Toryumu işlemek büyük kazandırır!

Videoyu Aç Toryumu işlemek büyük kazandırır!
A
a

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Kaya, toryum ve diğer nadir toprak elementleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kaya, özellikle Eskişehir’in maden zenginliği bakımından çok şanslı olduğunu vurguladı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası Türkiye’nin nadir toprak element sahalarından Beylikova’nın dünyanın Çin’den sonra ikinci büyük rezerv alanı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı’nın müjdesi hem Türkiye’de hem de Eskişehir ve Beylikova ilçesinde büyük heyecan yarattı. İlk etapta yıllık bin 200 ton cevher islenmesi planlanan bölgede pilot tesis kuruldu. Üretim tesisleri ile ilgili çalışmalar devam ederken 2022 yılının sonunda ise üretim aşamasına geçilmesi planlanıyor. Öte yandan yıllar önce Beylikova ilçesindeki toryumu ilk kez güdeme getiren ESOGÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Kaya yeni gelişmelerle ilgili değerlendirmelere bulundu.
 
KENDİMİZ ÜRETELİM
Kızılcaören köyünde yataktaki en önemli mineralin toryum olduğunu düşündüğünü ifade ede Prof. Dr. Kaya bundan sonra nükleer reaktörlerin çoğunlukla toryum bazlı olacağına inandığını söyledi. Kaya, “Bölgede ciddi miktarda nadir toprak elementi bulunuyor. Yatakta 700 milyon tona yakın nadir toprak elementi rezervi tespit edildi. Eti Maden’in verilerine göre Eskişehir’de bulunan yatak Çin’den sonra en büyük nadir toprak elementi bulunan ikinci en büyük saha. Ayrıca nadir toprak elementlerinin periyodik tabloda 17 elementi kapsıyor. Ve bu elementlerden Üç tanesi Beylikova sahasının içerisinde yer alıyor. NTE; havacılık sanayi, uzak sanayi, elektronik sanayi, biyomedikal, tıp, telekomünikasyon, yeşil enerji ve elektrikli hibrit Araçlarda oldukça sık kullanılır. Herhangi bir elektrikli araç dört veya 5 kilogram NTE içerirken, günümüzde benzinli araçlar bir kilogram NTE içerir. Dolayısıyla bunların üretimi ülkemizde yapılırsa ülke ekonomisi açısından oldukça yararlı olacaktır. Ancak bu üretimi ham cevher olarak çıkarıp satmaktansa ara ürün veya uç ürün haline getirmemiz kazancımızı artıracaktır” seklinde konustu.

PATLAMA RİSKİ YOK

Toryumu en önemli element olarak gördüğünü söyleyen Kaya, “Toryum öncelikle daha çevreci, çıkarması daha kolay ve uranyuma göre yeryüzünden üç veya dört kat daha fazla bulunuyor. Toryum doğal gaz ve petrolden daha önemli ve ileride evlerde toryumla ısınacagız. Bu şekilde öngörüyorum. Ayrıca toryum bazlı reaktörlerin patlama riskinin olmadığını söyleyebiliriz. Uranyum bazlı maddelerin atıklarından atom bombası yapılması mümkündür. Ancak toryum bazlı maddelerin atıklarında plütonyum bulunmadığından
atom bombası yapımı olanaksızdır. Bu nedenle gelişmiş ülkelerin toryum elementinin kullanımını kısıtlayacaklarını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.
EN ÖNEMLİ MADENLER
Eskişehir madencilik açısından çok şanslı bir şehir olduğunu dile getiren Kaya, “Bilindiği üzere dünyanın en büyük bor rezervlerinden birine sahibiz. Ayrıca Bandırma’da ikinci bir lityum karbonat tesisinin kurulacağı ifade ediliyor. Bunun dışında bir de Kaymaz’da altınımız var. Dolayısıyla Türkiye bor, lityum ve altın gibi dünyanın en önemli madenlerini de bünyesinde barındırıyor” vurgusu yaptı.
MADENSİZ HER SEY HİÇBİR ŞEY
Prof. Dr. Muammer Kaya son olarak çevreciler ve madenciler arasındaki çatışmaya dikkat çekti. Kaya, “Madenciler, maden çıkarımı esnasında çevrecilerin baskılarına da maruz kalıyor. Dünyada herkes madenleri seviyor. Ancak kendi ülkelerinde üretilmelerini istemiyor. Örneğin lityumu, altını, nikeli, bakırın ülkenizde olması eskiden olması büyük bir nimet kabul ediliyordu. Simdi maalesef biraz çevrecilerin baskılarıyla madenlerin üretimi oldukça zor hale geldi. Dolayısıyla Güney Afrikalı bir bilim insanının su sözünü söylemek istiyorum: Madencilik her şey değildir. Ancak madencilik olmadan her şey hiçbir şeydir. Çünkü sizin ham maddeniz yoksa hiçbir şey üretemezsiniz” dedi.
 
 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi