Sesiz sakin 23 Nisan!

Videoyu Aç Sesiz sakin 23 Nisan!
A
a

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Vilayet Meydanı’nda tören düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile birkaç dakikada sona erdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Vilayet Meydanı’nda tören düzenlendi. Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ın katılmadığı törene, CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, CHP Parti Meclis Üyesi Gaye Usluer, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Aydın Ünlüce, CHP İl Başkanı Recep Taşel, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Lortoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıtve bazı protokol üyeleri katıldı. Tören İl Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin Atatürk Anıtı’na sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile birkaç dakika içerisinde sona erdi. Basına gönderilen tören programında yer alan protokol konuşmaları ve şiirlerin okunması kısmı gerçekleşmedi.

İÇİMİZ BURUK KUTLUYORUZ

Tören sonrasında konuşan Jale Nur Süllü, “23 Nisan’ı kutluyoruz ama içimiz çok buruk açıkçası. Bugün çok önemli bir gün. 101 yıl önce Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk TBMM’ni açarak egemenliği millete teslim etti. 101 yıl sonra bugün pandemi koşulları diyorlar ama pandemi koşullarında yapılan o kadar çok şey var ki. Her yer açık. Kısmi uygulamalar var. Bayramlarımızı kutlayamıyoruz. Bayramlarda sanki inadına yapar gibi mutlaka sokağa çıkma yasağı ilan ediyorlar. Pandemi bayramlarımızı kutlamamanın gerekçesi olarak kullanılmamalı. Tüm vatandaşlarımızın 23 Nisan Bayramı’nı kutluyorum” dedi.


23 NİSAN KUTLANMALIYDI

“Hangi şartta olursa olsun bayramımız kutlanmalıydı” diyen Kazım Kurt, “Bu Türkiye’nin en büyük bayramlarının birincisi. 101 yıl önce egemenliğin kayıtsız şartsız millete verildiği gün. Hangi şartta olursa olsun kutlanması gerektiğini düşünenlerdenim. Pandemi bu kutlamaları engelleyecek bahane olmamalıdır. Ama ne yazık ki ülkemizde belli bahanelerle milli günlerimizi, bayramlarımızı unutturmaya çalışan bir zihniyet var. Bunun tersine çevrileceği günler yakındır. Egemenliğin kayıtsız şartsız ulusa verildiği gün yüz yıllar boyunca devam edecektir diye düşüyorum” diye konuştu.

SALGINI BAHANE EDİYORLAR

Salgının bahane edilerek bayramların kutlanmadığını söyleyen Gaye Usluer, “Tam 101 yıl önce bugün TBMM açıldı ve o gün bu ülkenin geleceği o günün çocuklarına emanet edildi. Bu anlamda bugün çok anlamlı bir gün. Salgın bahanesiyle kitlesel kutlamaların engellenmesini, iptal edilmesini doğru bulmuyorum. Bugün TBMM’ndeki törenlerde devletin en üst katmanlarının yer almıyor olması, kısmi bir katılımın olması aynı şekilde TBMM’nde siyasi parti liderlerinden sadece Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşma yapacak olması aslında salgının bir anlamda bahane olduğunu ve bu özel günün hatırlanmasının önünde bir engel oluşturulmaya çalışıldığını görüyorum. Bu ülke bugünlere kolay gelmedi. Kurtuluş savaşımızı hatırlayalım, Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını hatırlayalım” şeklinde konuştu.

KİMSEYİ RİSKE ETMEDİK

“Hiç kimseyi riske etmeden, olabildiğince bu bayramımızı icra etmeye çalıştık” diyen Mehmet Lortoğlu, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği ve tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bu müstesna bayramımızı ve Gazi Meclisi’mizin açılışının 101’inci yıldönümünü en kalbi duygularımla kutluyorum. Daha coşkulu daha etkinlikli bir şekilde kutlamayı arzu ederdik. Lakin bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Şu anda hem Türkiye olarak hem Eskişehir özelinde çok ciddi rakamlara ulaşılmış durumda. Önce insan sağlığı diyoruz. Bunu da göz önünde bulundurarak hiç kimseyi riske etmeden, olabildiğince bu bayramımızı icra etmeye çalıştık. Bunun etkisiyle coşkusu zayıf bir törenmiş gibi geçti ama olsun burada bulunmak Atamızın huzuruna çelengimizi koymak önemli olandı” ifadelerini kullandı. 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi