TRAJİKOMİK PROTESTO

Videoyu Aç TRAJİKOMİK  PROTESTO
A
a

CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar, geçen gün AK Parti’nin su zammıyla ilgili yaptığı protestoyla ilgili, “Yapılan bu protesto trajikomiktir” dedi.

CHP il binasında düzenlenen toplantıya Milletvekili Jale Nur Süllü, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, İl Başkanı Abdülkadir Adar, meclis üyeleri ve partililer katıldı. AK Parti’nin geçen gün su zammıyla ilgili yaptığı protestoyu eleştiren Adar, “Eskişehirliler 18 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti’nin su zammıyla ilgili protestosunuz izledi. Bana göre trajikomik bir olay. Ülkede her türlü zam yapılırken sesi çıkarmayanlar, sadece kendi iktidarlarının olmadığı bir alanda zamma tepki gösteriyorlar” dedi
ESKİ BORCU ÖDEDİ
“Zammı savunmak tabi ki kolay değil” diyen Adar, “Bu su zammının neden kaynaklandığını detaylandırmak istiyorum. 2014’te hayata geçen Bütünşehir yasasıyla birlikte bütün ilçeler merkezdeki ilçe özelliğine büründüler. Köyler mahalle statüsüne dönüştü. Bu mahalle statüsüne dönüşme sonrası her türlü altyapı çalışmaları yapacak birim o kentlerdeki Büyükşehir Belediyeleri. O güne kadar bu hizmetleri il özel idaresi yapıyordu. Eskişehir’deki köyden mahalleye dönen yerlerde suların yüzde 20’si cazibeyle geliyor. Yüzde 80’ni yer altından elektrikli pompalarla çıkabiliyor. 2014 seçimleri biter bitmez elektrik işlerinin ilk yaptığı şey köylere su temin eden elektrik motorlarının borcu olan yerlerde elektriği kesmek oldu. Köy muhtarlıkları bu paraları ödeyemedikleri için tahsil edilmeyen alacaklar mart ayı sonrasında bu hizmetler Büyükşehir Belediyesine geçince elektrikleri kesildi. Tam 3,5 milyon lira parayı ESKİ ödeyerek elektrikleri yeniden açtı. Çok ciddi bir rakam. Bununla da kalmadı. Yine aynı elektrikle çıkartılarak su verilmeye çalışılıyor” diye konuştu.
5 YIL YAPTIRMADILAR
2014 yılında engellenen bir yatırımın daha olduğunu söyleyen Adar, “Köyden mahalleye dönen köylerde su parası kenttekinin yüzde 25’idir diyor. 2014 yılında Eskişehir’de bizim konutlarımızda kullandığımız suyun metreküpü 1 liraydı. Köylerden mahalleye dönen yerlerde 25 kuruş. İşte böylesine ucuz, o güne kadar harcanan elektrik parasını kişilere bölerek öderken birden bire 25 kuruşluk su bedeliyle karşılaştılar. Bu onları memnun etti. Dolayısıyla kendi evlerinin bahçesinde domates, biber yetiştirmeye çalıştılar. Su nasılsa bedava. Şimdi bu beldelerde yüzde 50. Dolayısıyla elektriğe gelen, doğalgaza gelen, akaryakıta gelen, kimyevi maddelere gelen zamları geçen hafta söyledik. Sadece 2019 yılında elektriğe yüzde 75 zam yapıldı. Ben 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 demiyorum çünkü saydığım bu 5 yıl içinde Eskişehir’de kullanma suyuna sadece yüzde 11 zam yapıldı. O dönemde AK Partililer mecliste çoğunlukta olduğu için o dönemlerde peyderpey yapılıp bu dönemde yapılmayacak zammı engellediler” ifadelerini kullandı.
BÜTÇEDEN GİDİYOR
Adar, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bir şey daha engellediler. 2017’nin Kasım ayında 2018 bütçesi yapılırken biz Eskişehir’e Ilıca’da ESKİ eliyle yapılan bir barajdan şehir merkezine su getireceğimiz 21 kilometrelik ishale hattı için 25 milyonluk ödenek koyduk. AK Partililer bu yatırımı da yaptırmadılar. Oysa böylesine kurak giden senelerde büyük ihtiyaçtı. O su şimdi tarlalara akıtıyor. Ama ne yazık ki Eskişehir’in bundan faydalanma şansı yok. Porsuk barajı da kuruma seviyesinde. Bu yatırımları da yapmak zorunda ESKİ. Bu yatırımları gerçekleştirebilmesi için bugün bu zamların yapılması zaruret haline geldi. Elektrik zammına ses çıkarmayan AK Parti’nin böyle bir olayı protesto etmesi bana göre tam anlamıyla trajikomik bir olaydır. Ben bu yaptıklarının Eskişehir halkı tarafından çok önemsendiğini sanmıyorum. Ama her yapılan zam elbette bizim bütçemizden giden paradır. Keşke yapılmasaydı ama bir zaruretti.”
KORKUYORLAR
Milletvekili Jale Nur Süllü ise, meclisteki bütçe görüşmelerinden bahsederek “Bütçe çok sıkıntılı. Yatırımların tamamına yakını durdu. Devlet yatırım yapamayacak durumda. Bütçeler tutmamış durumda. Dolayısıyla CHP olarak bizlere çok önemli görevler düşüyor. Artık hükümetin işinin bittiğini çok rahat görüyoruz. Bu nedenle çok dikkatli davranmak, attığımız adımı düşünerek doğru atmak ve çevremize bunu anlatmamız gerekiyor. vatandaşla daha fazla diyalog kurmalıyız ve bunu birbirimize kenetlenerek yapmalıyız. Kongre sürecinde umarım tek yumruk olarak tamamlarız. Bizden ciddi anlamda korkuyorlar ve partimizi karıştırmaya çalışıyorlar. O nedenle tek yumruk olmalıyız. Bir dahaki seçimde iktidar olmama gibi bir şansımız yok” diye konuştu.
KADIN ELİNE İHTİYAÇ VAR
CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Aksoy ise 5 Aralık Kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 85’inci yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. Aksoy, “Kadınsız barış, kadınsız adalet, kadınsız eşitlik, kadınsız devrim olmaz. Artık ülke yönetiminin kadın eline ihtiyacı var” dedi. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi