TARAFTAR HİKAYELERİ 17

Videoyu Aç TARAFTAR HİKAYELERİ 17
A
a


ATİLA GEZMEN

Deplasman dönüşü 3 gün rapor aldım

1986-87 sezonu 16 Kasım 1986 Pazar günü 13.30’da oynanacak olan Çaykur Rizespor-Eskişehirspor maçı için 16 kişi Cumartesi günü Bozüyük seferi yapan minibüsle, her zaman deplasmana gittiğimiz arkadaşlarla yola çıktık. Eski Atatürk Stadı’mızın Hava Hastanesi tarafında bulunan portatif tribünü müdavimlerinden şu an rahmetli olan Kör Hayati lakaplı Hayati abimiz de bizle gelmek istedi, onu da aldık. Kör Hayati’yi eskiler çok iyi bilir. Hoş bir muhabbeti vardır. Anlata anlata uzun bir yolculuk sonrası Rize’ye vardık ve stada girdik. 

Misafir tribünü diye bir yer yoktu. Belki de tahmin etmediler, bu kadar uzun yoldan gelmezler diye düşündüler o yüzden önlem almadılar. Kale arkasında çıkış kapısına yakın merdiven kenarında 8’erli 2 sıra olarak oturduk. Önümüzdeki tel örgüye de Kırmızı-Siyahlı Grup 26 yazılı bayrağımızı astık. Arkamıza ve solumuza Rizeli taraftarlarda geldi, oturdu. Arkadan bazı arkadaşlarımıza Rizeliler tekme atıyorlardı, polise bildirdik. 2 -3 polis geldi ve arkamızdan ve solumuzdan birer sıra boş bıraktırdı. Takım sahaya çıktı, ısınma hareketleri yaparken futbolcular bayrağımız görmüşlerdi. Burhanettin’in kardeşi Rahmetli Nasır Beadini’yi çağırdık ve çiçek verdik. Maç başladı. İlk 10 dakika içinde Rizespor penaltı kazandı. Kalemizde Zalad vardı. Penaltıları kurtarıyordu. Rizeliler bile endişeli idi, “Kurtarır şimdi bu kaleci” diye konuşuyorlardı. Bizde bir birimize baktık, Zalad kurtarır ise biz ne yaparız diye.. Hepimiz kol kola girdik ve “Birbirimize mukayyet olup sakin olalım” dedik. Penaltıyı gole çevirdiler, üzüldük ama açıkçası biraz rahatladık. Canımızı da düşündük. Bütün stat gol ile birlikte ayağa kalktı ve coştu. 15 bin civarı seyirci vardı. Devre arasında bile Rize’li taraftar tel örgüden bayrağımızı alarak kaçmaya başladı, aramızdan bir arkadaşımız fırladı arkasından koştu ve yakaladı o sırada polisler de geldi. Rizeli taraftar polisi görünce “Hatıra olarak aldım” dedi. Tabiki inandırıcı değildi. Belki de hemen orda veya maç sonu yakacaktı. Arkadaşımız bayrağımızı aldı geldi ve yerine astı. Maçta atılan penaltı golü Rizespor’un 1-0 üstünlüğü sonra erdi. Maç sonu Rizelilerin arasına karışıp dışarı çıktı. Bereket aracımızın plakası 11 idi. Fark etmediler ve minibüse binerek Eskişehir’e doğru hareket ettik. Hayati abimiz hayatında ilk kez böyle uzun yola gelmişti. Eskişehir’e dönünce çevreme ve anneme söylesem kimse inanmaz bu kadar uzun yola gittiğime. “Sanki Hacı’ya gitmiş gibi oldum” diye latife yaptı. Çok şükür kazasız belasız ve puansız olarak şehire döndüğümüzde benimde ayaklarım şişmişti. Yere basamadım, 3 gün rapor aldım işe gidemedim. Hem yol uzun, hem de minibüs ayaklarımızı uzatamıyorduk. Fazla hızlı da gitmiyor tabiî ki, yaklaşık git gel 42 saat... Hayli yorucu oldu.

----------------------------------------------------


ALİHAN BAŞKAN

Her şey o gün başladı

İlk deplasmanımdı. 14 yaşındaydım. Kocaelispor ile oynuyoruz. Babamdan izin almaya çalıştım, “Daha ufaksın olmaz” demişti. E tabi durmak yok gitmek lazım. Kapattım telefonu kaçtım deplasmana. Bilet 5 TL, cebimde 3 TL var. Nasıl olsa gireriz diye çıktık yola. Yolda 1 şişe su birde ekmek aldım olan para da bitti. Neyse geldik Kocaeli’ye turnikeleri patlattık girdik içeriye benden mutlusu yok ama. Maç bitti yolda baba stresi başladı telefonu öğlen kapatmışım gece olmuş saat 3 ben eve gidiyorum. Babam iki paket sigarayı yemiş resmen. Eve geldim. Şöyle baktı bana boynumda atkı elim yüzüm kir içinde bitmişim resmen. Dedim eyvah kapıda yatırır beni bugün. Neyse ki aynı yollardan o da geçmiş. “Geç içeri yat yarında okula gitme dinlen. Benden izinlisin” dedi. Her şey o gün başladı... (Alihan’ın babası Eskişehirspor tribünlerinin sevilen ismi Osman Başkan)

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi