Şehir merkezi su fakiri!

Videoyu Aç Şehir merkezi su fakiri!
A
a

Porsuk Havzası’nda kişi başına düşen su miktarının 800 metreküp yıl olduğunu söyleyen ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen, “Dünya istatistiğinde 1000 metreküpün altındaki su potansiyeline sahip yerler su fakiri. Yani şehrimizin merkezi şu anda su fakiri konumundadır” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Kent Konseyi, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, ESOGÜ Ziraat Fakültesi ve ESKİ Genel Müdürlüğü tarafından ‘Gelecekte Eskişehir Suları’ isimli sempozyum düzenlendi. Haller Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyuma ESOGÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ersoy Yıldırım, ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen ve Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli konuşmacı olarak katıldı.

ACİL ÖNEMLER ALINMALI

Sempozyum öncesi konuşma yapan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Levent Özbunar, “Su tüketim miktarı 7 kat arttı. İlimizde geçmiş yıllarda belli periyotlarda kısmi kuraklık yaşanmış, tarım sektörünün bu kuraklığı en az olumsuzlukla atlatarak zarar görmemesi için şehrimizde faaliyet gösteren tarım teşkilatları ve mali idareler tarafından birçok kez çiftçilerimize sulama açısından kuraklık uyarısı yapılmış. Sulamada alınacak önlemlerle birlikte su ihtiyacı yüksek bitkiler ekilmemesi istenmiştir.İlimizin en önemli su kaynaklarından birisi olan Porsuk Barajı öncelikli olarak içme ve kullanma suyunu, sonrası için de tarımsal sulamanın su ihtiyacını karşılamaktadır. 2021 yılı nisan-eylül ayları arasında sulamada uygulanmak üzere kritik sulama programı yapılmış buna göre Porsuk Barajı rezerv oranında 30 milyon metreküp içme ve kullanma suyu, 30 milyon metreküp tarımsal sulama suyu ayrılmıştır. 2022 yılı içerisinde hali hazırda barajımızda yeterli su olmadığı bilinmektedir. Tarımsal sulamada su tasarrufu sağlanabilmesi için modern sulama sistemlerine acilen geçilmesi gerekir” diye konuştu.

İKLİM KRİZİ CİDDİYE ALINMALI

“İklim krizi çok hızlı ve ciddiyle ele alınması gereken önemli bir konudur” diyen Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, “İklim değişikliğiyle mücadele artık gelecek zaman kipleriyle konuşacağımız bir konu olmaktan çıktı. İklim krizi çok hızlı ve ciddiyle ele alınması gereken önemli bir konudur. Kullanılabilir doğal su kaynaklarımızın su ihtiyacı arasında giderek büyüyen açık nedeniyle su kaynaklarımızı ve beraberinde tabiatı korumak için yüksek bir seferberlik duygusuyla çalışmaktan başka bir seçeneğimiz kalmadı. Artık su kaynaklarımızı korumak için yapılacak çalışmalar bir tercih olmaktan çıkarak, zorunlu bir hale gelmiştir. İsraf ettiğimiz her damlanın insanların hayatını daha da zorlaştırdığını unutmayalım. Üstelik bu zorlu şartlara maruz kalan sadece insanlar değil suyun kirlenmesi ve su alanlarının yok olması, birçok canlının da yaşamını tehdit eder hale gelmiştir. Türler kaybolmaktadır. Hepimizin bildiği üzere sularımızın azalması gıda üretiminin de riske girmesi demektir. Çünkü sularımızın yüzde 70’i tarımda kullanılmaktadır. O nedenle çevre konularında ister istemez işin teknik yanını konuşmaya ağırlık vermek zorundayız” şeklinde konuştu.

SU SIKINTISI ÇEKEN ÜLKEYİZ

Sempozyumdaki konuşmasında önemli bilgiler aktaran ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen, “Ülkemiz su sıkıntısı çeken ülke bandındadır. Kullanılabilecek suyun yaklaşık olarak 54 milyar metreküpünü tüketmekteyiz. Türkiye’de tüketilen tatlı su kaynaklarının yüzde 13’ü içme ve kullanma suyunda, yüzde 74’ü tarımsal sektörde kullanılmaktadır. Nüfus artış hızı da dikkate alındığında su fakiri ülke konumuna düşmemize çok da uzun bir süre kalmadı” dedi.
“YÜZDE 90’I KULLANILMAKTADIR”
Eskişehir’in su havzalarını haritada gösteren Özen, “Şehrin merkezinin beslendiği su potansiyelinin olduğu havzaya günümüz rakamlarıyla bakalım. Porsuk Havzası,Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verileri incelendiğinde yer üstü ve yer altı su potansiyeli toplamı 879 milyon metreküp bölü yıldır. Yani yılda 879 milyon metreküp su potansiyeline sahiptir. Bu havzada bulunan nüfus ise 1.1 milyondur. Eskişehir’in merkez nüfusu dahil. Kişi başına düşen bu havzada su miktarı 800 metreküp yıldır. Yani su fakiri konumundadır. Dünya istatistiğinde 1000 metreküpün altındaki su potansiyeline sahip yerler su fakiri, 1000-3000 metreküp arasında su sıkıntısı, 3000-10.000 arasındaki potansiyeline sahip yerler yeterli su ve 10.000 bin metreküp üstündekiler ise su zengini olarak adlandırılmaktadır. Yani şehrimizin merkezi şu anda su fakiri konumundadır. Ayrıca veriler incelendiğinde mevcut durum daha da düşündürücü hal almaktadır. Yer üstü yani şu anda şehir merkezimizin beslendiği kaynaklar, Porsuk Çayı’nı gözünüzün önüne getirin bizim Eskişehir merkezimizim içme ve kullanmak suyunu Porsuk Çayı’ndan temin etmektedir. Yer üstü su potansiyeli mevcutta 256 milyon metreküptür Porsuk Alt Havzası’nda. Ve bunu 232 milyon metreküpü kullanılmaktadır. Yani yüzde 90’ı kullanılmaktadır. Neredeyse başa baş seviyede. Ürettiği kadar tüketme var” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon
Ulvi 22 Mart 2022 18:51

Eskişehir su zengin iidi.Dişarıdan çok ama çok göç aldı.YETER KARDEŞİM MİLLET KENDİ DOĞDUĞU BÜYÜDÜĞÜ YERELERE SAHİP ÇIKSIN.ESKİŞEHİR GÖÇ ALMASIN.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir