TEHLİKELİ TAKTİK 

Videoyu Aç TEHLİKELİ TAKTİK 
A
a

Cumhurbaşkanlığı logosu kullanılarak vatandaşlara e-Devlet benzeri sahte site ve uygulamalardan elektrik ve doğal gaz fatura iadesi, kredi kartı aidat iadesi bildirimleri ile ulaşılarak kimlik ve hesap bilgilerinin çalınması üzerine Anadolu Üniversitesinden açıklama yapılarak, vatandaşlar bu dolandırıcılıklara karşı uyarıldı.


Konuya ilişkin açıklama yapan Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) vatandaşları uyardı. SODİGEM Bilim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, bu gibi dolandırıcıların özellikle sponsorlu gönderi olarak dolaşıma sokulan bu sahte bildirimlerden tespit edildiği ifade edildi. Dolandırıcıların kullandığı bu taktiğin isminin 'Phishing' yani 'Oltalama’ olduğunu kaydeden uzmanlar, "Oltalama taktiği, geçmişi 1990’lara dayanan en eski siber atak türlerinden biridir ve günümüzde de bilgisayar korsanlarının kredi kartı bilgileri veya kişisel bilgileri çalmak için kullandıkları yaygın bir yöntemdir. Bilgisayar korsanları tarafından hazırlanan sahte uygulama ve sayfalar; güvenilir bir çevrimiçi hizmetten kopyalayarak oluşturulmaktadır. Bu sahte web sitesi, gönderdiğiniz tüm kişisel verileri doğrudan bilgisayar korsanına gönderen bir kod içermektedir. Sizi bu sahte web sitesine götürmek için, bilgisayar korsanları size ikna edici bir e-posta veya bildirim yoluyla ulaşabilir" diye konuştu.

BU UYARILARA DİKKAT
SODİGEM Uzmanları, ‘Phishing/Oltalama’ saldırılarından nasıl korunulabileceği hakkında ise şu bilgileri verdi: "İlgili işlemin online erişimi www.turkiye.gov.tr’de aranmalıdır. Adres çubuğundaki site uzantısına dikkat edilmelidir; resmi sitelerin 'gov' uzantılı olacağı unutulmamalıdır. Adres çubuğundaki 'https://' ibaresine dikkat edilmelidir, adres uzantısındaki 's' sitenin güvenilir olduğu anlamına gelmektedir." İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi