Sözleşme elzemdir!

Videoyu Aç Sözleşme elzemdir!
A
a

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı açılan 10 dava Danıştay’da görüldü. Eskişehir Demokratik Kadın Platformu Üyesi Sibel Gündüz Koca, “Kadınların eşit ve şiddetsiz bir hayat sürmeleri için İstanbul Sözleşmesi elzemdir. Bu yüzden Sözleşme’den asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı açılan 10 dava bugün Danıştay'da görüldü. Savcının fesih kararının iptalini talep etmesinden ardından duruşma sona erdi. Kararın daha sonra tebliğ edileceği açıklandı. Konuyla ilgili Ulus Anıtı önünde toplanan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini haykırdı.
YARINLARA UMUTLA BAKACAĞIZ
İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkılmasının hukuka aykırı olduğunu ifade eden Eskişehir Demokratik Kadın Platformu (EDKP) Üyesi Sibel Gündüz Koca, “İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak sadece kadınların değil, demokratik bir ülkede adaletli ve insanca yaşamdan yana olan herkesin sorumluluğudur. Ve bu nedenle siyasi saiklerle İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı alınacak bir iptal kararı hepimiz için yarınlara daha umutlu bakmanın vesilesi olacaktır. Kadına yönelik şiddetin arttığı bu dönemde, şiddetle mücadelede İstanbul Sözleşmesi’nin önemi ve etkin uygulanması zorunluluğu her geçen gün biraz daha artıyor. Kadınların eşit ve şiddetsiz bir hayat sürmeleri için İstanbul Sözleşmesi elzemdir. Bu yüzden Sözleşme’den asla vazgeçmeyeceğiz.  İstanbul Sözleşmesi toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi için devlete erkek şiddetine karşı mücadele sorumluluğu yüklemiştir. Toplumsal açıdan erkek şiddetine karşı mücadele etmek ya da şiddetin karşısında sessiz kalarak bir suçun faili haline gelmek dışında bir seçenek yoktur. Bugün İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak ve erkek şiddeti karşısında mücadele etmek kadın erkek eşitliği olan toplumda yaşamak isteyen herkesin mücadelesidir” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ
 
 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir