TOPRAKLAR YEŞERECEK

Videoyu Aç TOPRAKLAR YEŞERECEK
A
a

Geçmiş dönemlerde maden ocağı olarak kullanan alanları, şehirden çıkan hafriyat toprakları ile dolduran Büyükşehir Belediyesi bu alanları tekrar yeşil alanlar haline dönüştürüyor.

Geçtiğimiz yıllarda açtığı Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi ile Eskişehir’in çöplerini elektrik enerjisine dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, güneş enerjisi santralleri ile de mülkiyeti belediyeye ait çorak arazilerden üretim sağlıyor.
AĞAÇLANDIRILACAK
Çevreye duyarlı projelerin devam edeceğinin altını çizen Başkan Büyükerşen “Önemsediğimiz projelerimizden biri de rezervi tamamlanmış durumda bulunan maden ocaklarını tekrar yeşil alanlar haline getirmek. Oklubalı, Karapazar ve Emirceoğlu Mahallelerimizde terk edilmiş vaziyette bulunan maden ocaklarının rehabilitasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. Kent merkezinden çıkan 120 bin tona yakın hafriyat toprağı ile bu ocakları doldurduk. Çalışmalar tamamlandığında belediyemizin ekipleri bu alanların ağaçlandırılmasını sağlayacak. Böylelikle geçmiş yıllarda doğal topografyaya sahip olan bu topraklar tekrar yeşile kavuşmuş olacak” dedi.
STERİLİZE ETTİK
Başkan Büyükerşen, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının birim olarak birçok önemli çalışma gerçekleştirdiğini ifade etti. Büyükerşen “Çevreye duyarlı bir belediye olarak 2019 yılı içerisinde bin 360 ton tıbbi atık sterilize edip zararsız hale getirdik. 5 bin 524 kilo kimyasal işlem görmüş patolojik atığı yakma tesisine göndererek bertaraf ettik. İlçelerimizden ve özel firmalardan Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisimize kabul edilen atıklardan 2 bin 258 ton geri dönüştürülebilir ambalaj atığı ayrıştırıldı” diye konuştu.
HER GÜN DENETİM
Büyükerşen, konuşmasına şu ifadelerle devam etti: “Son yıllarda ülkemizde yağda kızartılmış yiyeceklerin kullanımında önemli artışlar oldu. Bu artışın sonucu, kullanılmış bitkisel yağ atıkları da arttı. Denetim ekiplerimiz de özellikle restoranlarda ve yemek fabrikalarında gerçekleştirdikleri denetimler ile bitkisel atık yağların kontrolünü sağlamaktadır. Ayrıca ekiplerimiz tarafından inşaat ve yıkıntı atıklarının kaçak dökümlerinin engellemesi için her gün denetimler yapılmaktadır. Keskin Mahallesinde bulunan İnşaat Yıkıntı Atığı ve Geri Kazanım Tesisimize 2019 yılı içerisinde 271 bin 712 ton inşaat ve yıkıntı atığı kabul edilmiş olup, bu atıklar geri kazanılarak kent genelinde gerçekleştirdiğimiz alt yapı ve üst yapı çalışmalarında dolgu malzemesi olarak kullanılmıştır.” HM

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi