Seyitgazi her noktasıyla çok zengin

Videoyu Aç Seyitgazi her noktasıyla çok zengin
A
a

ES TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Haber Masası programı ilçelerin nabzını tutmaya devam ediyor. ESGROUP Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş’ın hazırlayıp sunduğu Haber Masası programı Seyitgazi ilçesinde gerçekleşti. ES TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan programda Ali Baş’ın konuğu Seyitgazi Kaymakamı Kutsal Baytak oldu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

EVLİYALAR KENTİ ESKİŞEHİR
Seyit Battal Gazi Külliyesi’nin bahçesinde gerçekleştirilen canlı yayında Seyitgazi Kaymakamı Kutsal Baytak, Eskişehir’i evliyalar kenti olarak tanımladığını söyledi. “Çok kıymetli değerlerimiz var” diyen Kaymakam Baytak, “Milli ve manevi değerlerimiz çok kıymetli. Hem Selçuklu hem Osmanlı’nın aslında temellerinin atıldığı yer Eskişehir. Osmanlı ilk kurulduğu yıllardan beri buralarda hep bir mücadele var aslında. Yani bizim Osmanlı devletinin temelleri buralarda atılmış. Bunun aslında önemini ve kıymetini bilmek bizler için çok önemli. O yüzden Eskişehir’in kıymetini bilmemiz lazım. Çok güzel bir kent. Bu anlamda değerlendirdiğimiz de, turizm açısından değerlendirdiğimiz de özellikle Seyitgazi için değerlendirdiğimiz biraz daha böyle sürdürülebilir bir turizm yaklaşımıyla hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALMALIYIZ
Seyitgazi’de bulunan Seyit Battal Gazi Külliyesi, Sücaaddin Veli, Himmet Baba, Üryan Baba gibi isimlerin çok kıymetli ve değerli olduğunu söyleyen Kaymakam Baytak, “Seyitgazi Eskişehir’e nazaran biraz daha küçük bir yer. Tarım ve hayvancılığın da çok fazla yaygın olduğu bir yer. Yerel kültür, yerel lezzetlerinin çok fazla olduğu bir yer. O yüzden turizmi geliştireceğiz diye buradaki yerel halkında genel kültürünü bozma gibi asla bir yaklaşım söz konusu olamaz. Önemli olan yerel halkla burada Seyitgazili halkımızla burada var olan Seyit Battal Gazi Külliyemizi, Sücaaddin Veli’yi, Himmet Baba’yı, Üryan Baba’yı ya da işte Frig Vadisi’ni bütünleştirmek aslında” ifadelerini kullandı.

KADINLARIN EL EMEĞİ ÜRÜNLERİ ÇOK DEĞERLİ
Seyitgazili kadınların çok çalışkan olduğunu ve ilçeye büyük katkılar sunduğunu söyleyen Kutsal Baytak şunları söyledi:  “Kadınlarımız mesela çok güzel şeyler yapıyorlar burada. Kadınlarımız mesela çok güzel şeyler yapıyorlar burada. Kozalak yoğurduğumuz var, kozalak şurubumuz var, reçellerimiz var, tereyağımız var, tarhanamız var. Kadınlarımızın yaptığı balımız var, lavanta bahçelerimiz ve lavanta ballarımız var. İnsanlar bu ürünleri çok fazla talep ediyorlar, bunun pazarı var ama önemli olan bunları biraz daha bütünleştirmek. Seyitgazi dediğimizde aklımıza Seyit Battal Gazi Külliyesi evet gelsin ama onun yanında Sücaaddin Velimiz de var bizim. Onun yanında kadınların yapmış olduğu yöresel ürünlerimiz ya da yöresel lezzetlerimiz de var. İnsanlar bunları da bilsinler. Geldiklerinde Seyit Battal Gazi Külliyesi ya da Sücaaddin Veli’ye geldiklerinde bunu görsünler. Seyitgazi’de böyle bir yermiş desinler aslında. En önemli nokta tarih olarak baktığımızda hem milattan önce hem milattan sonra en önemlisi de Osmanlı zamanında Seyit Battal Gazi’nin ne kadar önemli bir yer olduğunu bizim idrak etmemiz lazım ve ona göre hareket etmemiz lazım.”

 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi