Tüzüğe aykırı davrandı

Videoyu Aç Tüzüğe aykırı davrandı
A
a

Kristal İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Erdal Akyazı’nın tüzüğe aykırı davrandığını söyleyerek, “Tüzükler, yasanın üzerinde olamaz. Her kurum kendi çıkarmış, onaylamış olduğu genel kurullarda tüzükle yönetilir" dedi.

Kristal İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, sendikanın Eskişehir şubesinde yaşanan gerginliğe ilişkin basın açıklaması yaptı. Sendika binasında yapılan açıklamada konuşan Çetintaş, “genişletilmiş temsilciler toplantısının yaşanan olaylar nedeniyle bir gün gecikmeli yapıldığını ifade etti. Erdal Akyazı’nın tüzüğe aykırı davrandığı gerekçesiyle disiplin kuruluna sevk edildiğini ve geçici olarak görevden alındığını belirten Çetintaş, "Tüzükler, yasanın üzerinde olamaz. Her kurum kendi çıkarmış, onaylamış olduğu genel kurullarda tüzükle yönetilir. Görevden alınan Eskişehir Şube Başkanı, kendisiyle görüşmemize rağmen genel merkezle mutabakata varmadan erken seçim kararı aldı ve bize yolladı. Disiplin kurulunu göreve çağırdık ve kendisiyle görüştük, ancak tüm görüşmelerimize olumsuz yanıt verdi. Kurul toplandı, Eskişehir Şube Başkanı ve Yönetim Kurulu’nun üyelikleri askıya alındı. Bazı sendikaların tüzüklerinde görevden alma yetkisi direkt merkeze aittir. Bizde ise Disiplin Kurulu uygun görürse merkez gereğini yapar. Bizim tüzüğümüz çok demokratik değil, ancak sendikaların birçoğundan demokratiktir” diye konuştu.
 
İŞVERENLE KAVGA UZUN SÜRÜYOR
Eskişehir şubesinde toplanan imzalarla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çetintaş, “Şube seçimi yapalım diye bize imza gelmedi. Bize imza temsilci seçimi yapalım diye geldi. 830 civarında imza getirdiler. Burada 1420 civarında. Dediler biz temsilci seçimi istiyoruz. Şube zaten imzayla olmaz. Şube tüzükle olur. O imzayı getirdiler. Biz de zaten seçim var. Seçimden sonra olması daha uygun olur dedik. Bizim tüzüğümüzde temsilcilikle ilgili hem seçim yapılabilir hem de merkez atayabilir. Biz birçok şubemizde atama yaptık. İki şubemizde de seçim yaptık. 2017 öncesi işverenle çıkan kavgada şubelerin temsilcilerle olan ilişkilerinin kopukluğunun ciddi boyutlara gelmesinden dolayı işverenle kavga uzun sürdüğü için 2015, 2016,2017, 2019, ciddi sıkıntılarımız var. O yüzden bunu yaptık. Şube seçimleri geldiği zaman seçimi de değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi