Türkiye markasını yok ediyorsunuz

Videoyu Aç Türkiye markasını  yok ediyorsunuz
A
a

TÜLOMSAŞ’ın Ankara’da kurulan TÜRASAŞ’a bağlanmasının Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyan CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Bu birleştirme operasyonuyla Eskişehir’den çıkan 126 yıllık bir Türkiye markası yok ediliyor. Yüksek hızlı trenlerin yerli üretimine çok büyük darbe vuruluyor” dedi.


CHP Milletvekili Utku Çakırözer Mart ayında yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi’yle Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ ile birlikte Adapazarı'ndaki TÜVASAŞ ve Sivas'taki TÜDEMSAŞ’ın Ankara’da TÜRASAŞ ismiyle kurulan şirkette birleştirilmesini Meclis gündemine taşıdı. TBMM Genel Kurulu’nda söz alan Çakırözer, Ankara’da kurulan şirkete ilişkin belirsizliklere dikkat çekerek “Yeni şirket kurulalı beş ay oldu. Ortada sadece ismi var. Binası yok, adresi yok, görev tanımı yok, hedefleri yok. Neyi nasıl yapacağı belli değil. Sadece atanan yöneticileri belli. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ayrılmak zorunda kalan bürokratlara Ankara’da ballı koltuklar hazırlanmış. İyi ama birilerine koltuk yaratmak için 126 yıllık birikime kıymaya değer mi?” ifadelerini kullandı.
ESKİŞEHİR İÇİN KAYIP
Raylı sistemler alanında üretim kapasitesi olan üç tesisin Ankara'da kurulacak merkezden yönetilmesinin işleri daha da zorlaştıracağını belirten Çakırözer, “4 farklı şehirde karar alma süreçleri ve uygulaması zaman ve verim kaybına neden olacak. Pazarlama ve siparişe karar verme süreçleri uzayacak. Merkezi alım yöntemleri yüzünden malzeme tedarikinde gecikme yaşanacak ve ürün teslimatları yapılamayacak. Bugüne kadar ki kazanımlar, yapılan yatırım kaybolacak. Yetişmiş personeli fabrikalarda tutmakta zorluk çekilecek. Tüm bu olumsuz sonuçları nedeniyle Eskişehir'imizde büyük kaygı var” diye kaydetti.
YERLİ YHT ÜRETİMİNE DARBE
Yüksek Hızlı Tren tasarım ve üretiminin TÜLOMSAŞ tarafından yapılması yönünde geçmişte alınan kararları ve açıklamaları anımsatan Çakırözer, “Türkiye'nin ihtiyacı yüksek hızlı tren setlerinin, diğer şehirlerdeki raylı sistemler tesisleriyle iş birliği içinde TÜLOMSAŞ’ta yerli üretimi yerine bu yeni şirket üzerinden yabancılara verileceği konuşuluyor. Almanı, İspanyolu, Çinlisi yeni şirketin kapısında ellerini ovuşturarak bekliyor. Şurası kesin ki bu şirket birleştirme operasyonu ile yüksek hızlı trenlerin yerli üretimine çok büyük darbe vurulmakta” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi