STRATEJİK SEKTÖR

Videoyu Aç STRATEJİK SEKTÖR
A
a

Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Artırılması Projesi kapsamında, İnönü, Günyüzü Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerindeki 81 yetiştiriciye 95 adet damızlık koç dağıtımı yapıldı. Programda konuşan Vali Erol Ayyıldız, tarım ve hayvancılığın yüzyılın en stratejik sektörü olduğunu söyledi.

Sivrihisar ilçesinde gerçekleştirilen dağıtım programına; Vali Erol Ayyıldız, AK Parti Milletvekilli Emine Nur Günay, MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Vali Yardımcısı Okan Leblebicier, Sivrihisar Kaymakamı Alparslan Kılıç, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, İl Tarım ve Orman Müdürü Emine İnce Sever, yetiştiriciler ve ilçe halkı katıldı.
95 ADET DAMIZLIK KOÇ
Tarım ve hayvancılığın önemine dikkat çeken Vali Ayyıldız, “Bugün, ‘Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Artırılması Projesi’ kapsamında İnönü, Günyüzü Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerimizdeki 81 yetiştiricimize toplamda 95 adet damızlık koç dağıtımı yapmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Devletimizin koçbaşına yüzde 75 destek sağladığı bu projenin yetiştiricilerimiz için şimdiden hayırlı uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.
DÜNYADA ÖRNEK ÜLKE
Bir ülkenin beslenmede dış ülkelere bağımlı olmaması için tarım ve hayvancılıkta ilerlemekten başka seçeneği olmadığının altını çizen Vali Ayyıldız, şunları söyledi: “Bizim aldığımız ve ortaya koyduğumuz verilerle pandemi olmasına rağmen geçen seneye göre üretim durmamış, geriye gitmemiş ve tedarik zinciri bozulmamıştır. Bu tedarik zincirinin bozulmaması, pandemi sürecinde tarım ve hayvancılık alanında ülkemizi dünyada örnek bir ülke olmasını sağlamıştır. Aynı zamanda şunu da ortaya koymak lazım ki, eğer geleceğe ait sektörel bazda bir yönelme olursa bu iki sektörün vazgeçilmez ve hayati olduğu ortaya çıkar. Bunlardan bir tanesi eğitim bir tanesi de tarım, bunun için de hayvancılıkta var. Bu da tarım ve hayvancılığı içinde yaşadığımız yüzyılın en stratejik sektörü haline getirmektedir.”
VERİMLİLİK ARTACAK
Tarım ve hayvancılık alanında Eskişehir’in ciddi bir potansiyeli sahip olduğunu bildiren Vali Ayyıldız, konuşmasına şöyle devam etti: “İnşallah bugün dağıtımı yapılacak Anadolu Merinosu ırkı damızlık koçlarımız ile hem kan değişimi sağlanacak hem de verimlilik daha da artırılmış olacak.” Milletvekilleri Günay ve Sazak ise program sırasında yaptıkları konuşmalarda, tarım ve hayvancılığın ülkemiz için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Konuşmalardan sonra proje kapsamında; İnönü, Günyüzü Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerindeki 81 yetiştiriciye 95 adet damızlık koç dağıtımı yapıldı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi