Fashion Eskişehir masaüstü

Sorumlusu öğrenci değil

Videoyu Aç Sorumlusu öğrenci değil
A
a

Üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayacak olmasıyla Eskişehir’e gelmeye başlayan öğrenciler, artan ev kiraları nedeniyle zor günler geçiriyor. Düne kadar öğrencileri arayanların şimdi öğrencileri üzdüğünü söyleyen üniversiteli Halef Fışkın, “Pandeminin sorumlusu öğrenciler değil” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
niversitelerin ekim ayında yüz yüze eğitime başlayacak olması nedeniyle bir buçuk yıldır online eğitime devam eden öğrenciler, Eskişehir’e gelmeye başladı. Büyük oranda ekonomisi üniversite öğrencilerine dayanan Eskişehir’de kiralık ev ararken zorlandıklarını anlatan öğrenciler, evlerin kiralarının 3 ay öncekinin iki, üç katına çıktığını belirtti. Ev sahiplerinden empati yapmalarını isteyen üniversite öğrencisi Kahraman Abukan, “Bir artı bir tuttuk. Önce 800 lira dediler. 2 kişi olduğumuzu öğrenince 1000 lira dediler kiraya. Zar zor 900 liraya anlaştık” ifadelerini kullandı.

ACISINI BİZDEN ÇIKARIYORLAR

Evlerin bir yıl boş kalmasının acısının öğrencilerden çıkarıldığını söyleyen üniversite öğrencisi Ozan Atmaca, “Biz ilk beş, altı emlakçı da hiç ev bulamadık. İki artı bir 2 bin lira gibi bir fiyat verdiler bir eve. Sadece konumu çok kötü bir yerde. En sonunda biraz yaşanabilir bir eve bin lira verdik. Ancak öyle bulabildik ama bunun da ikincisi var mıdır bilmiyorum. Çok dolaştık. Mezarlık gibi evler 1000 liraydı. İçinde eşya da yoktu. Eşya fiyatları da uçmuş. Baya kötü dolaplar 300 lira. Bir yıl boş kalmanın acısını bizden çıkarıyorlar” diye konuştu.

BİRAZ EMPATİ YAPSINLAR

Ev sahiplerinden biraz empati yapmalarını isteyen üniversite öğrencisi Büşra Yalçın, “Ülkemizde ne yazık ki ev sahiplerinin yaşanan krizlerden fırsat çıkartma gibi bir huyları var. Bu durumdan ailesinin eline bakan öğrenciler muzdarip durumdayız. Geçen ay sorduğumuz kirayla bu ay sorduğumuz kira arasında minimum 300 lira fark var. Bir artı birde 3 kişi kalmamızı bekliyorlar. Ve artı bir kişi olunca daha fazla alıyorlar kirayı. Bu bizi strese sokuyor. Ailemizden de belli oranda harçlık olabiliyoruz. Ev sahiplerinden biraz empati yapmalarını istiyorum” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİYE YÜKLÜYORLAR

“Pandeminin sorumlusu öğrenciler değil” diyen diğer bir üniversite öğrencisi Halef Fışkın, “Kira fiyatlarından tutun, eşyasına kadar her şey çok pahalı. Geçen sene 500 liraya tutacağım evi sırf pandemi nedeniyle öğrenciye kitlemek çok ayıp bir şey. 500 liralık eve 1200 lira istiyorlar. Pandeminin sorumlusu öğrenciler değil. Sanki bize yükleniyor kiralar. Daracık evler, bir artı sıfır ama kiraları fahiş fiyatta. Banyo filan yapamazsınız. Ailelerimiz para gönderiyor, kimi de kendi harçlıkları için çalışıyor. Biraz anlayışlı olunmalı” dedi.

KARA KARA DÜŞÜNÜYORUZ

2 kişi oldukları için bir artı bir eve 1000 lira kira istediklerini anlatan üniversite öğrencisi KahramanAbukan da, “Eskişehir’de 4. günüm. Ev aramak için geldik arkadaşımla. İnternetten bakıyorduk fiyatlara. 3 ay öncesine göre kiralar 2, 3 katına çıkmış. Geçim kaynağı öğrencilerken, öğrencileri üzüyorlar. Bir artı bir tuttuk. Önce 800 lira dediler. 2 kişi olduğumuzu öğrenince 1000 lira dediler kiraya. Zar zor 900 liraya anlaştık. Kira sözleşmemize de 2 kişi kalacaksınız diye yazdılar. 2 yıldır Eskişehir boştu. Esnaf da halk da kazansın ama bize böyle yapmasınlar. 600 liraya eşyalı 2 artı 1 vardı 2 sene önce. Şimdi onlar 1700 lira. Bu öğrenciler için çok yüksek. Çıkmazdayız. Sabahtan beri nasıl geçineceğiz diye düşünüyoruz. İş arıyoruz. Bir yandan da okumaya çalışacağız. Ailemiz de asgari ücretle geçinen insanlar. Zengin değiller” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi