Sayenizde vazgeçtiler!

Videoyu Aç Sayenizde vazgeçtiler!
A
a

Odunpazarı Belediyesi nisan ayı meclis toplantısında Hasan Polatkan Havalimanı hakkında konuşan Başkan Kazım Kurt, “4 tane firmanın 2’si artık Eskişehir’e sefer yapmaktan vazgeçti. Sayenizde. Dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Odunpazarı Belediyesi nisan ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında toplandı. Toplantıda 19 madde gündeme geldi ve encümen üyeliği ile komisyon üyeliği seçimleri gerçekleştirildi. Buna göre Encümen Üyeliğine CHP’den Sibel Erenoğlu, Ömer Faruk İnan ve Saffet Çelen seçildi.
FARKLI ŞEYLER KONUŞULUYOR
Toplantı sonrası gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Ali Haydar Çelik, Hasan Polatkan Havalimanı ile ilgili konuştu. Hasan Polatkan Havalimanı’yla ilgili sorunun çözüldüğüne ilişkin açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Çelik, “Hasan Polatkan Havalimanı eskiden olduğu gibi normal, rutin hizmetine devam edecek gibi biliniyor. Ama böyle değil. Kapalı kapılar arkasında farklı şeyler konuşuluyor. Şu anda Hasan Polatkan Havalimanı’na ayda 4 adet uçak inecek. 12 uçak da Zafer Havalimanı’na inecek. Temmuz ayındabu bölgeye 30 tane uçak iniyor.Zafer Havalimanı’na 26 uçak, Hasan Polatkan Havalimanı’na 4 uçak inecek. Eskişehirlilerin suçu ne? Bir an önce kapalı kapılar ardında alınan bu kararlardan vazgeçin. Hasan Polatkan Havalimanı’nı sefere açın. Bu konuda ısrarcı olacağımızı bilin” dedi.

DÜNYADA KRİZ VAR

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada ekonomik bir krizin olduğunu söyleyen Murat Özcan: “Bu zamlar ve kriz Türkiye’ye özgü değil. Her ülkenin gelir düzeyi ve ekonomik durumuna göre etkilenme süreci farklıdır. Tüm dünyada pandemi nedeniyle 6 aylık üretim açığı sebebiyle hammadde açığı var. Tüm dünyada enerji maliyetlerine iki, üç kat oranında zam geldi. Bunun dünya kriziyle beraber Türkiye’ye yansıması olduğunu her zaman söyleyeceğiz. 20 yılda ekonomik dönüşümleri sağlayan hükümet yine büyük dönüşümleri sağlayacaktır. Bu Türkiye’nin krizi değil. Dünyanın kriz değil” diye konuştu.
ŞU ANDA BİR KARMAŞIKLIK VAR
Hasan Polatkan Havalimanı ile ilgili Ali Haydar Çelik’e yanıt veren Özcan, “Bir aydan beri yürütülen bir çalışmanın ürünüdür o fotoğraf. Dolayısıyla o fotoğrafta ve o toplantıda çok geniş teknik detay aldığımızı ve sonuçta bu konuyla ilgili Hasan Polatkan Havalimanı kapanacak söyleminin ortadan kalkmış olduğunu ve dolayısıyla da uçuşların tekrardan Hasan Polatkan Havalimanı’ndan başlayacağının sözünü aldık. Böyle bir karar alınma arifesinde rezervasyonları iptal edip başka bir havaalanına yönlendirme durumunda kaldıkları için şu anda bir karmaşıklık olduğu belki doğrudur ama önümüzdeki günlerde biz bu işin tekrardan hala bugün bile yapmış olduğumuz görüşmelerde takipçisi olduğumuz ve dolayısıyla da tekrardan eskisi gibi olması gerektiği konusundaki çalışmalarımız da devam edecektir” şeklinde konuştu.
BİZ İHANET ETMEYİZ
AK Parti’nin herhangi bir şehre ihanet edecek bir parti olmadığını söyleyen Özcan, “Bir karar alındığı zaman Eskişehir’i de ilgilendirdiği zaman hemen sosyal medyaya yapıştırılıyor, Eskişehir’e ihanet. Eskişehir’i cezalandırıyorsunuz. Bizim liderimiz hiçbir konuda hiçbir memlekete ihanet edecek insanlar değiliz. Bu havaalanı mevzusunda Isparta, Uşak, Çardak havaalanı da etkileniyor Hasan Polatkan Havalimanı ile birlikte. Şimdi o bölgelere de mi ihanet ediliyor? Türkiye’de dünya kadar havaalanı yaptık. İstanbul Havaalanı şu an en çok para kazanan havaalanlarından bir tanesi oldu. Zafer Havaalanı’nda zarar eden bir yer var. Bu temcit pilavı gibi önümüze konulup konulup duruyor. Sanki Türkiye’de diğer havaalanları da aynı şekilde zarar ediyormuş gibi” dedi.
TOKİ İLE KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ
TOKİ ile görüştüklerini ve Karapınar Gecekondu Önleme Bölgesi ile ilgili sorunun kökten çözülmesi gerektiğini belirten Özcan, “Bu memlekette 8 seneden beri TOKİ’ninbu bölgelerdeki gecekondu önleme bölgeleriyle ilgili sorunları var. Keşke 2014 yılında sadece imar yapmak, o bölgede 2018, 2019 seçim süreçlerinde olduğu gibi ben bu bölgeye imar yapıyorum. 5-6 kat vereceğim. Bana oy verin deyip, gezmeniz için almış olduğunuz 2014 yılındaki o yetkiyi keşke tamamıyla orada kalsaydı da biz bu projeyi TOKİ’ye bitirtseydik. O bölgede yapmış olduğumuz incelemeler, muhtarlarla yapmış olduğumuz görüşmeler. Biz o günden beri teşkilatımızla birlikte her hafta toplantılar yaptık. TOKİ ile görüştük. Bazı konuları çözmemiz gerekiyor” diye konuştu.
TALEBİNİZ TAM OLARAK NEDİR?
Kazım Kurt’a ‘Talebiniz tam olarak nedir?’ diye sonran Özcan, “Ben siyasetçi kimliğimi şöyle bir kenara koydum. Size samimi bir şekilde şu soruları soruyorum: Ne yapılması gerekiyor bu konuyla ilgili? TOKİ veya hükümet tarafı ne yapması gerekiyor da bu Karapınar, Huzur ve Erenköy halkının yüzü gülecek? Herhangi bir şekilde gündeme gelmeyecek bu konu. Kökten bir çözüm. Ne yapmamız gerekiyor? Çünkü sanki böyle imar planlarının geçirilmesi mahkemeye verilmemesi de sanki sorunun bitmiş olması anlamına geliyormuş gibi de bir algı var. Asıl sorunun büyüklerinden bir tanesi onan sonra başlıyor. Lütfen cevap verir misiniz? Talebiniz net olarak nedir?” ifadelerini kullandı.
NET ŞEKİLDE NOKTAYI KOYALIM
İmar planlarının ardından yapılacakların da önemli olduğunu belirten Özcan, “TOKİ de şunu soruyor: Bu halkımız istekleriyle belediyenin bakış açısı, AK Parti’nin bakış açısının örtüşmesi lazım ki biz bu işle ilgili net bir şekilde noktayı koyalım. İkinci aşamasında üçüncü aşamasında da ne olacak? TOKİ siz devamlı buraya geleceksiniz galiba diyor. Bizim amacımız oraya gittiğimizde sorunu kökten çözmektir. Bırakmakla bu iş oluyor mu?” dedi.
BİZİMLE DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?
“Siz bizle oy vererek dalga mı geçiyorsunuz?” diyen Başkan Kurt: “Net. Bir ay önceki meclis toplantımızda ve ondan önceki komisyon ve özel görüşmelerimizde bize süre verin, bir ay içinde TOKİ ile görüşüp çözeceğiz dediniz. Şimdi Ankara ile gittiğiniz heyet ile beraber TOKİ ile görüştüğünüz anlaşılıyor. Sayın Emine Hanım’ın TOKİ ile ilgili verdiği müjdelerden belli. Mamuca bölgesinde yeni yeni ihaleler, yeni yeni projelerle ilgili müjdeler verdi. Ben size soruyorum. Karapınar 2. Etap ile ilgili bu bir ay içinde ne yaptınız? Örtüştü. Oy birliğiyle geçirdik. Siz bizle oy vererek dalga mı geçiyorsunuz? Oy verdiniz kardeşim. Bir plan yaptık. AK Partili meclis üyeleri ne komisyonda itiraz etti ne burada mecliste itiraz etti. Muhtarlarımızın da huzurunda bu işin ancak böyle olacağına karar verdik. Ben sizin çözeceğinize inanmıyorum. Samimi değilsiniz. Bizi yıllardan bu yana 2019’dan bu yana Karapınar 2. Etap Projesi’ni oyalayan insanların samimiyetine inanmak mümkün değil. Benim talebim belli. Planı yapmışım. TOKİ burayı ya yapacak ya bırakacak. Bu kadar açık. Bıraksın da biz oturup düşünelim” diye konuştu.
SAMİMİ DEĞİLSİNİZ
“İtiraza devam edecekseniz burada ret oyu verin. Karapınarlılar görsün” diyen Başkan Kurt, “İmar planı yapıldıktan sonra uygulama yetkisini ben kullanacağım diyen TOKİ, bırakmadığı sürece aynı Sanayi Çarşısı’nda olduğu gibi, aynı Gündoğdu’da olduğu gibi ben ne planı yapabilirim? Odunpazarı Belediyesi olarak bizim sadece beş binlik ve binlik planı yapma yetkimiz var. Bunu yaptık. TOKİ itiraz etti. Yeniden yaptık. Oy birliğiyle geçirdik. TOKİ yine itiraz ediyor. O zaman burada ya siz samimi değilsiniz ya TOKİ samimi değil. İtiraza devam edecekseniz burada ret oyu verin. Karapınarlılar görsün. Kim kabul oyu veriyor, kim ret oyu veriyor. İmar planının yapılması bu işin başlangıcıdır. Daha siz başlarken itiraz ediyorsunuz, oyunu bozuyorsunuz. Komisyonun toplantıyı nasıl yapacağı yönetmelikte bellidir. Bize talimat verme. Biz tüzük ne ise onu yaparız” şeklinde konuştu.
TOKİ ARTIK İTİRAZ ETMEYECEK
TOKİ’nin bundan sonra planlara itiraz etmeyeceğini ve bunun sözünü TOKİ’den aldıklarını söyleyen Özcan, “Siz şimdi bunu devamlı polemik konusu yapacaksınız. TOKİ ile yapmış olduğunuz planları mahkemeye vermeyecek. Bunun garantisini aldık geldik. Şimdi bitmedi. Ben sizi çalıştıracağım. Meclisten önce bir toplantı yapacaksınız imar komisyonu toplantısı. Sadece plan yapmakla kalmayacağız. Bu işi kökten çözeceğiz. İmar yapmakla bu iş bitmiyor. İş bitme noktasına geldi. Beraber toplantı yapalım. Muhtarlarımızla beraber toplantıya gelelim. İmardan sonra uygulanacak kesin çözümle ilgili bir mutabakat yapılacak ve ben de imza atacağım. İmza altına alacağız. Çıkışta da kimse imza atmadan çıkmayacak. Ve tekrar kayıtlara geçsin o mutabakat neyse TOKİ yerine getirecek. Bunun sözünü aldık. 1 Nisan 2022 itibariyle Eskişehir’de Karapınar Gecekondu Önleme Bölgesi sorunu diye bir şey kalmamıştır” ifadelerini kullandı.
 AK PARTİ SINIFTA KALDI
AK Parti’nin havalimanı konusunda sınıfta kaldığını söyleyen Başkan Kurt, “AK Partili arkadaşlarımız önce eşeği kaybettirip sonra bulunca seviniyorlar, sevindiriyorlar. Burada umarım ve dilerim sizin dediklerinizin hepsi doğrudur. Havaalanı meselesinde sınıfta kaldınız. Bunun sizin söylediğiniz gibi olmadığınız duyuyoruz. İnşallah öyle değildir. Zafer Havalimanı gibi Türkiye’nin başına bela olmuş bir uçuş garantisi ucubesi sistemle yapılan yerin kalkındırılması için Eskişehirlilerin daha fazla zaman ve para harcamasının doğru olmadığını düşünenlerdenim. Yap işlet devret gibi dünyada kimsenin benimsemediği yeni yeni denemeler yapmak suretiyle Türkiye’yi zarara uğratan bir anlayışı bir an önce bırakmanız gerektiğini bir kez daha belirtiyorum. Beşli çeteye 10 yılda verilen ihale miktarı, toplamı 150 milyar dolar. İnsafınız kurusun” dedi.
ENGELLEYECEK GÜÇTE DEĞİLİM
“Ben Odunpazarı Belediyesi olarak bu hükümetin yapacağı işleri engelleyecek güçte değilim” diyen Başkan Kurt, “Mamuca’daki TOKİ tamam. 3 bin küsur konut ihaleye çıktı ama Karapınar 2. Etap Gecekondu Önleme Bölgesi neden tamam değil? TOKİ ya yapacak ya bırakacak.Bu kadar açık. TOKİ bırakmıyorum derse benden 2’inci, 3’üncü, 5’incietaplarla ilgili hiç kimse soru soramaz. Bizim kafamızdaki uygulamayla ilgili taslaklarımız var. Ancak bana yetki verirse ben buna para harcarım. Kimsenin birbirini oyalama hakkı yok. Yapıyorum diyorsa buyursun yapsın. Yaparken itiraz mı ettik? Mamuca’ya yaparken bana mı sordunuz? Ben Odunpazarı Belediyesi olarak bu hükümetin yapacağı işleri engelleyecek güçte değilim. Bahane uydurmayın. Yapacaksanız yapın. Yapmayacaksanız biz yaparız” diye konuştu.
HAVAALANINI BÜYÜKERŞEN YAPTI
Hasan Polatkan Havaalanı’nı Yılmaz Büyükerşen’in yaptığına dikkat çeken Başkan Kurt, “Biz çözüm istiyoruz. Şunu söylememek için kulağı öyle bir gösteriyorsunuz ki. Bu havaalanını Kemal Kılıçdaroğlu söylediği için çözdünüz. Ciddi anlamda gündeme getirdiği için çözdünüz. Çözdüğünüzü iddia ettiniz üstelik. Şunu söylemeye çekiniyorsunuz. Bu havaalanını Yılmaz Büyükerşen yaptı. Niye bir Allah razı olsun demiyorsunuz adama? Uydurmalarla olmaz o iş. Ya yapacaksınız ya bırakacaksınız. Her konuda böyle. Ara sıra Hasan Polatkan Havaalanı’nı açın kapatın bir puan toplayın, bir halay çekelim, tebrik edelim sizi. 4 tane firmanın 2’si artık Eskişehir’e sefer yapmaktan vazgeçti. Sayenizde. Diğeri de bugün toplantı yapıyor. Bir diğeriyle de sizin il başkanınız şu anda toplantı yapıyor. Baskı yapıyor aman vazgeçme diye. İnşallah göreceğiz. Erciyas şirketine ucuz arsa temin etmek için yaptığınız çalışmalar gibi bir şey o. Eskişehir’de bir organize sanayi var. Organize sanayide arsa satılıyor, alt yapısı hazır. Siz sıfırdan daha ucuza bir köyden kamulaştırma yapıp adama arsa ayarlamaya çalışıyorsunuz. Bunun cevabı bu. Adama ucuz arsa teminidir. Organize sanayi varken yepyeni bir alanda yepyeni bir fabrika yeri neden alıyorsunuz? Bunlar iş takibidir” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
Yapılan oylamayla komisyon üyeliklerine şu isimler seçildi:
İmar Komisyonu Üyeliği’ne
CHP’den Serdar Aksoy, Mustafa Kosku, Cahide Tetik
AK Parti’den Yasin Atışkan, Mehmet Fatih Özlü,
Plan Bütçe Komisyon Üyeliği’ne
CHP’den Sibel Yeşildal, Dilaver Atay, Kadir Kodak
AK Parti’den Yüksel Yoldaş, Eyüp Can
Hukuk Komisyonuna Üyeliği’ne
CHP’den Aydın Ünlüce, Ali Haydar Çelik, Halil İbrahim Bilici
AK Parti’den Ramazan Karamanlı, Mehmet Bilgin
Çevre Sağlık ve Sosyal işler Komisyonu Üyeliği’ne
CHP’den Musa Korkmaz, Hüdai Doğu, Ömer Faruk İnan
AK Parti’den Mehmet Kıyak, Hakan Parlakgün
Parklara İsim Verilmesi Komisyonu Üyeliğine
CHP’den Sibel Yeşildal, Dilaver Atay, Ali Haydar Çelik
AK Parti’den Hakan Parlakgün, İsmet Koyuncu
İçkili Yerler Tespit Komisyonu Üyeliğine
CHP’den Fevzi Kabul, Hüdai Doğu, Mustafa Kosku
AK Parti’den Büşra Yeşim Arslantaş, Özlem Yalçın
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Üyeliğine
CHP’den Cahide Tetik, Figen Kahya, Kadir Kodak
AK Parti’den Selcan Kent, Özlem Yalçın

Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir