Su Kaynaklarını Koruyalım!

Videoyu Aç Su Kaynaklarını Koruyalım!
A
a

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle açıklama yapan Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, “2020, son 10 yılın en sıcak yılıydı. Mevsim normallerinde beklenen yağışların yağmaması ve barajlardaki suların azalması nedeniyle Türkiye genelinde kuraklık sıkıntısı baş göstermeye başladı” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle Eskişehir Kent Konseyi binasında basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya ESKİ Genel Müdür Yardımcısı Erdem Uslu, Eskişehir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu Başkanı Hüseyin Akçar, Eskişehir Çevre Derneği Başkanı Sadık Yurtman da katılarak destek verdi. Basın metnini okuyan ve şu an dünya ile birlikte Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin kuraklık olduğuna dikkat çeken Nuray Akçasoy, “Dünya Meteoroloji Örgütü'nün yayımladığı Küresel İklim Durumu Geçici Raporu'na göre 2020, son 10 yılın en sıcak yılıydı. Mevsim normallerinde beklenen yağışların yağmaması ve barajlardaki suların azalması nedeniyle Türkiye genelinde kuraklık sıkıntısı baş göstermeye başladı. Bugünlerde yağışlar başlayınca “kuraklık bitti” diye sevinmek, tasarrufu elden bırakmak yersiz ve tehlikelidir. Yağış rejiminde büyük değişiklikler var. Uzmanlar, böyle giderse su kaynaklarının ülkemizde 2050 yılına kadar büyük oranda azalacağı ve Türkiye’nin kurak bir iklime geçiş yapacağı konusunu sıklıkla belirtiyorlar. Diğer taraftan şehrimiz genelinde bulunan göletlerin doluluk oranlarının ciddi boyutta azaldığını üzülerek gözlemlemekteyiz” diye konuştu.
SU İSRAFI YAPMAYALIM
Su kaynaklarının korunması gerektiğini ifade eden Akçasoy, “kentimizde su kaynaklarının korunması, dikkatle kullanılması, kirletilmemesi, kayıpların azaltılması çalışmalarının toprağın korunması ile birlikte yürütülmesini önemsiyoruz ve bu konuda çalışmalar yapan tüm kurum ve kuruluşları hayata geçirecekleri projelerde ortak hareket etmeye davet ediyor, vatandaşlarımızın da geleceğimiz için su israfı yapmamalarını önemle rica ediyoruz” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi