Standardizasyon verimliliği artırır

Videoyu Aç Standardizasyon verimliliği artırır
A
a

Eskişehir’de ‘Standardizasyon Sisteminin Geliştirilmesi ve Farkındalığın Artırılmasına Yönelik Teknik Yardım Projesi’ bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.Seminerde konuşan TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, standardizasyonun verimliliği artıracağını söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Seminere Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler ve birçok dinleyici katıldı.

REKABETTE ÖNE ÇIKARIR

TSE, ülkemiz sanayisinin gelişmesine yönelik faaliyetleri ile piyasayı dengelediğini söyleyen TSE Başkanı Şahin, “Üretimde, ticarette güçlü bir şekilde ayakta kalmak, iş hacimlerini büyütmek için tüm sanayicilerimizin standart hazırlama çalışmalarını yakından takip etmeleri olmazsa olmazlarından olmuştur. İşte bu ve benzeri nedenlerle standartların hazırlandığı süreçlere dahil olmanın sanayicimize rekabette öne çıkmalarının ve kalıcı olmalarını sağlayacağı düşüncesindeyiz.  Ayrıca belirtmek isterim ki standardizasyon sisteminin etkinliğinin ve verimliliğinin artırılması, standartlardan etkilenen birçok sektörün ekonomik kârlılığına katkı sağlayacaktır. Saydığım ve sayamadığım nedenlerle sanayicilerimiz ve üniversitelerimizin standart hazırlama çalışmaların yapıldığı komitelerle yakın bir diyalog, etkileşim ve iş birliği içerisinde olması temennimizdir. Yakın iş birliği sanayicimize bilgi transferini sağlarken, yüksek katma değerli üretimin önünü açacaktır” diye konuştu.


SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ

Standardizasyonun önemine değinen EOSB Başkanı Küpeli, “Türkiye olarak ihracatımızın büyük kısmını AB ülkeleri ve OECD ülkelerine yapıyoruz. Bu durumda bizim hitap ettiğimiz ve açıkçası esas kazanç sağladığımız bu pazarlara daha katma değerli ürünler satabilmemiz için her sektör ve üründe standardizasyona çok daha fazla önem vermemizi gerektiği açık. Bu bakımdan bugün detayları anlatılacak olan ve ab kaynaklarıyla finanse edilen bu önemli proje sanayimizin standart oluşturma ve geliştirme kapasitesini diğer taraftan uzun vadede ihracat gelirlerimizi arttıracak bir öneme sahip. Eskişehir OSB’den bugün gerçekleşen ihracat miktarı 1,7 milyar dolar, devreye girecek yeni yatırımlarla bu tutar 2030 yılında en az 5 milyar dolara ulaşacak. Hiç kuşkusuz bu ihracat artışında TSE tarafından başlatılan bu projenin zaman içinde gelişmesiyle sanayimizin standardizasyon konusunda söz sahibi hale gelmesiyle, ticari pazarlarda daha fazla söz sahibi olacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

HAYATI KOLAYLAŞTIRIR

“Standardizasyon hayatı kolaylaştıran önemli bir unsurdur” diyen ESO Başkanı Kesikbaş, “Tüm sektörlerde kullanılabilen, ekonomik hayatın tüm kademelerinde bir zorunluluk olarak görülen standardizasyon, güven yaratma gibi temel bir fonksiyona da sahiptir. Bu bakımdan gerek üreticilere gerekse tüketicilere önemli avantajlar sağlamaktadır. Standardizasyon işletmelerde çalışanların verimliliğini ve kaliteyi yükseltir. Kayıp ve israfı azaltır, beraberinde verimliliği getirir. Üretim kayıplarını ortadan kaldırır. Depolanma ve taşımayı daha kolay hale getirir. Üretim maliyetlerini düşürür ve elbette bu durum tüketiciye de önemli ekonomik avantajlar sağlamaktadır. Küreselleşen dünyada önemi daha da artan uluslararasılaşma ile birlikte standardizasyon daha kritik bir hal almaktadır. Standartlara uyum sağlamak özellikle ihracatta üstünlük yaratmaktadır. Ülkemizin ekonomik anlamda üst liglerde yer alabilmesinin yegane unsuru da ihracattır. İşletmelerimizin standardizasyon süreçlerini tamamlamaları, ürün ve hizmetlerinde uluslararası gereksinimleri sağlamaları hayati önem taşımaktadır” dedi.

ETO BİRÇOK STANDARDI ALDI

ETO olarak birçok standardı aldıklarına dikkat çeken ETO Başkanı Güler, “Standartlar eğitim sektöründen, sanayiye, hizmet sektörüne kadar hayatımızın her alanında olması gereken, olmazsa olmazların başında geliyor. Standartlar 1900’li yılların başlarında sanayi toplumuna geçişle aslında dünyada öne çıktı. Standartlar hayatın her alanında ortaya konduğu sürece o kadar fazla da hem uluslararası alanda rekabet etme şansınız olacak hem de ülkemiz bu noktada istediği alanda yol kat edecek. Standartlar markayı ortaya çıkaracak, markalar uluslararası alanda rekabeti daha çok ön plana çıkaracağını düşünüyorum. Standartları belirlersiniz ama standartları uygulamak yöneten kişinin bakış açısı ile orantılıdır. Odamızda şu an itibariyle birçok standartları aldık” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi