Sorunlar çözülsün

Videoyu Aç Sorunlar çözülsün
A
a

SES Şube Başkanı Birtük Özkavak, pandemi sürecinde Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan sağlıkçılara angarya görevler yüklendiğini söyleyerek sorunlarının çözülmesi gerektiğini söyledi.

Sendika binasında açıklamalarda bulunan Özkavak, “Covid 19 salgını hem dünyanın hem ülkemizin bir numaralı gündem maddesi olmaya devam etmektedir. Salgınla mücadelede içinde bulunduğumuz dönem ne yazık ki ‘yeni normalleşme’ adıyla tedbirlerin ve mücadelenin zayıflatıldığı dolayısı ile vaka sayılarının yüksekliğini koruduğu bir dönem olmuştur. Var olan birçok soruna ve sağlık yönetimindeki yetersizliklere rağmen ASM ve diğer birimlerde çalışan sağlık emekçileri görevlerini büyük bir özveriyle devam ettirmektedirler. Ancak bir taraftan salgın koşulları, artan iş yükü, ücretlerin reel anlamda gerilemesi, giderlerin artması ve birçok yeni angarya görevlerin ASM’lere yüklenmesiyle çalışanlar bunaltılmış moral ve motivasyonları yok edilmiştir. İvedilikle çözülmesi gereken sorunlarımız vardır.
SORUNLARI SIRALADI
Sorunları sıralayan Özkavak, “Bir tek sağlık emekçisi arkadaşımızın bile hastalığa yakalanmasına tahammülümüz yoktur. İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatına göre etkili kişisel koruyucu ekipman sağlama sorumluluğu sağlık yönetimindedir. Dolayısı ile İl Sağlık Müdürlüğü etkili kişisel koruyucu ekipman(N95 Maske –siperlik vb.) el ve ortam  dezenfektanları teminini ivedi ve düzenli olarak sağlamalıdır. 2.Salgın süresince hastanelerde çalışanlara(birçok adaletsizlikte yaşatarak) tavandan ek ödemeler yapılmasına rağmen salgınla en ön cephede savaşan ASM emekçilerine henüz hiçbir ödeme yapılmamıştır. Önümüzde Kurban Bayramı vardır. Sağlık Bakanlığından çalışanların en azından bu bayramı huzurlu geçirmeleri için söz verilen ek ödemelerin ivedilikle yapılmasını talep ediyoruz. Ekonomik kriz ve salgın koşullarından dolayı başta elektrik doğal gaz kira ve sarf malzemeleri olmak üzere tüm ASM giderleri artmıştır. Gider ödeneği güncellenerek en az yüzde 50 arttırılmalıdır. Bu sorun ivedilikle çözülmeli konunun tüm taraflarının katılacağı bir çalışmayla değerlendirilmelidir” ifadelerini kullandı. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi