş yapar, soluk yollarında nefes darlığına bağlı olumsuz sonuçlar verir. Bu vücuttan da dağılır akciğerden kana dağıldığında organlara da zarar verebilir. Karaciğere toksit etki yapar, böbreklere toksit etki yapabilir. Beyinde sinir sistemine zarar verebilir. Migreni olan kişinin migrenini tetikleyebilir” şeklinde konuştu.
PARABENSİZ OLANLARI TERCİH EDİN
Güneş kremlerinin paraben içermeyenlerinin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Tank, “En uzun ve kötü etkisi cilt kanserine bile neden olabilir. Sebebi de paraben vardır içerisinde. Çünkü koruyucudur, ucuzdur. Etil alkol sağlık için kullanılan bir alkol çeşididir. Sahte ürünlerde metil alkol kullanılır. Metil alkol de zehirdir. Ucuz olduğu için metil alkol kullanırlar.Güneş kremlerinde paraben içermemesine dikkat edilmelidir. Son dönemde güneş kremine bağlı alerjik rahatsızlıklar geliyor. Bakıyorum markasını bilmediğimiz ucuz, sahte bir krem. Kullandığımız ürüne çok dikkat etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi