SANAYİCİ ZORLANIYOR

Videoyu Aç SANAYİCİ ZORLANIYOR
A
a

Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, doğalgaz fiyatlarına peş peşe yapılan ve yüzde 32’ye ulaşan zam oranının üretim ekonomisini zora sokacağını ve sanayicinin gücünü azaltacağını söyledi.  

Yapılan zamlarla enerji maliyetlerindeki artışın sanayiciyi için zorlayıcı olduğunu ifade eden Kesikbaş, “Bu durum yurt dışı piyasalarda rekabet gücümüzü azaltıyor” dedi. Sanayicilerin elini taşın altında tutmaktan çekinmediğini ifade eden Kesikbaş, şunları söyledi: “Sanayici zorlu ve rekabetçi iç-dış koşullara karşı fedakârca mücadelesini sürdürmektedir. 2018-2019-2020 yılları için sanayicilerimiz bütçe ve hedeflerini yaparken, kar etme yılı olarak değil, mevcut kazanımlarını koruma derdi içerisindedir. Sanayicilerimiz ‘daha az kazansınlar’ gibi öngörüler sebebiyle bu tip direk girdi oluşturan enerji maliyetlerini kaldırabilecek seviyede değillerdir. Yurt dışına çıkan, ihracat hamleleri geliştiren ülkemiz üreticileri dış dünya ile rekabet etmekte zorlanmaktadır. Girdi maliyetlerinde özellikle enerji kullanımı yüksek olan sektörlerdeki firmalarımız; ürün maliyetlerinde ciddi sıkıntılar yaşamakta, rekabet gücünü kaybetmektedir. Hiç bütçelenmemiş enerji maliyetlerindeki artışlar ciddi şekilde sanayiciyi etkilemiş durumda. İyimser olmak istiyoruz, üretmeyi iyi biliyoruz ama mutlaka bu işler içinde daha öngörülebilir zamların yapılmasında fayda var” dedi.

YATIRIMLAR DÜŞECEK
Sanayicinin büyük paralar kazanmadığına dikkat çeken Kesikbaş, “ Bir diğer önemli kısım; özellikle OSB’lerde üretim yapan firmalarımız yüzde 11 elektriğe daha fazla para ödemekte, ayrıca OSB yönetimleri elektrik kullanım miktarının en az 3-4 katı teminat mektupları istemektedir. Önemli sayıda şirketimizin elektriği kesilmiş, üretimleri durmuştur. Birçoğunda yasal takibat devam etmektedir. Piyasadaki ödeme vadelerinin uzun olması; ancak enerjinin nakit olarak ödenmesi, sanayicimizi zora düşürmektedir. En azından bu zamlar ülkemiz için kaçınılmaz ise de; ödemede taksitlendirme yapılması, OSB’lerin teminat mektubu istememesinin sağlanması gibi önlemler alınmalıdır. Aksi takdirde zaten kar etmek kaygısı olmayan sanayicilerimiz, özellikle KOBİ’lerimiz enerji maliyetleri ve ödeme süreçleri sebebiyle işlerini kaybetme durumunda kalacaklardır. Şirket karlılıkları son iki yıldır ciddi şekilde düşüyor. Şirketlerin yatırım yapmaya parası oluşmuyor. 2020-2021’de muhtemelen yatırımlar düşecek.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi