Tecrübemizle katkı sunduk!

Videoyu Aç  Tecrübemizle katkı sunduk!
A
a

Hasan Polatkan Havalimanıyla ilgili açıklama yapan Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, 36 yıllık eğitim tecrübesiyle sivil havacılığın gelişmesine önemli katkı sunduklarını söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Hasan Polatkan Havalimanıyla ilgili olarak basın toplantısı düzenlendi. Döğeroğlu yaptığı açıklamada Havalimanı konusunda rakamlarla konuştu.

89’DAN BERİ HİZMETTE
Döğeroğlu, “Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı ‘Anadolu Havalimanı’ adıyla hava trafiğine açılmış olduğu 1989 yılından bu yana kesintisiz olarak hizmet vermektedir. Havalimanında Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin uçuş, uygulama ve pratik eğitimlerinin yanı sıra şehrimize ve bölge halkına hava taşımacılığı hizmeti sunulmaktadır. Hizmete açıldığı ilk günden bu yana Havalimanının altyapısı çeşitli projeler kapsamında güçlendirilmiş olup 2011 yılında havalimanı pisti 3000 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde olan boyutlarına ulaşmıştır, aynı dönemde 120X240 metre ve 90X130 metre boyutlarında iki adet apron da kullanıma açılmıştır. Havalimanımızda aletli iniş sistemi ILS de dâhil olmak üzere gerekli tüm seyrüsefer cihazları mevcut olup pist geniş gövdeli uçakların inişi için yeterlidir”dedi.

EŞGÜDÜMLÜ UÇUŞ OPERASYONU

Döğeroğlu şöyle devam etti: “Havalimanımız bünyesinde Üniversitemiz yönetiminde, Apron, AIM, Güvenlik, İtfaiye, Elektrik, Sağlık ve Kalite birimlerimizin yanı sıra, Valilik, Meteoroloji Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Gümrük Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Elektronik ve Hava Trafik Kontrol birimleri ile birlikte uyumlu ve eşgüdüm içerisinde uçuş operasyonları sürdürülmektedir. Havalimanımızda yaklaşma hizmeti karşılıklı yapılan anlaşma mektupları kapsamında Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’nca sağlanmaktadır”

AVRUPA’YA 6 UÇUŞ

Havalimanı’nın sosyal donatılarıyla ilgili bilgilendirmede bulunan Döğeroğlu, “Hasan Polatkan Havalimanının terminalinde, giden yolcu arındırılmış salon üst katta ve gelen yolcu karşılama salonunda kantin ve kafeterya mevcuttur. Kara tarafında 72 araç kapasiteli ücretsiz açık otopark ile hizmet verilmektedir. Pandemi sürecinde dünya genelinde ticari uçuşların gerçekleştirilemediği dönemde, Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı açık tutulmaya devam edilmiştir. 8 Mart 2020 tarihinde başlamak üzere yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın ülkemize getirildiği kurtarma uçuşları yapılmıştır. 2021 yılı içerisinde ise Pandemi öncesi uçuş sayılarına ulaşılmış ve 99 bin 172 yolcuya hizmet verilmiştir. Brüksel, Ostend, Lyon,Düsseldorf, Köln ve Amsterdam olmak üzere 4 Avrupa ülkesinde 6 uçuş noktasına uçuşlar gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

36 YILLIK TECRÜBE

“Eskişehir Teknik Üniversitesi bünyesinde 36 yıllık havacılık eğitim tecrübesine sahip Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bulunmaktadır” diyen Rektör Döğeroğlu, “Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim elemanlarınca yetkili eğitmen statüsünde havalimanı personeline gerekli tüm eğitimler verilmektedir. Havalimanı ve terminal işletmeciliği alanında yirminin üzerinde eğitim yetkisi bulunan öğretim elemanlarımız aynı zamanda diğer havalimanlarının personeline de eğitim vermekte olup havalimanı çalışanlarının sertifikalandırılma süreçlerine katkı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra, Üniversitemiz havacılık sektöründe görev yapacak güvenlik personelinin alması gereken eğitimler ile ilgili Havacılık Güvenliği Eğitim Kuruluşu yetkisine de sahiptir. Havalimanımız Üniversitemiz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencileri için de ihtiyaç duyulan nitelikli havacılık personeli pratik eğitimlerinin gerçekleştirilmesinde en uygun saha ortamını sağlamaktadır. Eskişehir Teknik Üniversitesi Pilotaj eğitimini ücretsiz sunan Türkiye’nin ilk ve tek yükseköğretim kurumudur. 2021 yılı içerisinde toplam 4 bin 20 adet eğitim uçuşu Havalimanımızda gerçekleştirilmiş olup günümüze kadar 500’ü pilot olmak üzere, 4397 nitelikli sivil havacılık personeli (hava trafik kontrolörü, hava aracı bakım personeli, havacılık yöneticisi) yetiştirilerek sivil havacılığın gelişimine önemli katkılar sunulmuştur” ifadelerini kullandı.

DESTEK TEŞEKKÜRÜ
Rektör Döğeroğlu, Hasan Polatkan Havalimanı’nda uçuşların eskisi gibi olacağını ifade etti. Rektör Döğeroğlu, desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a AK Parti Milletvekili Nabi Avcı’ya Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş’a Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli’ye ve Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler’e teşekkür etti.

UÇUŞLAR BAŞLATILDI
Ayrıca yaşanan süreçte iki hava yolu şirketi Hasan Polatkan Havalimanı’ndaki uçuşlardan çekildiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesiyle birlikte firmaların Eskişehir’e yeniden uçuş başlattıkları ifade edildi. Döğeroğlu Havalimanıyla ilgili web sitesinin faaliyete geçtiğini ve her türlü bilgiye ulaşılabildiğini anlattı. Konuşmaların ardından basın mensuplarına havalimanı tanıtımı yapıldı. HM
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir