TOHUM İÇİN FİLM GÜNÜ

Videoyu Aç TOHUM İÇİN FİLM GÜNÜ
A
a

Tepebaşı Sağlıklı Kent Konseyi tarafından düzenlenen “Tohum İçin Film Günü” etkinliğinde, Fındıktan Sonra ve Tohum isimli filmlerin gösterimleri yapıldı.


Özdilek Sanat Merkezi Oktay Ekinci Salonu’nda düzenlenen etkinlikte ilk olarak Yönetmen Ercan Kesal’ın ‘Fındıktan Sonra’ isimli filmi izlendi. Etkinlikte daha sonra Yönetmen Sevinç Baloğlu’nun ‘Tohum’ isimli belgesel filmi seyredildi.
SÖYLEŞİ YAPILDI
İzleyicilerin alkışları ile sona eren filmin sonrasında Yönetmen Sevinç Baloğlu ile söyleşi programı katılımcılar ile buluştu. Moderatörlüğünü Senarist Şebnem Vitrinel’in üstlendiği söyleşide Baloğlu, filmin hikayesini izleyiciler ile paylaştı. İlk kez Anadolu’da evcilleştirilip yetiştirilen buğday ve diğer tohumların Avrupa’ya uzanan yolculuğunu, arkeologların, arkeobotanik, etnobotanik uzmanların görüşleriyle anlatan Baloğlu, “Günümüzde arkeolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan birçok şey oldu. Tohumun geçmişini anlatmak da yine kazılardan yani arkeolojiden geçiyordu. İşin hikayesine bakıldığı zaman yurt dışındaki arkeologlar, Avrupa’daki tohumların Anadolu’dan geldiğini söylüyor. Yani bugün İtalya’da yenilen meşhur makarnalar ya da pizzaların, Hollanda’da yenilen pastaların kökeninde, Anadolu’nun buğdayı var. Araştırmalarımız gösteriyor ki Kanada’dan aldığımız mercimeklerin hepsinin tohumu Anadolu’dan. Bizler ise ıslah ede ede ata tohumumuzu kaybetmişiz. Belgesel filmimizde aslında çok değerli toprakların sahibi olduğumuzu işlemeye, bu araştırmaları ele almaya çalıştım. Tohum, bu konuyu alan ilk belgesel film oldu” sözlerini kullandı.
PLAKET VERİLDİ
Söyleşi sonunda Dış İlişkiler Müdürü İnci Çalışkan, Şebnem Vitrinel ve Sevinç Baloğlu’na çiçek ve plaket takdim etti. Tepebaşı Sağlıklı Kent Konseyi’nin, Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir Ticaret Borsası, Can Suyu Yerel Tohum ve Kozkayı Muhtarlığı ile ortaklaşa düzenlediği 4. Tohum & Fide Şenliği ise Pazar günü 11.00-17.00 saatleri arasında Kozkayı Mahallesinde düzenlenecek. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi