ŞİDDETİN BAHANESİ OLMAZ!

Videoyu Aç ŞİDDETİN BAHANESİ OLMAZ!
A
a

Odunpazarı Belediyesi Youtube ve sosyal medya sayfalarından Uzman Psikolog Fatma Ünlü’nün şiddete uğrayan kadınların ne yapmaları gerektiğini anlattığı rehber niteliğindeki videoyu paylaştı.

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri koronavirüs salgınında arttı. Kadın cinayetleri son olarak Ramazan Bayramının 1. Günü Muğla’da Zeynep Şenpınar’ın öldürülmesi ile karşımıza çıktı. Salgının ilk dönemlerinde kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çeken Odunpazarı Belediyesi, bu dönemde şiddete uğrayan kadınlar için ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeye başladı. Uzman psikologlar tarafından verilen danışmanlık hizmetini sürdüren Odunpazarı Belediyesi, kendilerine ulaşamayan kadınlar için Youtube ve sosyal medya sayfasından da şiddete uğrayan kadınların ne yapmaları gerektiğini anlatan bir video paylaştı.
KADES’İ İNDİRİN!
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde çalışan Uzman Psikolog Fatma Ünlü’nün şiddete uğrayan kadınların ne yapmaları gerektiğini anlattığı video, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Pandemi sürecinde kadına yönelik şiddetin yüzde 28 oranında arttığını vurgulayan Ünlü, şiddete uğrayan kadınların can güvenliği için öncelikle polise, jandarmaya, Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezine, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvurmaları gerektiğini kaydetti. Kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engellemek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan müdahale uygulaması Kadın Acil Destek Uygulaması’na (KADES) değinen Ünlü, kadınların bu uygulamayı telefonlarına yüklemeleri gerektiğini ifade etti.
ASLA ÇEKİNMEYİN
“Bu uygulamayı yüklediğinizde tek tuşla kolluk kuvvetlerini evinize çağırabiliyorsunuz” diyen Ünlü sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu şiddet konusunu komşularınızla ya da evdeki diğer bireylerle konuşun ve aranızda bir parola belirleyin. Ben şu hareketi yaptığımda şiddete uğruyor olabilirim ya da sesimi duyduğunda lütfen polisi ara demelisiniz. Şiddete uğradığınızı birilerine söylemekten çekinmeyin. Şiddete uğradığınızda bunu hoş görmeyin ve tekrarlanabileceğini bilin. Çünkü şiddet bir döngüdür. Şiddete uğrarsınız, karşı taraf sizi ikna etmek için uğraşır. Bir süre şiddet durur, sonra tekrar bir bahane bulunur ve şiddet oluşabilir. Şiddetin bir bahanesi yoktur ve tekrarlanabileceğini kesinlikle bilin. Mutlaka kolluk kuvvetlerinden yardım alın. Şiddet esnasında yakıcı ve kesici aletler olan yerlerden hızlıca uzaklaşın. Kapıya doğru kaçın. Daha öncesinde şiddete uğrarsam diye bir çanta oluşturun. Bu çantada kimliğiniz, ehliyetiniz, çocuklarınızın kimliği, cüzdanınız, anahtar, bir miktar para, satılabilecek eşyalar ve sizin için önemli eşyaları bu çantada bulundurabilirsiniz. Kaçarken daha fazla mağdur olmamak için bu çantayı yanınıza alabilirsiniz.”
DARP RAPORU ALIN
Şiddete uğradıktan sonra darp raporu almanın çok önemli olduğunu vurgulayan Fatma Ünlü, bunun şiddetin kanıtı olduğunu ve oluşan morlukların kaybolmadan darp raporunun alınması gerektiğine dikkat çekti. Ünlü, “Polisi, savcılığa ya da hastaneye gittiğinizde kesinlikle bu konuda rapor almak istediğinizi beyan etmelisiniz” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi