SEVDİKLERİMİZİ GERİDE BIRAKTIK

Videoyu Aç SEVDİKLERİMİZİ GERİDE BIRAKTIK
A
a

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesinde koronavirüs ile mücadelede görev alan hemşireler, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını istedikleri vatandaşların daha dikkatli ve özverili olmalarını bekliyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Kovid-19 ile mücadelede görevlerinin başındayken virüsü bulaştırmaktan korktukları ailelerinden ve sevdiklerinden ayrı kalan yoğun bakım hemşireleri, bu süreçte yaşadıklarını unutamıyor.
BÜYÜK MÜCADELE
Eskişehir Sağlık Çalışanları Derneği (ESÇAD) Başkanı da olan Yunus Emre Devlet Hastanesinde görevli yoğun bakım hemşiresi Nurcan Öcal, Kovid-19’a karşı büyük bir mücadele verdiklerini söyledi. Sağlık çalışanlarının hastalıkla birebir mücadele ettiğini anlatan Öcal, şunları kaydetti: “Evlerimize gitmekten, ailelerimize ve sevdiklerimize zarar vermekten korktuk. Aylarca ailelerini göremeyen arkadaşlarımız oldu. Vatandaşlarımızdan Kovid-19 sürecinde daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Lütfen maske ve mesafe kurallarına uysunlar. Çünkü koronavirüsten korunmanın başka yolu yok. Vatandaşlarımız dikkatli ve özverili olursa bizler daha az yıpranacağız. Daha az vakayla karşılaşacağız. Sağlık çalışanları pandemi sürecinde sahada olmaktan asla kaçmıyor. Tek korkumuz ailemize ve sevdiklerimize bulaştırmak.”
NASIL YAPTIM DİYORLAR
Öcal, Kovid-19 nedeniyle yoğun bakıma gelen hastaların çok ağır bir tablo yaşadığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yoğun bakımı, yoğun bakımda yatan hastaları görseler kesinlikle düğünlere, cenaze törenlerine gitmezler, aile toplantıları düzenlemezler. Önümüz kış. Kış mevsiminde bağışıklık sistemi zayıflıyor. Kovid-19 zayıf bağışıklık sistemini çok seviyor ve hızlı bulaşıyor. Biraz daha dikkat ve özveri istiyoruz. Birbirimize saygılı davranmalıyız. Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastalar sevdiklerini göremiyor. Yakınları da onları göremiyor. Bu çok kötü bir durum. Kovid-19 hastaları solunum açlığı çekiyor. Nefes alamıyorlar. Bu tabloya kimsenin girmesini istemiyoruz. Vakaların çoğunluğu virüsü yakınlarından alıyor. Hasta yakınları buna çok üzülüyor. ‘Ben anneme, babama bunu nasıl yaptım’ diyorlar. Farkında olmadan sevdiğine zarar vermek büyük bir acı.”
DUYARLI OLUN
Hemşire Kadir Sütçü ise salgın sürecinde sağlık çalışanlarının birçok zorluğu göğüslediğini dile getirdi. Bu süreçte 20 günlük bebeğini ardında bırakarak vazifesini sürdürdüğünü vurgulayan Sütçü, şöyle devam etti: “Bebeğimi 120 gün göremedim. Mesai arkadaşlarım Kovid-19'a yakalandı. Bu mücadele anlatılamaz. Sağlık çalışanları bu kadar mücadele ederken alışveriş merkezinde sıra bekleyenleri anlayamıyoruz. Bu süreci acı bir şekilde yaşıyoruz. İnsanların duyarlı olmalarını istiyoruz. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uysunlar. Biz onlar için en sevdiklerimizi geride bıraktık.” AA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi