TEK ÇARE GÖÇ

Videoyu Aç TEK ÇARE GÖÇ
A
a

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Sivrihisar’daki 3 mahallede çocuklarını menzil tarikatının liderinin yaşadığı Buhara köyüne göndermek istemeyen velilerle görüştü. Öğrenci velileri tek çarelerini göç etmek olarak gördüklerini söyledi.


CHP Milletvekili Utku Çakırözer, baskı ve direnişin sürdüğü üç köyü ziyaret etti. Muhtarlar, köylüler ve öğrencilerle bir araya geldi. Velilerin çocuklarını göndermek istediği okul ile birlikte Milli Eğitim yetkililerinin dayatmaya dönüştürdüğü Buhara’daki okulu da yerinde gördü. Çakırözer, Milli Eğitim’in ‘Buhara Dayatmasını’ raporlaştırdı.
GÖÇ EDECEKLER
Çakırözer, raporunda şu ifadelere yer verdi: “İl Milli Eğitim Müdürü, Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürü  ve Sivrihisar kaymakamı, velileri ikna etmek için 3 köyü de ziyaret etti. Yanlarında Sivrihisar İlçe Jandarma Komutanı ve jandarmalar da bulunuyordu. Aileler öğrencilerini Buhara’daki okula göndermek istemediklerini belirtti. Çocuklar, kaymakama, ‘Biz o okula gitmek istemiyoruz. Bizi zorla o okula göndermeyin’ dedi. Milli Eğitim’in bu baskısı köylüleri zorunlu göç fikrine yöneltmiş durumda. Öğrenci aileleri tehdit ve cezalar karşısında çözümü başka ilçelere ve şehir merkezine göç etmekte buluyorlar.”
KULAK VERİN
Çakırözer, raporun devamında şunları paylaştı: “Milli Eğitim Bakanlığına ‘Hiçbir sorun kalmadı, veliler ikna edildi, Buhara’nın yolu da güzel. Öğrenciler artık yeni okullarına gidecekler’ raporu gönderilmiş. Ama ben 3 köyü de ziyaret ettim. Veliler o okula çocuklarını göndermeyecekler. Bakan Selçuk’a açık çağrı: Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’a  bir kez daha bu velilerle birlikte çağrı yapıyoruz. Bu 60 çocuğun sesini duyun. Onların annelerinin, babalarının kaygısına kulak verin.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi