SİZ KAZANIN AMA YAPIN!

Videoyu Aç SİZ KAZANIN AMA YAPIN!
A
a

Odunpazarı Belediyesi 2021 yılının ilk meclis toplantısı dün gerçekleştirildi. Toplantıda Karapınar ile ilgili konuşan Kazım Kurt, “Puanı siz kazanın, seçimi siz kazanın ama yapın” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt başkanlığında toplanan meclis toplantısı Nikah Salonunda gerçekleşti. Toplantıda meclis toplantılarının saati ve günü, Meclis’in tatil ayı belirlenirken Denetim Komisyonu Üye seçimi yapıldı. Meclis toplantılarının her ayın ilk haftası yapılmasına Meclis’in ise bir aylık tatilinin ise Ağustos ayında yapılmasına oy birliği ile karar verildi. Denetim Komisyonuna 3 üye seçilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. Denetim Komisyonuna CHP’den Saffet Çelen, Nihat Çuhadar, AK Parti’den ise Yüksel Yoldaş seçildi.
ESNAF KEPENK KAPATIYOR
Gündem dışı söz alan CHP’li Emre Genç, zorlu bir dönemden geçildiğini belirterek esnafa yapılan yardımı yeterli bulmadığını söyledi. Genç, “Mart ayından beri bir pandemiyle mücadele ediyoruz. Bu süreçte birçok esnaf kepenk kapattı. İcra sayıları artıyor. Toplumun dayanma gücü kalmadı. Eskişehir’de nokta atışı herkesin takip ettiği yerlerde esnaf kepenk kapatıyor. Hükümet yardım veriyor ama o da belli kıstasları var. Basit usul vergi verene veriyor. Eskişehir’de kaç esnaf kaldı. 15-20 bin kira verenlere 750 TL destek veriliyor. Esnafın yanındayız derken somut bir şey yapılmalı” dedi.
BELEDİYE BÜTÇESİNDEN FAZLA
Eleştirilere yanıt veren AK Partili Murat Özcan, “Esnaf biriyim. Hizmet sektörü en fazla pandemiden etkilendi. Belediye ve devlet olarak ne gerekiyorsa yapılmalı.  Hükümetimiz tarafından 9 ay içerisinde birçok yardım paketi açıklanmış ve çoğu da hayata geçirilmiştir. Sadece pandemi süresince küçük esnafa dağıtılan hibe Odunpazarı Belediyesi bütçesinden fazladır. Yeterli mi? Elbette değildir” şeklinde konuştu.
KİME NİSPET YAPIYORSUNUZ?
Asgari ücretle ilgili de belediyelerin yarışa girdiğini kaydeden Özcan, “İşçi kardeşlerimize verilen rakamlar helali hoş olsun. Taşeron kaldırıldı. Zaten bu süreç sizin asgari ücret ödeme sürenizi kaldırdı. Siz nispeti kime yapıyorsunuz?  Kamuda 3500’ün altında eleman çalıştırılmıyor zaten. Zaten bu rakamları haklarından dolayı vermek zorundasınız” diye konuştu. Özcan son olarak, “Karapınar’da belediyenin proje yetkisi var mı?” diye sordu.
EKSİK YAPILDI
Son olarak eleştirilere yanıt veren Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Esnafla ilgili kim ne yapmışsa eksik yapmış, yanlış yapmıştır. Biz esnafımıza pandemi süresince iş yerini kapatma zorunluluğu getirdik, yasaklar getirdik ama ödediği kirayı çözemedik. Birçok iş yerinde 20 bin liraya kadar kiralar ödeniyor. Bu insanlar ticaret yapamıyor şu an. Biz bu işi dört dörtlük yaptık demeyelim. Eksiğiz. Yurt dışında doğrudan nakit destek ile esnaf destekleniyor. Devletin yedek akçesi dahi bitmiş. Neden? 18 yıldır kötü yönetildiğimiz için bitmiş” dedi. Kurt, Eskişehir’de çalışmayan esnafın desteklenmesi gerektiğinin şart olduğunu aktardı.
BAKIŞ AÇINIZ ORTADA
Asgari ücret konusuna da değinen Kurt, “Şu çok net. Eskişehir’de hiçbir belediyede 3200 altında alan işçi yoktur. 2825 liralık asgari ücretin yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu noktada işçiye, çalışana bakış açınızın ortaya çıktığı da görülüyor” şeklinde konuştu.
ANLATMAKTAN USANMADIM
Kurt, Karapınar konusunda da elinize vicdanınıza koyun çağrısı yaptı. Kurt, “Ben anlatmaktan usanmadım, siz sormaktan usanmadınız. Vatandaşın evleri çöktü, ev sahipleri evlerini terk etti. Karapınar’ı gece kondu önleme bölgesi diye TOKİ ilan etti. TOKİ tarafından ilan edildiyse yetki TOKİ’de. 2012’de Odunpazarı Belediyesiyle protokol yapıldı. Protokolde planlama yetkisi belediyeye verildi. Biz o Yetkin’in yanlış olduğunu söylememize rağmen planlama yetkisini kullandık. TOKİ dava açtı. Sizin orada planlama yetkiniz yok uygulama yetkiniz de yok diye. Mahkeme de hiçbir yetkiniz yoktur diye iptal etti. Ama ne hikmetse il ve ilçe başkanınız yetki sizde diyor. Hala TOKİ’yle görüşmeye çalışıyoruz” dedi.
GÖLGE ETMEYİN
Gölge edilmezse Karapınar sorununun çözüleceğini belirten Kurt, “Puanı siz kazanın, seçimi siz kazanın ama yapın. Biz bu işi yaparız. Yetki verirseniz bu sorunu çözerim. Elimiz kolumuz bağlıdır. Ben elimi başımı taşın altına koymaya hazırım” dedi. Kurt, “Külliye’den randevuyu alın. Sorun çözülecekse gidip anlatırım. Ama Külliyedeki adamın başka işimi yok Karapınar’la uğraşsın” diye konuştu. ESRA ÜNLÜ
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi