SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ

Videoyu Aç SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ
A
a

Odunpazarı Belediyesi tarafından Arasta Çarşısı içerisinde yer alan bir binada ‘Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’ açıldı. Eskişehir halkına verdiği sözleri tek tek yerine getirdiğini söyleyen Başkan Kazım Kurt, 2 müze daha açacaklarını vurguladı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Açılış törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP İl Başkanı Recep Taşel, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Prof. Ayşegül Türedi Özen, Orta Mahalle Muhtarı Erol Gürdoğan, Paşa Mahallesi Muhtarı Utku Ölmezer ile çok sayıda sanatsever katıldı. Burada konuşan Başkan Kurt, verdikleri sözleri tek tek yerine getirmeye devam ettiklerini söyledi. Kurt, “Hiç kimsenin spekülasyon yapmasına, kuşku duymasına gerek yok. Ne söz vermişsek halka, arkasındayız. Şu an da Odunpazarı bölgesinde aktif olarak çalışan 7’nci müzemizi açıyoruz. Odunpazarı Belediyesi’nin kendi elemanları ile kendi mimarları, kendi mühendisleri ve kendi düşünceleriyle ortaya koyduğu eserlerden birisidir” dedi.
SAHİP ÇIKMALIYIZ
Galeriyi taşeron müteahhit aracı kullanmadan, ekstra paralar harcamadan, halkın parasını doğru kullanarak yaptıklarını vurgulayan Kurt, “Bu nedenle öncelikle Ayşegül hocama teşekkür ediyorum emeğiyle, bilgisiyle, birikimiyle, bu şehrin ateşini yakmıştır. İnşallah sonsuza kadar burada seramik sanatını gençlere öğretiriz, halka sevdiririz ve güzelliklerini de turistlere sergileriz. Burada yararlı sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum. Sanatın, sanatçını önemini vurgulamaya gerek yok ama şunu herkesin bilmesi gerekir. Halkçı, sosyal demokrat ve solcu bir belediyenin halkın değerlerine sahip çıkması gerekir. Halkın değerlerini asla inkar etmeden halk ile birlikte halk işçin yönetim anlayışı ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ve bundan sonraki dönemde de Odunpazarı’nda söz verdiğimiz üzere, hazır bitmiş şu an da ayrıntıları çalışılan iki tane müzemiz daha var onları da yılbaşına kadar yaşamın içine soktuğumuzda Odunpazarı’nda neredeyse adım başı bir müze olacak noktaya geleceğiz” ifadelerini kullandı.
ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK
Esas olanın buradaki sanatçıların özgürlüğü olduğunu belirten Kurt, “Bunu da devletimizin dikkate alması gerekir. Devletimiz dikkate almıyorsa halkımız dikkate alarak ilk gelecek sandıkta gereğini yapacaktır diye düşünüyorum. Ve biz bu doğrultuda çalışmalarımızı yineleyeceğiz, sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
26. KİŞİSEL SERGİM
Projenin sanat danışmanlığını yapan Prof. Dr. Ayşegül Türedi Özen ise, “41’inci sanat yılımda Eskişehir’in plaka numarası olan 26’ncı kişisel sergimi nerede ve nasıl bir konseptle açarım acaba diye düşünüp duruyordum ki nasip bugün de ve bu galerideymiş. Sergimin adını ‘Kadın Eli’ olarak verdim. Büyük bir ekiple 9 ay süren ummalı çalışmalarımız sonucunda bugün Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisinin doğum gününü kutluyoruz. Sanat danışmanın olarak büyüdüğünü, geliştiğini Eskişehir’imize güzellikler kattığını görmek en büyük dileğimdir” ifadelerini kullandı.
MÜZELERLE ANILIYOR
Orta Mahalle Muhtarı Erol Gürdoğan da Başkan Kurt’a teşekkür etti. Orta Mahallenin eski adının Yukarı Mahalle olduğunu hatırlatan Gürdoğan, Yukarı Mahallenin daha önce kahveleriyle meşhur olduğunu kaydetti. “Halkçı Belediye Başkanım Kazım Kurt, bu geleneği değiştirdi. Şimdi Yukarı Mahalle, sanat atölyeleri ve müzeleri ile anılmaktadır” diyen Gürdoğan, projenin sanat danışmanlığını yapan Özen’e de teşekkür etti. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi