Suya yatırım yapılmalı!

Videoyu Aç Suya yatırım yapılmalı!
A
a

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan Süllü, su kayıplarının önlenmesi için damlama ve kapalı sulama sistemine yönelik yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarette Dernek Başkanı Sadık Yurtman ve dernek üyeleri hazır bulundu. Türkiye’de sulama yöntemlerine ilişkin devletin yatırım yapması gerektiğine dikkat çeken Süllü, kayıp kaçakların önlenmesi için yapılması gerekenleri de anlattı.
ÜRÜN DESENİ DEĞİŞMELİ
Türkiye’nin ürün desenini değiştirmesi gerektiğini belirten Süllü, “İnanılmaz şekilde mısır ekimi arttı. Yine her yer soğan. Geçen yıl soğan para ettiği için bu yıl herkes soğan ekti. Çok önemli ama biz ürün desenimizi mutlaka değiştirmemiz gerektiğini Tarım Bakanlığı’na söylüyoruz. Tarımı susuz yapma yönündeki çalışmaları artırmalıyız. Bu vahşi sulama konusunda birtakım önlemleri devreye sokmalıyız. Vahşi sulama çok büyük kayıp veriyor. Çünkü inanılmaz oranda su kaynaklarımız tarımsal sulamaya gidiyor” diye konuştu.
KAYIP KAÇAKLAR ÖNLENMELİ
“Damlama sisteminin teşvik edilmesi gerekiyor” diyen Süllü,“TARSİM sigorta kapsamına bile almıyor ama bunu. Ama mutlaka bunların yapılması gerekiyor. Ayrıca dalama boru sistemlerini dışında devletin de yatırım anlamında yapması gereken şeyler var. Barajlara yatırım olsun, kapalı sulama sistemlerinin devreye alınması olsun. Çünkü inanılmaz bir açık kalan sistem var Türkiye’de. Çok eski açık kanallar. Açık kanallarda hem eski olması nedeniyle çatlamayla su kayıpları oluyor hem de buharlaşmayla kayıplar oluyor. Bu kayıplar için de mutlaka devletin su konusunda yatırım yapması lazım. Ama devlet suyu hala enerji üretimi olarak görüyor. Ve her yerde hidroelektrik santralleri yapıyor. İlerde su olmazsa bu hidroelektrik santralleri nasıl çalışacak kuraklıkta?” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi