Sözümüz söz!

Videoyu Aç Sözümüz söz!
A
a

Odunpazarı Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı’nın görüşüldüğü meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Kazım Kurt, “100 kreş için sözümüz sözdür. 100 kreşi yapacağız. Kimse kreş projemizi küçümsemesin” dedi.

Odunpazarı Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında toplandı. Meclisin gündeminde belediyenin 2020-2024 Stratejik Planı vardı. Söz konusu stratejik plan, yatırım programı ve performans programına karşı oy verdiklerini söyleyerek gerekçelerini açıklayan AK Partili Meclis Üyesi Yüksel Yoldaş, kesintisiz kalkınmayı hedeflemek için uzun vadeli stratejik planlama yapılması gerektiğini belirtti. Kaynakların dağılımının adaletli olması gerektiğini ifade eden Yoldaş, “Programda belirsiz, muallak hedefler var. Bu göstergeler ile başarının yakalanması mümkün değil. 2020 için yüzde 15 artışla gelirler 242 milyon lira, giderler ise 285 milyon liradır. 350 milyon lira giderin gerçekleşmesi söz konusu değildir. Buna göre performansın yüzde 30’unun gerçekleşme ihtimali yoktur. Yüzde 70 oranında bir gerçekleşme olacaktır” diye konuştu.

ÖNYARGILISINIZ
AK Partili meclis üyelerinin önyargılı olduğunu söyleyen CHP Meclis Üyesi Emre Genç, “2014’te de aynı şeyi dediler. Ama yaptık. Bu yüzden halk 31 Mart'ta tekrar bize yetki verdi. Bütçemiz yetersiz değil. Odunpazarı Belediyesi bütçesini doğru kullanan bir belediye. Kaynaklarımızı etkin kullanıyoruz ve tasarrufu önemsiyoruz. Seçim dönemindeki vizyon projelerimizi gerçekleştireceğiz. Bunlar samimiyetle yapılacak. 404 bin kişiye hizmet götürüyoruz. Bunların çoğunu kendi kaynaklarımızla yapıyoruz” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM İÇİN BURADAYIZ
Odunpazarı halkının yararına olan çalışmaları her zaman destekleyeceklerini vurgulayan AK Partili Meclis Üyesi Murat Özcan, “Biz bütçe doğru harcanıyor mu harcanmıyor mu buna bakarız. Bizler çözüm için buradayız. Yeşil alan, kreş, yaşlı bakım evi yapacağız deyin sonuna kadar destek verelim. Biz Odunpazarı halkı için buradayız. Eleştirilerimiz bu yönde” ifadelerini kullandı.

YOKSULLARLA PAYLAŞACAĞIZ
Önümüzdeki beş yıl için Odunpazarı Belediyesi'nin hayallerini stratejik plan ile ortaya koyduğunu belirten Başkan Kurt, “Biz katılımcı, sosyal demokrat, halkla yan yana, üretebilen ve bunu yoksul halkla paylaşabilen belediye olmak istiyoruz. Geçtiğimiz beş yıl bunun kanıtıdır.  Halkımız da seçimlerde bunu onayladı. Yeni dönemde tahminlerimiz tüm olumsuzluklara rağmen yüzde 80’lerin üzerinden gerçekleşecek. 50 tane proje yazabilirdik, ama uygulanmazdı. Geçtiğimiz dönem söz verdiğimiz 27 projenin 23'ünü hayata geçirdik. Geçtiğimiz yıl hayata geçmeyen 4 tane projenin niçin hayata geçmediğini Eskişehirliler çok iyi biliyor. Geçen dönem küçük sanayi, elektrik santrali ve hizmet binasını engelleyen arkadaşlar bu dönem yok. Bu dönem biraz daha umutluyuz. Bu dönem muhalefetteki meclis üyesi arkadaşlarımız daha yapıcı” dedi.

TASARRUF YAPIYORUZ
Odunpazarı Belediyesi'nde israfı önlemek için çalıştıklarına dikkat çeken Başkan Kurt, “Biz Odunpazarı Belediyesi’ni borçtan kurtarmak için 2020 yılında ciddi hamle yapacağız. Ciddi tasarruf sağlayacağız. İsrafı önleyen belediyecilik anlayışı ile hareket ediyoruz. Kiralık araçları satın aldık. Odunpazarı Belediyesi taşeron şirketlere ödediği kiraların büyük bir bölümünden kurtulacak” diye konuştu.

30-35 MİLYON LİRA KAYBIMIZ VAR
Tedbirli davrandıklarının altını çizen Başkan Kurt,  “Geçen dönem Mayıs ayında emlak vergisinde tahsilât oranı yüzde 60’ı bulmadı. Gelirlerimizin büyük bir bölümü gitti. OSB’den almakta olduğumuz emlak vergileri kaldırıldı. 30-35 milyon liralık gelirimiz gitti. Yerine bir şey konmadı. Şimdi biz şimdi nasıl diyeceğiz spor salonu yaparız diye. Tedbirli gidiyoruz. Yapabileceğimizi o plana koymalıyız” diye konuştu.

VİZYON PROJELER HAYATA GEÇECEK
Vizyon projeleri için AK Partili meclis üyelerine seslenen ve desteklerini beklediğini ifade eden Başkan Kurt, “Karapınar'da, Küçük Sanayi’de yetkinin tamamı hükümettedir. Küçük Sanayi için ciddi para ve emek harcadık, reddedildi ve Bakanlığın afet riskli alan ilan etmesiyle yetki Bakanlığa geçti. Bakanlık ya bunu yapmalıdır ya da yetkiyi bize devretmelidir. Eskişehir yararına olacaktır. Aynı şey Gündoğdu Mahallesi için de geçerlidir. Olumsuz ekonomik koşullar altında bile biz bunu yaparız. Hizmet binası için yan taraftaki Osmangazi Üniversitesi’nin yerini istedik. Ben Milli Eğitim’e verdim diyor. 3 yıl önce tahsis edilseydi 3 milyon liraya alacaktık. Şimdi 10 milyon lira. Devlet Hastanesi boşaldı, bize verin dedik ama vermediler. Bize yardımcı olun. Kimsenin burada çıkarı yok. Milli servettir. Bina çöküyor, içindekiler çalınıyor. Herkes seyrediyor. Bizim bu programlarımız gerçekçi.  Yeni dönemde kaynak yaratacağız, tasarruf edeceğiz. Az parayla çok iş edeceğiz” şeklinde konuştu.

100 KREŞİ AÇACAĞIZ
Açmayı planladıkları kreşler hakkında konuşan Başkan Kurt, "100 kreş için sözümüz sözdür. 100 kreşi yapacağız. Kimse kreş projemizi küçümsemesin. Odunpazarı’nda 35 bin çocuğun kreşe ihtiyacı var. 100 tane kreş yaparsak 10 bin eder. 25 bin çocuğa kreş lazım. Bunu hükümet yetkililerine duyuruyorum. Bir 100 tane de onlar yapmalı. Biz bu işi kendimize görev edindik. Bu ay birini açıyoruz. Geri kaldı 99” ifadelerini kullandı.

33 YATIRIM PROJESİ
Ayrıca belediye meclisinde oyçokluğu ile kabul edilen programa göre; 2020 yılı yatırım programı 33 yatırım projesinden oluşurken, bu projelerin toplam bedeli ise 66 milyon 463 TL olarak belirlendi. Buna göre proje ve bütçe rakamları şu şekilde: Fen İşleri Müdürlüğü-17 proje ve 27 milyon 709 bin lira. Park ve Bahçeler Müdürlüğü-2 proje ve 15 milyon 700 bin lira. Emlak İstimlak Müdürlüğü-4 proje ve 7 milyon 500 bin lira. Etüd Proje Müdürlüğü-3 proje ve 4 milyon 120 bin lira. Yapı Kontrol Müdürlüğü-1 proje ve 3 milyon 650 bin lira. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü-1 proje ve 3 milyon lira. Bilgi İşlem Müdürlüğü-3 proje 2 milyon 500 bin lira. Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü-1 proje ve 1 milyon 784 bin lira. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü-1 proje ve 500 bin lira. MELTEM KARAKAŞ KAYA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi