ŞEHİRCİLİKTE DEVRİM YAPTIK

Videoyu Aç ŞEHİRCİLİKTE DEVRİM YAPTIK
A
a

Tepebaşı Belediyesi’nin uygulama alanı Yaşam Köyü olan REMOURBAN - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi’nde sona gelindi. Projenin iki bölümden oluşan son konferansı online olarak yapıldı.


Tepebaşı Belediyesi'nin 5 yıldır yürüttüğü 7 ülkeden 22 ortaklı REMOURBAN - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi’nin 3’üncü ve son konferansı ‘Kentsel Dönüşümde Yeni Bir Dönemin Başlangıcı’ temasıyla sabah uluslararası, öğleden sonra ise Türkiye bölümü olarak video konferans sistemiyle gerçekleşti.
YOĞUN KATILIM
Avrupa Komisyonu Proje Sorumlusu Georg Houben’un açılışı ile başlayan uluslararası konferansta, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Nottingham Kent Konseyi Genel Başkan Yardımcısı Cllr Sally Longford, Valladolid Belediye Başkanı Puscar Puente, Alderman ve Seraing AREBS Başkanı Déborah Géradon ve Miskolc Belediye Başkanı Pál Veres birer konuşma yaptı.
MODEL OLACAK
Başkan Ataç konuşmasında, “Şehirlerimizde sürdürülebilir bir yaklaşım benimseyerek, daha az kaynakla daha iyi sonuçlar elde edebilir, sosyal ve sağlık yatırımlarını artırabiliriz. Benim bakış açımdan, REMOURBAN, geleneksel şehirleri akıllı şehirlere dönüştürmek için 21. yüzyılın en büyük zorluklarından birini ele alarak önemli bir devrim yaptı. Bu proje bizi tüm Tepebaşı sakinleri için yaşam kalitesini iyileştiren istediğimiz sonuçlara getirdi. REMOURBAN’ın yarının şehirleri için Küresel Akıllı Şehir Modeli olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.
DETAYLI BİLGİ
Başkanların yarının kentleri için verdiği önemli ve anlamlı mesajlarından sonra Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi (GCOM) Strateji ve Operasyon Direktörü Andy Deacon, “Akıllı ve Sürdürülebilir Şehirler için İtici Güç Olarak Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP)” başlığıyla şehirlerin ve özellikle de belediyelerin bu bağlamda izlemesi gereken yollar hakkında detaylı ve kapsayıcı bir bilgilendirme yaptı.
TESPİTLERİ PAYLAŞTI
Konferansın ikinci bölümü olan Türkiye bölümü ise, REMOURBAN Proje Koordinatörü Miguel Á. García-Fuentes’in açılış konuşması ile başladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Prof. Dr. Osman Balaban’ın “İklim Krizi Bağlamında Yeni Kentsel Gelecek: Akıllı Şehirler ve Türkiye” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Balaban sunumunda, şehirlerin iklim kriziyle mücadelelerinde kullanabileceği araçlara değindi ve tespitlerini paylaşarak, olası çözüm önerilerini aktardı.
GURUR DUYUYORUZ
Konferansın Türkiye bölümünde, Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı M. Melih Savaş, “REMOURBAN Tecrübesi ve Tepebaşı Belediyesi” başlıklı bir konuşma yaptı. Savaş konuşmasında, “Başkanların liderliği, konuya verdiği önem, gösterdiği kararlılık, destek ve teşvikler ile iyi bir planlama bir araya geldiğinde sonuçlar göz alıcı olabiliyor. Geldiğimiz nokta da bunu açıkça gösteriyor. Türkiye’ye böyle bir projenin kazandırılması ve uygulamanın başarılı bir şekilde sonuçlandırılmasından dolayı çok gururlu ve sevinçliyiz” ifadelerini kullandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi