Tarihi sürece tarihi dava!

Videoyu Aç Tarihi sürece tarihi dava!
A
a

3 Temmuz 2011’de başlayan şike süreci sonrası 2 kez UEFA tarafından Avrupa kupalarından men edilen Fenerbahçe, süreci başlatanların FETÖ üyesi olduklarının ortaya çıkması nedeniyle dün TFF’ye 250 Milyon TL’lik tazminat davası açtı. Süreç nedeniyle Eskişehirspor da 1 kez UEFA’dan men edilmişti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Futbolumuzun en büyük skandalı
 Şike davası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin yapmış olduğu 8 aylık teknik ve fiziki takip inceleme neticesinde 3 Temmuz 2011 tarihinde Türkiye'nin 15 şehrinde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği operasyonla birçok aktif yönetici ile futbolcunun gözaltına alınması sonucu başlayan davadır. Türk futbol tarihinin en büyükskandallarından biri olarak tarihe geçen davada 2010-11 sezonunda Süper Lig ve 1. Lig'in bazı müsabakalarında şike yapıldığı ve teşvik primi verildiği iddiası üzerine başlatılmıştı.
 
İlk olarak Fenerbahçe men edildi
2010-11 sezonunda şampiyonluk yarışında Trabzonspor ile yarışan Fenerbahçe averajla ipi göğüslemişti.3 Temmuz’da başlatılan şike süreci sonrası UEFA Sarı-Lacivertli ekibi Avrupa’dan men etti. UEFA’nın Fenerbahçe’yi Avrupa kupalarından men etmesinin en büyük nedeni Aziz Yıldırım’ın tutuklu olarak yargılanıyor olmasıydı. UEFA, “Başkanı cezaevinde olan bir kulübün Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmesi büyük sıkıntı yaratır” fikrinde birleşti.
 
Karan ve Uygun yargılandı
3 Temmuz'da başlayan şike sürecinde Eskişehirspor futbolcusu Ümit Karan yargılandı. Ağır ceza mahkemesinde Eskişehirspor-Trabzonspor maçıyla alakalı şike ve teşvikten mahkum oldu. Ayrıca PFDK tarafından 2 yıl hak mahrumiyeti cezasına çarptırıldı.
İlaveten Tahkim Kurulu bunu 2 yıl müsabakalardan men şeklinde onayladı. Teknik Direktör Bülent Uygun ise şike ve teşvikten mahkum oldu. PFDK 'dan beraat etti ancak ağır ceza mahkemesinden ceza aldı. Eskişehirspor'un şike sürecindeki durumu bu şekildeydi. Kulüp değil de kişiler üzerinden yaptırım uygulandı. Ancak ilerleyen süreçte ne yazık ki kulüp kişiler nedeniyle UEFA tarafından cezalandırıldı. Yargıtay, Eskişehirspor'un cezasını onarken Teknik Direktör Bülent Uygun'u yönetici olarak kabul etti. Dolayısıyla UEFA, Bülent Uygun'u bu sıfatta değerlendirdi ve kulübü cezalandırdı.
 
Eskişehirspor da men edildi
UEFA Temyiz Kurulu, Eskişehirspor ve Sivasspor'u katılım hakkı elde ettiği 2014-15 sezonunda takımları UEFA turnuvalarından men etti. 7 Temmuz'da CAS, Eskişehirspor ve Sivasspor’un davalarını karara bağladı. CAS, her iki kulübün de itirazlarını reddetti ve UEFA Temyiz Kurulu'nun verdiği cezaları onadı.
 
Hoşcan: 3 Temmuz süreci …
Dönemin Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mesut Hoşcan, UEFA’nın verdiği men cezasının ardından şu ifadeleri kullanmıştı, “Hemen CAS’a müracaat edeceğiz. Bu kararın CAS’tan döneceğini umuyoruz. 2 yıl ceza istenmişken 1 yıl verilmesi ve para cezası talebinin de kabul edilmemesi gibi bir olumlu taraf da var. Yalnız genel olarak görüyoruz ki, her şey 3 Temmuz sürecine dönüyor.”
 
Yönetim hamle yapacak mı?
Fenerbahçe Kulübü 3 Temmuz süreci sebebiyle doğan maddi ve manevi zararları hiçbir şekilde tazmin edilmediğini belirtip dün (23 Ağustos 2021) Türkiye Futbol Federasyonu’na 250Milyon TL’lik tazminat davası açtı. Süreçten etkilenen ve bir yıl UEFA tarafından Avrupa kupalarından men edilen Eskişehirspor Kulübü’nün bu noktada bir hamle yapıp yapmayacağı merak ediliyor. 2013-2014 sezonunda Türkiye Kupası’nda final oynayan ve UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele etmeye hak kazanan Es Es, UEFA’nın kararıyla men edilmişti. Bu noktada kulüp hem maddi hem de manevi anlamda kayba uğradı.
 
3 Temmuz’dan sonra UEFA’nın Türk kulüplerine verdiği cezalar ve süreç;
  • * 2010-11 sezonunu şampiyon tamamlayan Fenerbahçe Avrupa kupalarından men edildi ve 2011-12 sezonunda Avrupa Kupaları’nda mücadele edemedi.
  • * 2012-13 sezonunda 3 Temmuz sürecinde adı geçen Fenerbahçe ve Eskişehirspor UEFA tarafından herhangi bir ceza almayıp UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele
  • etti. Fenerbahçe yarı finalde Benfica’ya elendi, Es Es ise 3. Ön Eleme Turu’nda Marsilya’ya elendi.
  • * 2013-14 sezonunda Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’nde ön elemeye katıldı. Salzburg’u eleyip Arsenal’e elendi. Aynı günlerde UEFA Fenerbahçe’yi Avrupa’dan men etti.
  • * 2013-14 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’nde ön eleme turlarını geçip gruplara kalan Beşiktaş UEFA tarafından men edildi.
  • * Fenerbahçe cezası nedeniyle 2014-15 sezonunda da Avrupa'da yer alamadı.
  • * 2014-15 sezonunda UEFA, Eskişehirspor ve Sivasspor kulüpleri hakkında
  • "Doğrudan veya dolaylı olarak maç sonucuna etki etmek" suçlamasıyla disiplin soruşturması başlattı. İki takım da men edildi. (Bursaspor ve Karabükspor katıldı)
  • *CAS 16 Ekim 2014’te davayı sonlandırdı.
  • * İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dava 9 Ekim 2015 tarihinde sona erdi.
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi