Tüm kesimlere zam yapılmalı

Videoyu Aç Tüm kesimlere zam yapılmalı
A
a

Temmuz ayında asgari ücrete yapılması planlanan zam ile ilgili konuşan DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, yapılması planlanan zammın asgari ücretle birlikte asgari ücretin üzerinde maaş alan tüm kesimlere yapılması gerektiğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Hayat pahalılığı nedeniyle geçinmenin zorlaştığı son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gerekirse yıl ortasına doğru enflasyon ve günün koşulları değerlendirilerek tekrar bir değerlendirme yapılabilir” ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in "Asgari ücret dar gelirli vatandaşımız ekonomik olarak koruması gündemimizdedir” açıklamaları vatandaşlarda temmuz ayında asgari ücrete zam yapılacağına yönelik beklentilere neden oldu.Konuyla ilgili konuşan DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, artan hayat pahalılığı nedeniyle insanların geçinemediğini söyledi. Son 4 ayın enflasyon rakamlarına bakılarak temmuz ayında yeniden bir düzenlenme yapılması gerektiğine dikkat çeken Ayaz, sadece asgari ücrete değil, tüm çalışanların maaşlarına yansıyacak şekilde bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.
MAAŞLARDA CİDDİ KAYIPLAR VAR
Çalışanların ücretlerinde ciddi kayıplar olduğunu söyleyen Ayaz, “Gerçekten hayat pahalılığı çok fazla. Son iki ayın enflasyon oranına baktığımız zaman ciddi bir artış da görüyoruz. Bunun dışında çalışanların, emekçilerin, emeklilerin, her kesin reel anlamda da ücretlerinde ciddi bir kayıp var. Gerçek enflasyon dediğimiz çarşı pazar enflasyonunda da çok büyük artışlar var. Bütün bunlar insanları geçinemeyecek pozisyona itmiş durumda. Aldığı bir ürünü bir sonraki gün alamıyor. Ama ücretlerde yerinde sayıyor ve ücretlerde herhangi bir değişiklik yok. Asgari ücretle çalışanlarda asgari ücretin biraz üstünde alanlarda herkeste ciddi anlamda bir ücret kaybı ve yaşamsal anlamda ihtiyaçlarını giderememe durumu var. Bazı vekiller, bazı grup sözcüleri, ‘Bir asgari ücret değişikliği olabilir’ diyor. Çalışma Bakanı da ‘Şu anda bir zam ihtiyacı yoktur’ diyor” diye konuştu.
BU ÜCRETLERLE GEÇİNMEK İMKANSIZ
Tüm ücretlere yapılacak zammın toplumda rahatlamaya neden olacağına dikkat çeken Ayaz, “İnsanların ücretlerinde çok ciddi düşüş var. Biz DİSK olarak asgari ücretin yeniden belirlenmesini, vergi oranlarının düşürülmesini ve asgari ücretin gelecek zammın bütün çalışanlara uygulanmasını, asgari ücretin üzerinde çalışanların da ücretlerinde bir emsal karar olarak her tarafta uygulanmasına dair karar alınmasını istiyoruz. Yani asgari ücrette insanca yaşanacak bir ücrete enflasyondaki erimeyi karşılayacak düzeye gelmesine gerek var. Bunun için de bir an önce asgari ücret tespit komisyonu toplanmalı ve enflasyondaki son artışları göz önüne alarak haziran ayında bir iyileştirme yapmaları gerekiyor. Ama bu yapılacak iyileştirme de bütün çalışanlara memurlar, işçiler, bütün emekçilerin ücretini artıracak şekilde bir gelir artışına tekabül etmesi lazım. Yoksa bir yandan da asgari ücretliler toplumu haline gelmiş oluyoruz. Bütün emekçilerin asgari ücretle yaşadığı bir nokta. Bütün meslek gruplarının da ekonomik olarak kayıplarauğradığı bir dönem oluyor. Bu işin tek çözümü asgari ücrette bir ücret zammı ama asgari ücrete yapılacak olan zammın bütün çalışanlara da uygulanması bütün toplumda az da olsa bir rahatlamayı sağlayabilir. Şu an 4 bin 253 lira asgari ücret. Bu ücretle bir insanın evini geçindirmesi zor. En az yüzde 30-40 oranında bir artışla bu temmuz ayında bir zam uygulanmasına ihtiyaç var” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir