SUSTURMA GİRİŞİMİ!

Videoyu Aç SUSTURMA GİRİŞİMİ!
A
a

Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilerek Genel Kurul gündemine giren "Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi’ne tepki göstermek için bir araya geldi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ulus Meydanında bir araya gelem temsilciler adına açıklamalarda bulunan Odunpazarı Kent Konseyi üyesi, “Bilindiği gibi Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi, Yardım Toplama Kanunu ve Dernekler Kanunundaki temel hakları ortadan kaldıracak önemli hükümler getirmektedir. Düzenleme ile dernekler faaliyetleriyle teröre finansman desteği sağlayan örgütler olarak suçlanarak, sivil toplum kuruluşlarının mal varlığını dondurma mekanizması yaygın ve kalıcı hale getirilebilecektir. Dernekler Kanununda 7, Yardım Toplama Kanununda 4 maddeyi değiştirmeyi amaçlayan bu kanun teklifi ile denetimlerin arttırılması, idari yaptırımların ağırlıklı bir şekilde gündeme gelmesi nedeniyle dernekler üzerindeki baskı artacaktır. Bu yasa teklifinin asıl amacının “Derneklerin mal varlığını dondurma” ile sınırlı olmadığı Dernek yönetimlerini görevden alarak ya da idare eliyle faaliyetlerine son vererek çalışamaz hale getirmek olduğu çok açık bir şekilde ortadadır” dedi.  
ÖZGÜRLÜKLER
GERİYE GİDECEK
“Sivil toplum Kuruluşları temsilcileri olarak bir kez daha ifade ediyoruz ki, İçişleri Bakanlığınca derneklere kayyım atanmasını düzenleyen bu teklif sivil toplumu susturmaya yönelik bir girişimdir” diyen Odunpazarı Kent Konseyi üyesi, “Hukukun evrensel ilkeleri gereği cezaların orantılı, etkili ve caydırıcı olması gerekirken yasanın gerekçesinde bu ilkelerden tamamen uzaklaşılmaktadır. STK’ları, terör örgütleri ile adeta özdeş görülerek cezalandırma tehdidi ile karşı karşıya bırakılmaktadır. STK’lara yeni yaptırımlar gündeme getirilmekte ne yazık ki “yeni korku duvarları” inşa edilmektedir. Anayasamızın Dernek kurma, mülkiyet hakkı, kişi dokunulmazlığı, temel hakların özüne dokunulamayacağı, hak arama hürriyeti gibi temel hak ve özgürlüklerine aykırı olan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesindeki güvenceleri açıkça yok sayan bu kanun teklifi geri çekilmelidir. Katılımcı demokrasinin vazgeçilmez unsurları olan sivil toplum kuruluşlarına yönelik yasakçı düzenlemeler kabul edilemez. Bu düzenleme ile devlet ve toplum yapısı, kazanılmış anayasal hak ve özgürlükler geriye gidecektir” ifadelerini kullandı. ESRA ÜNLÜ
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi