Şehrin geleceğini kurtaracağız!

Videoyu Aç Şehrin geleceğini kurtaracağız!
A
a

Odunpazarı Belediyesi temmuz ayı meclis toplantısında revizyon imar planları ile ilgili konuşan Başkan Kazım Kurt,“Revizyon imar planlarımızda temel amaç hemşerimizin ve şehrimizin geleceğini kurtarmak. Geleceğine, dönüşümüne katkı sağlamak amacıdır” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Odunpazarı Belediyesi temmuz ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında toplandı. Toplantıda gündeme gelen 10 madde, oy birliği ile kabul edildi. Daha sonra gündem dışı söz alan ve Eskişehir’in revizyon imar planları hakkında konuşan AK Parti Meclis Üyesi Murat Özcan, bir önceki meclis toplantısında konuşan Başkan Kurt’un söylemlerine yanıt vermek istediğini ifade etti.
BİZE DETAYLI BİLGİ VERİLMEDİ
Revizyon imar planlarıyla ilgili olarak kendilerine detaylı bilgi verilmediğini söyleyen AK Partili Özcan, “Revizyon imar planları hakkında söz alarak konuşma yaptınız. Şunu herkesin bilmesi gerekiyor ki sayın Kazım Kurt’un açıklamalarında bulunduğu üzere Kurtuluş,Deliklitaş ve buna benzer birçok mahallede bulunan diyelim ki bir ticaret alanı olsun mu olmasın mı bunun neresi kötü sorusuna hayır kötü değil. Biz bahsetmiş olduğunuz konularla ilgili zaten bir muhalefetimiz olmadı. Sonuçta eleştirilerimiz bürokratların yapmış olduğu işten kaynaklanmamaktadır. Buraya bir siyasi bakış açısı yüklenmiştir. Bizim eleştirilerimiz burayadır. Taktir edersiniz ki burada gördüğüm kadarıyla bize verilen evraklar içerisinde sadece renkli harita içerisinde bu bölgede yapılan bir taslak olduğu söylendi. Detaylı bilgi alma şansımız olmadı” diye konuştu.
NOKTASAL DEĞİŞİKLİKLERİ BİLMİYORUZ
AK Partili Özcan, “Şehir planlamacısı arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz toplantılarda belediyelerin noktasal değişiklikleri göremedikleri için sadece harita üzerinde bir renklendirme olarak görüldüğü ve kurum görüşlerinin kitapçık olarak bize verildiği fakat noktasal değişikliklerin ne olduğu bilemediğimiz için ve gördüğümüz kadarıyla Eskişehir’de yıllardan beri biriken birçok sorunu çözmek için içerisinde bazı maddelerin olduğu doğrudur. Aslında bunun için bu zamana kadar bekletildiği de ayrı bir tartışma sorunudur. Ama gördüğüm kadarıyla yürütme durdurma ve iptal kararlarıyla ilgili mahkemelerin Odunpazarı, Tepebaşı ve Büyükşehir’in almış olduğu kararları iptal ettikten sonra böyle bir imar planı yapma çabası içerisinde girildiği ve dolayısıyla da mahkemenin de iptal ettiği konuların da belediye muhalefeti ile bu işin içerisinde geçirildiği anlaşılmaktadır. Dolayısıyla da noktasal olarak sadece askıda öğrendiğimiz ve dolayısıyla da mahkemenin birçok konuda vermiş olduğu iptal kararlarının da içerisinde işlendiğini gördüğümüz bir konuda oy birliğine katılmadığımızı ve gerekçelerimizin de bu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

KENTİN İHİTYAÇLARI KARŞILANDI

Özcan’a yanıt veren Başkan Kurt, “İmar planları yapılırken temel amaç kentleşme, kentin ihtiyaçlarını karşılama ve şehircilik ilkelerine uygun hareket etmektir. Burada bizim özellikle revizyon imar planlarını yaparken büyük düşünmek zorunda olduğumuzu birkaç kez vurguladık. Ama il başkanızın tarafından hep bütün Eskişehir’ideğiştiriyorsunuz, yanlış yaparsınız gibi eleştirilerle de karşılaştık. Eğer nokta değişiklikleri yapsaydık sizin dediğiniz olurdu. Yani şehrin planlama bütünlüğünü düşünerek bu hareketi gerçekleştirdik. Ve sanıyorum bu plan, Eskişehir’i uzun bir süre idare edecek bir plan haline geldi. Çünkü burada temel amaç belediyenin herhangi bir kamulaştırma külfetinden kurtulması değil, temel amaç o ihtiyaçların giderilmesi. Yani Deliklitaş, Kurtuluş, Arifiye,Emek, Büyükdere, Yıldıztepe gibi bazı mahallelerimizde ticari alanlar konut alanı meselesini ortadan kaldırmak suretiyle bir iyileştirme sağlamış olduk. Bu bizi değil hemşerilerimizi bazı külfetlerden kurtardık” dedi.
VATANDAŞIN SIRTINA KÜLFET YÜKLENMEDİ
Yeşil alanların yok edilmesinin söz konusu olmadığına dikkat çeken Başkan Kurt, “Diğeri sizin belirttiğiniz sanki filanca yerden yeşil alanı kaldırdık oradaki yeşil alanı yok ettik. Hayır yok etmedik. Zaten belediyelerin bu planlamaları düzenlerken yüzde45’e kadar bir DOB kesintisi sağlamak suretiyle oradaki mülkiyeti ortadan kaldırılması söz konusu iken şimdi biz bu yeşillerin de bu çerçevede değerlendirmek suretiyle vatandaşın sırtına fazla külfet yüklemeden yeşili başka bir alan taşıdık. Bunu da taşıdığımız yer yine belirttiğimiz yer ölçülen ve ilerde sorun yaratmayacak olan çünkü bugün ki sorun 1990’larda, 1980’lerde yapılan imar planlarında sizin dedikleriniz olduğu için sorun haline geldi” diye konuştu.
ŞEHRİN GELECEĞİNE KATKI
“Revizyon imar planlarımızda da temel amaç hemşerimizin ve şehrimizin geleceğini kurtarmak” diyen Başkan Kurt,“Geleceğine, dönüşümüne katkı sağlamak amacıdır. Yoksa parasal anlamda zaten belediyeler için bir yük söz konusu değil. Mülkiyet en kutsal haktır. Vatandaşın mülkiyetine bir zarar vermişseniz onun bedelini ödersiniz. Bunun dünyanın her yerinde böyle. Bizim yarın farklı krizler olsa bile herhangi bir şeyi satmaya ihtiyacımız olmasın istiyoruz” şeklinde konuştu.
KOMİSYONLARDA AK PARTİLİLER DE VAR
Komisyonlarda AK Partili meclis üyelerinin de olduğunu ve AK Partililerin bilgi sahibi olmamasının mümkün olmadığına dikkat çeken Başkan Kurt, “Büyükşehir komisyonlarında sizin de arkadaşlarınız var. Niçin bilginiz olmadı onu tam anlamış değilim. Çünkü 2-3 ay Büyükşehir İmar Komisyonu’nda tartışıldı, değerlendirildi.Demek ki sizin arkadaşlarınız size bilgi vermedi ayrıntıyla ilgili. Benden daha çok bilginizin olması lazım hatta. Komisyonda istediğiniz her bilgiyi alırsınız. Bunun gizlenecek bir şeyi yok. Bize komisyonda bilgi verilmedi denirse bu şık bir şey olmaz. Verilmiştir. İstediğiniz bilgiyi her yerden alırsınız. Bizim belediyelerimizde üçünde de asla ve asla bir bilgi kirliliği, bilgi saklaması mümkün değildir. Çünkü temel inancımıza ters düşer. Hele hele bir meclis üyesinin herhangi bir konuda istediği bilgiyi vermek bizim boynumuzun borcudur. Büyükşehir’de de Tepebaşı’nda aynı şeylerin düşünüldüğünü biliyorum. O nedenle bu sözünüze katılmıyorum” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi