Soruşturmayı geri çekin!

Videoyu Aç Soruşturmayı geri çekin!
A
a

Mihalıççık Ortaokulu’nda sendikasının aldığı nöbet tutmama kararını uygulayan Seher Yerlitaş Bakar’a ilçedeki idareciler tarafından mobing yapıldığını söyleyen Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul, “Eskişehir’de hiçbir soruşturmanın açılmadığı bir olaya ilişkin sadece Mihalıççık’ta ve tek bir öğretmene soruşturma açılamasının nedeni nedir?” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Yasaya aykırı bir şekilde öğretmenlerin nöbet tutmasına sebep olan uygulamaya karşı Eğitim Sen, Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen, nöbet tutmama kararı aldı. Söz konusu kararı Mihalıççık Ortaokulu’nda uygulayan Eğitim Sen üyesi öğretmen Seher Yerlitaş Bakar hakkında nöbet tutmadığı için soruşturma açıldı. Eskişehir’de söz konusu nöbet tutmama kararını uygulayan hiçbir öğretmene soruşturma açılmadığına dikkat çeken Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul, Seher öğretmene soruşturma açılmasına tepki gösterdi. Prof. Dr. Kurul, hukuken soruşturma açılmasının yanlış olduğunu belirterek, sendikal faaliyetlerin anayasal haklarla güvence altına alındığını hatırlattı.
HUKUKA AYKIRI BİR CEZA
Seher öğretmene verilen cezayı kaldırmaya ve açılan soruşturmayı çekmeye davet eden Prof. Dr. Kurul, “Sendikal hakların engellenmesi Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir. Üyemiz idarecilerin suç teşkil eden bu davranışlarına rağmen sendikamızın eylem kararına uymuştur. Bunun üzere soruşturma açılarak kendisine maaş kesim cezası verilmiştir. Sendikamız anlam veremediği, hukuku aykırılığı açık olan bu cezayı İl Disiplin Kuruluna taşıyarak cezanın kaldırılmasını talep etmiştir. Bunun üzerine Vali Yardımcısı, İl Milli Eğitim Müdürü ve İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı’nın da altında imzası olduğu bir kararla söz konusu ceza oybirliği ile kaldırılmıştır. Bu talihsiz süreç bitti derken Mihalıççık Kaymakamı bu sefer bir alt derece ceza olarak üyemize kınama cezası vermiş, ardından Mihalıççık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından üyemize tekrar soruşturma açılmıştır. Şu durumda ister istemez soruyoruz: Hukuksuzlukta ısrarınızın sebebi nedir?” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir