Seçimi düşünen yanlış yapar!

Videoyu Aç Seçimi düşünen yanlış yapar!
A
a

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Şu an yerel seçimleri düşünen yanlış yapar. Yerel seçim diye bir şey yok şu anda. Önce partilerin 2023’te rüştünü ispat etmeleri lazım ondan sonra 2024’te adayı aramaları lazım” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ES TV’de canlı yayınlanan Açıkça programına konuk oldu. Gazeteciler Ali Baş ve Meltem Karakaş Kaya’nın sorularını yanıtlayan Kurt, kent ve ülke gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.
BİREYSEL HEDEFLER
Yeni kurulan Memleket Partisi hakkında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Görkemli bir çıkışı olmadı. Dolayısıyla tabii bizim tabanımızda oynayan bir parti bizden bir şeyler götürmeye çalışan bir parti. O nedenle çok konuşmak istemem; çünkü doğru bulmadım o yaklaşımı da doğru bulmadım. Partinin çok farklı şeyler söyleyeceğini de düşünmüyorum. Sadece bireysel hedefler doğrultusunda kurulmuş bir parti” ifadelerini kullandı.
İTTİFAKLARI ETKİLEMEZ
Yeni kurulan partilerin ittifakları etkileyip etkilemeyeceğini değerlendiren Kazım Kurt, “Millet İttifakı’nı etkilemez. Niye etkilemez? Millet İttifakı’nın ağırlıklı Patronu Cumhuriyet Halk Partisi ve organizatörü yani Türkiye’deki ittifakları belli bir sıraya oturtan kişi Kemal Kılıçdaroğlu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun 5 tane lafın dördünde eleştirirseniz onunla nasıl ittifak yapacaksınız? Cumhuriyet Halk Partisi tarafından çok ciddiye alınacağını zannetmiyorum hayal kırıklığı yaşarlar” dedi. “Bizim seçmenimiz akıllıdır bizim seçmenimiz sonuca bakar etkili olur” diyen Kurt, “Partilerdeki mücadelenin parti içindeki yarışlarla olacağına inanılır. O zaman beğenmeyen herkes parti kursun bu mantıklı bir iş mi? çıkarsınız aday olursunuz kazanırsınız veya kaybedersiniz sonucuna katlanırsın. Kazanamadım o zaman ben ayrı parti kurayım yani şimdi bu çok mantıklı bir şey değil. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın Allah çarşına pazar versin diyelim ben. Doğru bir hareket olduğunu düşünmedim” diye konuştu.
OY ALARAK KAZANMALIYIZ
 “Öncelikli konuşmamız gereken seçim Cumhurbaşkanlığı seçimidir” diyen Başkan Kurt; “Türkiye'nin öncelik konuşması gereken seçim belediye seçimi değil. Bunu herkes kafasına oturtmalı. 2023 ya da daha önce olacak bir Cumhurbaşkanlığın seçimidir. Türkiye’nin seçimi şu ortamda 2024’ü düşünerek hareket eden yanlış yapar. 2024’ü çalışmaya başlayan yanlış yapar. 2024’ü unutacağız. 2023’ü çözeceğiz. 2023’te biz kaybedersek 2023’te mevcut yönetim tekrar gelirse Türkiye’nin geleceğini kestiremiyorum. Siz bunu bir tarafa bırakır belediye başkanı ben olacağım; yok sen olacaksın küçük şey; bu olacak Büyükşehir bu olacak, meclis üyesi böyle olacak gibi bir mücadelenin içine girerseniz ana mücadeleyi unutursunuz. O zaman ne olur bir milletvekili eksik çıkarız, ne olur cumhurbaşkanının kaybedersiniz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde cumhurbaşkanının kaybettiğini zaman her şeyi kaybettiğini bilmeniz lazım. Cumhur İttifakı’nın oyundan da oy alarak seçimi kazanmamız lazım. Aksini düşünen, ülkeye ve kendi tabanına ihanet eder” diye kaydetti.

 BİR HAMLE OLABİLİR
 Erken seçim konusu hakkında görüşlerini paylaşan Başkan Kazım Kurt, şu ifadeleri kullandı: “Erken seçimi iddialı bir şekilde bekliyordum ama bu ekonomik sıkıntı ve pandemiden dolayı ortadaki durumda biraz ötelendi gibi zannettim ama son bir aydır yapılan hamleler hükümetin aldığı kararlar sanki seçim varmış gibi bir his uyandırdı. Bir seçim olabilir mi? Şöyle olur; daha kötü olmadan muhalefet daha toparlanmaz, bir hamle yapa[1]lım diyebilirler. Çünkü Tayyip Erdoğan'ın oyu AKP’nin oyundan fazla çıkıyor; anketlerde onu gösteriyor. Tayyip Bey de kendine güvenerek ben kendi işimi kendim hallederim diyebilir, çünkü devlet içinde partiye artık ihtiyacı yok Tayyip Erdoğan’ın.” KARAMSAR DEĞİLİM ‘Eskişehir’de yerel seçimlerde Deva Partisi, Gelecek Partisi, Memleket Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi, CHP hepsi bir ara[1]ya gelip ortak karar çıkarabilir mi?’ sorusuna yanı veren Kazım Kurt; “Şu an yerel seçimleri düşünen yanlış yapar. Yerel seçim diye bir şey yok şu anda. Önce o partilerin 2023’te rüştünü ispat etmeleri lazım ondan sonra 2024’te adayı aramaları lazım ki her partiye gitmez. İki Partili bir sistem var artık Türkiye'de, yani o küçük partiler mucizeler yaratma şansına sahiptir. Seçimler önce yapılan anketlerde ya da tahminler de Tayyip Erdoğan rakipsiz 15 puan önde başlıyordu ama şimdi öyle değil yani şimdi anketleri gördüğümüz zaman Tayyip Erdoğan’ı geçen üç beş kişi olmaya başlar. Dolayısıyla bu bence Tayyip Erdoğan’ın seçim kazanma şansının azaldığını gösterir. Akıllı davranırsın kişisel hırslarını öteleyerek ülke çıkarları için hamle ya[1]parsa bu seçimi farklı içinde hem de ilk turda alabilir. Ben karamsar değilim çünkü 20 yıldır bu ülkeyi yöneten iktidarın artık verecek bir şey kalmadı” diye konuştu.
KIRGINLIĞIM YOK
'Gaye Usluer Memleket Partisi’ne geçti şaşırdınız mı, bekliyor muydunuz?’ Kurt, şunları söyledi: “Şaşırmadım. Yani siyasette hiçbir şey kimseyi şaşırtmıyor ama beklemiyordum. Çünkü öyle bir izlenim almadım geçmişte. Muharrem İnce ile birlikte muhalefet hareketi içerisinde bulundular ama o gittiydi, o iş demek ki bitmemiş. Ama bu çok olağanüstü bizi etkileyecek bir şey de olmaz. Siyasette alıştık biz bu işlere ama kişisel olarak bir kırgınlığım yok. Siyasette hep birileri gelir, birileri gider. Eskişehir maalesef böyle. Bu dünyanın sonu da olmaz. Giden gittiği yerde kalır. Belki zamanı gelecek geri gelir. Dolayısıyla olağa[1]nüstülük söz konusu değil.”
SİYASİ MÜCADELEYİ BIRKMAM
 ‘Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa etmeyi düşünüyor musunuz?' sorusunu yanıtlayan Başkan Kurt, “Siyasi mücadeleyi asla bırakmam. 3 kere disiplin kurulu ile partiye 3 kere disipline verilmiş 2 kere atılmış ve partiye geri dönmüş üçüncüsünde de Yılmaz Hoca ile birlikte geri dönmüşüm. Bir formülünü bulur geri dönerim. 2 twitle usanıp kaçacak adam değilim. Cumhuriyet Halk Partisi ayrılmam. Cumhuriyet Halk Partisi benim için önemli bir okul zaman zaman parti yönetimiyle de kavga ederim, parti içinde bir takım gruplarla da tartışırım ama başka bir partiye gitmem” ifadelerini kullandı.
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi