“TMMOB’un susturulmasına izin vermeyeceğiz”

Videoyu Aç “TMMOB’un susturulmasına izin vermeyeceğiz”
A
a

TMMOB yasası ile yaşanacak hak kayıpları ve mağduriyetler hakkında, serbest mühendislik ve mimarlık yapan üyelerine bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında yasa ile serbest mühendis ve mimar üyelerin yaşayacağı hak kayıpları ile mağduriyetler anlatıldı. Aykanat şunları kaydetti: “Halkın sağlıklı yaşam çevrelerinde yaşama hakkını; yurttaşların, nitelikli mimarlık, mühendislik, planlama hizmetleri alma hakkını savunan, üyesi olan mimar mühendis ve şehir plancısı meslek mensuplarının mesleki özlük hakları için mücadele eden; üyelerinin yanı sıra tüm çalışanların güvenceli çalışma hakları için çaba sarf eden; kamu ve toplum yararı için bilimsel çalışmalarını sürdüren ve kamuoyu ile paylaşan; TMMOB ve bağlı meslek odalarının özerk yapısının değiştirilerek, susturulmasına ve hükümetin emri altına sokulmasına izin vermeyeceğiz.”

YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLEYECEK

TBMM gündemine getirilen iki farklı torba yasa taslağı ile; imar, yapılaşma, meslek alanları ve çalışma hayatında önemli değişiklikler yapıldığına dikkat çeken Aykanat, toplamda 24 farklı yasada değişiklik öngören taslakların tüm yurttaşlarla birlikte mühendis mimar ve şehir plancılarının yaşamını olumsuz etkileyeceğini kaydetti.  Getirilmek istenen TMMOB yasası ile mühendis mimar ve şehir plancılarının telif haklarının da tamamen ortadan kaldırılacağını belirten Aykanat, böylece mühendislik projeleri olmadan yapı ruhsatı düzenlemesinin de önünün açılacağını aktardı. (HM)

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi