Türkiye dünyaya örnek konumda

Videoyu Aç Türkiye dünyaya örnek konumda
A
a

Eskişehir Valiliği himayesinde Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız'ın koordinesinde yürütülen Mobil Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Destek Projesi'nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Valiliği himayesinde Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız'ın koordinesinde yürütülen Mobil Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Destek Projesi'nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Dairesi Başkanı Dr. Murat Türkyılmaz, KETEM Proje Koordinatörü Uzm. Dilek Didem Ayyıldız, İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Aslı Melek Zeytin, AK Parti Milletvekili Nabi Avcı, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, üniversite rektörleri ve birçok kişi katıldı.
AMACIMIZ HASTALIKLARI ÖNLEMEK
Toplantıda konuşan ve halk sağlığı hizmetlerinin önemine değinen Aslı Melek Zeytin, “Halk sağlığı hizmetlerinin amacı hastalıkları önlemek yaşam süresini uzatmak, beden ve ruh sağlığı içinde çalışabilme gücünü artırmak her vatandaşın sağlıklı ve uzun yaşam sürme hakkını geliştirmektir.Halk sağlığı amaçlarını yerlerine getirebilmek için verdiğimiz hizmetler: Aile hekimliği hizmetleri, toplum sağlığı hizmetleri, göç sağlığı, koruyucu sağlık, koruyucu diş sağlığı hizmetleri, kanser erken teşhis tarama ve eğitim hizmetleri, kanser kayıtçılığı, bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilgili çalışmalar, sağlıklı yaşlanma, yaşlı sağlığı hizmetleri, sağlıklı beslenme ve hareketli hayat programı, kronik hastalıkları önleyici çalışmalar, koruyucu ruh sağlığı hizmetleri, bağımlılık ile mücadele hizmetlerini il düzeyinde yürütmeyi amaçlıyoruz” dedi.
ÖRNEK HASTANEMİZ VAR
2 doz aşılamada Eskişehir’in Türkiye 3’üncüsü olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Uğur Bilge, “Yaklaşık 15 bin kişiyle Eskişehir sağlığına hizmet ediyoruz. Bunun içinde kamu ve özel dahil. Şehrimizde çok kıymetli hastanelerimiz var. Eskişehir Şehir Hastanesi. Eskişehir’in en büyük sermayeli yatırımı. Yaklaşık 1200 yatakla hizmet veriyoruz burada. Sadece Eskişehir’de değil tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz. Dönem dönem Şırnak’tan olsun Nevşehir’den olsun çok çeşitli yerlerden hasta alabiliyoruz. Yunus Emre Hastanemiz de 900 yatakla hizmet veriyor. Bu da son dönem yatırımlarımızdan. Yine Osmangazi Tıp Fakültesi Hastanemiz de 1000 yatakla hizmet veriyor” diye konuştu.
DÜNYAYA ÖRNEK
Türkiye'nin sağlık alanında örnek bir devlet olduğunun altını çizen Vali Ayyıldız, “"Mobil KETEM Destek Projesi sadece kanser taramasıyla ilgili değildir. Bu projeyle sağlıklı ve kalıcı bir yaşam kültürü oluşturmayı hedefliyoruz. Sağlıklı kadın, sağlıklı toplum ve sağlıklı gelecek amacıyla yürütülen bu projeyle toplumda sağlık yaşam bilincinin oluşturulması, kanser gibi erken tanıyla önlenebilen ve tedavi edilen hastalıkların yanı sıra kronik hastalıklar ve Covid-19'un önlenmesi ve tedavisinde büyük katkılar sağlamayı da hedefliyoruz. Proje sayesinde kadınlarımız başta olmak üzere ilimizdeki her aileye, her bireye ulaşmayı amaçlıyoruz. Tarama sonuçları riskli olan vatandaşlarımıza, tanı ve tedavi süresince gerekli imkan dahilinde her türlü maddi ve manevi desteği sağlamayı amaçlıyoruz. Sürecin Eskişehirimizin sağlığı için, vatandaşlarımız için daha kolay geçmesini sağlama gayreti içindeyiz. Eskişehir'in sağlığını bugünden yarınlara taşırken, Türkiye'nin sağlığına katkıda bulunuyoruz” şeklinde konuştu.
ESKİŞEHİR ORTALAMANIN ÜSTÜNDE
KETEM’de ve pandemi döneminde emeği geçen tüm sağlık çalışanlarına teşekkür eden  Nabi Avcı, "Covid-19 salgın döneminde hayatını kaybeden değerli sağlık çalışanlarına Allah'tan rahmet diliyorum. Bu dönemde rahatsızlanın sağlık çalışanlarına ve hastalara acil şifalar diliyorum. Eskişehir, sağlık hizmetleri alt yapısı bakımında Türkiye ortalamasının da üzerinde bir yerde duruyor. Özellikle son dönemde gerçekleştirilen Şehir Hastanesi ve Yunus Emre Devlet Hastanesi bu süreçte ne kadar stratejik yatırım olduklarına gösterdi” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından projenin koordinatörü Uzm. Dr. Didem Ayyıldız, Mobil KETEM Destek Projesi ile ilgili detaylı nir sunum gerçekleştirdi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi