TÜLOMSAŞ'I BİTİRDİNİZ!

Videoyu Aç TÜLOMSAŞ'I BİTİRDİNİZ!
A
a

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Ankara’da TÜRASAŞ ismiyle kurulan şirkete bağlanan TÜLOMSAŞ, TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2021 bütçesi görüşmelerinde de gündem oldu. CHP’li Utku Çakırözer, TÜLOMSAŞ’ın eski niteliğini yitirdiğini söyleyerek, “Koskoca fabrikayı bitirdiniz. Böyle şirket, böyle planlama olmaz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Mart ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ankara’da TÜRASAŞ ismiyle kurulan şirkete bağlanan TÜLOMSAŞ’ın son durumunu Bakan Adil Karaismailoğlu’nun gündemine getirdi. Çakırözer, TÜLOMSAŞ’ın Genel Müdürlüğü’nün Ankara’da kurulan şirkete bağlanması sonrasında TÜLOMSAŞ’ın niteliğinin yok edildiğini söyleyerek, yaşanan süreci aktardı.
NİTELİĞİ YOK EDİLDİ
TÜLOMSAŞ’ın pasif bir duruma getirildiğini aktaran Çakırözer, “Raylı sistemler, havacılık sistemleri ihracat hedefleri açısından önemlidir. Raylı sistemlerde bizlerin Türkiye için koyacağı hedefler önemlidir. Ancak biz önemli sanayi kurumlarımızı korumak yerine onları pasif hale getiriyoruz. Bu birleştirme sonrasında maalesef bu kurumların niteliğinin yok edildiğini gördük. Size TÜLOMSAŞ’tan örnek vereyim. Son beş yılda İstanbul Sanayi Odası'nın ilk 500'ünde, ilk bininde yer alan; geçen yıl 400 milyon lira ciro, 10 milyon lira kâr yapan TÜLOMSAŞ bu yıl zarar açıklama noktasına geldi. Eskişehir’de orada çalışan işçilerle görüşüyoruz. Hiçbiri halinden memnun değil, moralleri yok. Çünkü yeni iş yok, proje yok. General Electric'le 50 tane lokomotif üretmek için anlaşma yapan, 11'ini ihraç eden TÜLOMSAŞ’ın artık o eski durumu kalmadı maalesef” diye konuştu.
100 MİLYONLUK ZARAR
Çakırözer, TÜLOMSAŞ’ın alt yüklenicileriyle birlikte Eskişehir'in yan sanayisine yıllık yaklaşık 100 milyon liralık bir iş potansiyeli sağladığını da hatırlatarak, Tülomsaş’ın pasifleştirilmesinin Eskişehir sanayisine zarar verdiğini belirtti.  Çakırözer, “Tülomsaş’ın pasifleştirilmesi hem Eskişehir hem de ülke ekonomisine büyük zarar veriyor. Siparişler Ankara’dan veriliyor. Eskişehir’e fırsat gelirse o imkanlardan yararlanabilecek.  Böyle şirket, böyle planlama olmaz. Bu planlamalarda sıkıntı var” dedi.
NEDEN SÜRÜYORSUNUZ?
Çakırözer konuşmasında geçtiğimiz aylarda devlet demiryollarına bağlı kurumlarda gerçekleşen görev değişiklikleri ile görevden almaları da Bakan Karaismailoğlu’nun gündemine getirdi. Kurumda iktidar değişmiş gibi görevden almaların yaşandığına dikkat çeken Çakırözer, “Biz iktidar değiştiğinde dahi liyakate bakılması gerektiğini düşünüyoruz ama öyle şeyler görüyoruz ki başkanlar, başkan yardımcıları, bölge müdürleri, gar müdürleri, yardımcıları, gişe memurlarına, onlara kadar sürgünler yaşanıyor. Ne oluyor? Yani Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı gitti de başka bir iktidar mı geldi Bakan değiştiğinde, Genel Müdür değiştiğinde? Bu nasıl bir şey? Siz bunu tasvip ediyor musunuz?” ifadelerini kullandı. HM
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi