SONDAJDAN VAZGEÇİN!

Videoyu Aç SONDAJDAN VAZGEÇİN!
A
a

Alpu Ovasına yapılması planlanan kömürlü termik santral için sondaj çalışmalarından vazgeçilmesine dair çağrı yapan CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, “Yetkililer bölge halkını ikna için yaptıkları toplantılarda hala doğruyu söylemiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimler öncesi Eskişehir mitinginde, AKP Milletvekili Nabi Avcı’nın ve AKP adaylarının Alpu ziyaretlerinde üstüne basa basa dile getirdiği “Alpu Ovası sit alanı olarak koruma altında. Vatandaşımızın istemediği hiçbir şeyi yapmayacağız” sözleri sonrası bölgede başlayan sondaj çalışmalarını yerinde tespit ederek ülke gündemine taşıyan Süllü, sondaj çalışmalarının yapıldığı ve yapılacağı yerlerde bir anda başlayan üst düzey yetkililerin ziyaretlerle bölge halkını kandırmaya çalıştıklarını söyledi. Süllü, Elektrik Üretim A.Ş. ve Maden Tetkik ve Arama kurumlarının üst düzey yetkililerinin,  bölgedeki ikna turlarında düzenledikleri toplantılarda sondaj çalışmalarının termik santral yapılması anlamına gelmediği bilgilendirmesi ile halkı yanıltarak sondaj izni almaya çalıştıklarını belirtti.
HALKI KANDIRMAYIN
Termik santral projesinden bir an önce vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çeken Süllü, “Tarımın bitirildiği, tamamen dışa bağımlı hale getirildiği ülkemizin en verimli arazilerini yok edecek olanlara ihtiyacımız yok. Bizim o sondaj kuyuları etrafında kimyasallarla kirlettiğiniz topraklara, kömür çıkartmak için yok edeceğiniz yer altı sularına ve kimyasallı atıklarınızı dökerek kirlettiğiniz su kaynaklarına ihtiyacımız var. Tarım ürünlerini kendi topraklarında üretmek isteyen çiftçimiz, o ürünleri daha ucuza almak isteyen halkımızın haklı isyanı var. Eskişehirliler termik santral konusunda son sözünü söylemiştir. Verimli arazilerimizden elinizi çekin. Bir an önce sondaj makinelerini toplayıp Eskişehir’i terk edin ve termik santral projesini bir daha gündeme gelmeyecek şekilde iptal edin” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi